Utorok 08.04.2025
Dnes má meniny 
Albert
°C
07.08.2017 12:20

Nová expozícia odhaľuje život predkov v Marikovskej doline


Inštalácia zbierkových predmetov predstavuje ukážku tradičného bývania marikovských predkov.


Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja v júli sprístupnilo stálu expozíciu tradičného bývania v Marikovej. Múzeum zareagovalo na dopyt turistov a do skanzenu pri miestnom amfiteátri nainštalovalo rôzne zbierkové predmety.


Marikovská dolina patrí svojou rozlohou medzi najrozsiahlejšie doliny na Slovensku. Ide o horskú pohraničnú oblasť, ktorá bola dlho neosídlená. Zmena nastala až počas tzv. valaskej kolonizácie.

Pôvodné obydlia marikovských predkov boli veľmi malé a vyznačovali sa jednoduchosťou prevedenia. Z materiálov používali kameň, drevo a hlinu. Zvonka boli chalúpky skromné, no uprostred krásnej prírody pôsobili naozaj malebne. V štítovej strane domu bývali zvyčajne dva obloky, v pozdĺžnej vchodové dvere. „Okolo okien a dverí sa ešte do polovice 20. storočia vápnom maľovali ornamentálne body, ktoré mali chrániť príbytok pred zlými silami. Za účelom ochrany sa aj do základov drevenice dávali kultové predmety ako mince, posvätný text alebo posvätené bylinky,“ prezradila riaditeľka Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici Petronela Rágulová.

Skanzen, ktorý je ukážkou tradičného bývania v minulosti, pozostáva z troch hlavných častí – izby, pitvora a komory. V izbe zaujme piecka s dobovým riadom a príslušenstvom, stará posteľ s perinami, nad ktorou visí kolíska či prevesený marikovský kroj. Centrom života v izbe bola pec a stôl. Ten v minulosti predstavoval rešpektované miesto udržiavané v čistote a poriadku. V priestore oproti piecke je tzv. svätý kút pozostávajúci z viacerých svätých obrazov. Pracovné predmety, ktoré boli súčasťou každodenného života a používali sa na mútenie mlieka, mletie obilia, šitie krpcov či pranie pomocou piestov a rumpľa, sú súčasťou expozície v pitvore. Komoru tvoria dve zásobnice na obilie a truhlica na šatstvo.

V priebehu 20. storočia došlo k postupnému zániku tradičného bývania. Spoločenské zmeny boli tak masívne, že kopanice začali vymierať a z dreveničiek ostali len torzá svojráznej ľudovej architektúry.

Projekt „Expozícia tradičného bývania v Marikovej“ realizovalo Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici v spolupráci s obcou Horná Mariková. Na projekt z verejných zdrojov finančne prispel Fond na podporu umenia a Trenčiansky samosprávny kraj. Trenčiansky župan Jaroslav Baška podporil novovzniknutý projekt aj osobne počas 25. ročníka Marikovských folklórnych slávností.

Expozícia bude pre návštevníkov sprístupnená na požiadanie, po predchádzajúcej dohode s Obecným úradom v Hornej Marikovej. Viac informácií na telefónnom čísle 042/435 21 82.

 

Autor: (tsk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.04.2017
Neváhaj a pošli svoj návrh projektu aj ty!
Participatívny rozpočet Trenčianskej župy ti pomôže zhmotniť nápady.
viac
31.07.2018
V kaštieli otvoria archeologickú expozíciu Svet dávnych vekov
Nová archeologická expozícia Svet dávnych vekov v hanušovskom kaštieli čaká na svojich prvých návštevníkov. Slávnostne ju otvoria v posledný júlový deň (31.7.) o 16.00 h, keď vystúpi aj známy multiinštrumentalista Michal Smetanka s ukážkami hry na replikách pravekých hudobných nástrojov.
viac
11.02.2020
Múzeum holokaustu v Seredi otvorilo záverečnú časť svojej expozície
Záverečnú časť expozície Múzea holokaustu barak č. 2 sprístupnili dnes (11. 2. 2020) v Seredi za účasti ministerky kultúry Ľubice Laššákovej, ministra financií Ladislava Kamenického a veľvyslanca štátu Izrael Boaza Modaiho.
viac
23.02.2022
Liptovské múzeum uviedlo do života novú expozíciu - Poklad z Likavy
Liptovské múzeum má pripravenú atraktívnu novinku. Dnešným dňom bola do života uvedená nová expozícia - Poklad z Likavy. Ide o slovenský unikát. Jedinečný poklad z Likavky bol objavený pred tromi rokmi náhodou manželským párom pri potulkách lesom neďaleko Hradu Likava.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa