Nedeľa 05.12.2021
Dnes má meniny 
Oto
°C
01.09.2021 12:53

Vyhlásenie ZMOS ku Dňu Ústavy SR


Logo.


Združenie miest a obcí Slovenska pri príležitosti výročia prijatia Ústavy Slovenskej republiky zdôrazňuje, že skutočnú úctu k základnému zákonu štátu vyjadríme jej dodržiavaním a rešpektovaním.


Podľa Združenia miest a obcí Slovenska práve úcta k ústave znásobuje dôveru voči základnému kameňu štátu, ktorý upravuje činnosť demokratického mechanizmu v celej jeho šírke.

Miestna územná samospráva má v Ústave Slovenskej republiky svoje stabilné miesto. Komunál je stabilizačným prvkom, ktorý sa dlhodobo teší mimoriadne vysokej dôvere medzi obyvateľmi. Napriek tomu cítime, ako neraz musíme politikom pripomínať ústavný rozmer samosprávy v súvislosti s prijímaním zákonov, ktoré prinajmenšom balancujú na hrane ústavnej ochrany princípov, nezávislosti a hodnôt miestnej územnej samosprávy.

Združenie miest a obcí Slovenska pripomína, že Slovensko musí žiť ústavnosťou a to sa dá iba jej precíznym dodržiavaním v praxi. Práve selektívny prístup spôsobuje nedôveru, polarizáciu a vytvára priestor na svojské interpretácie, čo na konci dňa môže ublížiť všetkým.

V tomto období preto podľa Združenia miest a obcí Slovenska nemôže byť témou diskusia o tom, v čom zmeniť ústavu, ale ako konať výlučne v súlade s ústavou. Pre politikov, sociálnych partnerov, a samosprávu musí byť striktné dodržiavanie ústavy šancou na udržanie dôveryhodnosti, ktorá je nevyhnutnou podmienkou úspešného spravovania krajiny v tak náročnom období, aké v súvislosti s koronakrízou, s nástupom ekonomickej krízy a prichádzajúcim sociálnym napätím v spoločnosti žijeme.

 

Autor: (Branislav TRÉGER, predseda Združenia miest a obcí Slovenska)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.03.2017
Vyhlásenie predsedu ZMOS: Učiteľom patrí mimoriadna vďaka a hlboká úcta
Bratislava 28. marec 2017 – Dnešný deň historický patrí Medzinárodnému dňu učiteľov a spája sa s narodením a odkazom Jána Amosa Komenského. Združenie miest a obcí Slovenska ho vníma ako príležitosť verejne oceniť tých, ktorí sú v mestách a obciach nositeľmi vzdelanosti.
viac
17.02.2020
Mimoriadna schôdza parlamentu nie je systematickým riešením problémov
Združenie miest a obcí Slovenska v súvislosti s mimoriadnou schôdzou Národnej rady Slovenskej republiky konštatuje, že parlament by mal problémy, ktoré trápia obyvateľov riešiť priebežne, systematicky a s mierou poznania dopadov.
viac
02.03.2020
Ďakujem voličom, blahoželám úspešným subjektom
Výsledky volieb do Národnej rady Slovenskej republiky treba rešpektovať a v plnej miere akceptovať. V tejto súvislosti je potrebné poďakovať voličom za ich záujem rozhodnúť. Rovnako je potrebné zablahoželať úspešným politickým stranám a hnutiam, ale musíme ísť ďalej.
viac
14.10.2021
Druhý ročník projektu ELoGE Slovensko
Registrácia samospráv na získanie Európskej značky excelentnosti dobrej správy vecí verejných pre rok 2021 spustená.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %