Piatok 10.04.2020
Dnes má meniny 
Igor
°C
17.02.2020 02:18

Mimoriadna schôdza parlamentu nie je systematickým riešením problémov


Logo.


Združenie miest a obcí Slovenska v súvislosti s mimoriadnou schôdzou Národnej rady Slovenskej republiky konštatuje, že parlament by mal problémy, ktoré trápia obyvateľov riešiť priebežne, systematicky a s mierou poznania dopadov.


Združenie miest a obcí Slovenska považuje zvolanie mimoriadnej 58. schôdze Národnej rady Slovenskej republiky za legitímne a rešpektuje právo legislatívnej iniciatívy aj tesne pred voľbami do parlamentu. Avšak, ako sociálny partner nesúhlasí s tým, aby predmetom rokovania najvyššieho zákonodarného zboru 12. dní pred riadnymi parlamentnými voľbami boli predmetom schvaľovania zákony, ktoré majú preukázateľné výrazné ekonomické dopady na stabilitu verejných financií a štátneho rozpočtu, ktorý považujeme za základný ekonomický zákon štátu a ako taký potrebuje stabilitu zohľadňujúcu reálne finančné možnosti Slovenskej republiky.

Združenie miest a obcí Slovenska vníma zvolanie mimoriadnej parlamentnej schôdze ako hazard s dôverou aj budúcnosťou Slovenska. Zároveň upozorňuje, že ZMOS pred každými komunálnymi voľbami výrazne aktívne komunikuje s mestami a obcami, aby tesne pred voľbami - v období pred ustanovujúcim rokovaním zastupiteľstiev, neprijímali rozhodnutia so zásadnými ekonomickými, hospodárskymi a sociálnymi dopadmi na samosprávy. Preto sme prekvapení, že takáto situácia nastáva na úrovni vlády Slovenskej republiky a parlamentu.

Myslíme si, že každý z bodov rokovania je dôležitý a nie je možné od neho oddeliť finančné dopady. Preto by všetky tieto vládne návrhy mali byť predmetom riadneho pripomienkového konania s priestorom na vyjadrenie argumentov, faktov a postojov relevantných sociálnych partnerov. Mestá a obce na Slovensku majú priame skúsenosti s mnohými zákonmi, ktoré neboli predmetom rokovania na úrovni sociálnych partnerov a cítime ich mnohé negatívne dopady.

V tejto súvislosti chceme apelovať na poslankyne a poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby na mimoriadnej parlamentnej schôdzi nepodporili vládne návrhy zákonov a preukázali tak mieru spoločenskej zodpovednosti a dôstojne viedli predvolebnú kampaň.

Autor: (Branislav TRÉGER, predseda ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.04.2016
Dominovali prípravy 27. snemu ZMOS a tézy pre programové vyhlásenie vlády SR
Štrbské Pleso – 6. apríl 2016 - Predseda ZMOS Michal Sýkora zvolal 6. rokovanie Rady ZMOS. Uskutočnilo sa 5. a 6. apríla 2016 v Štrbskom Plese. Dvojdňový program rokovania tvorilo 21 bodov, medzi ktorými dominovali prípravy 27. snemu ZMOS a tézy pre programové vyhlásenie vlády SR 2016 - 2020.
viac
05.12.2017
Novelou zákona o obecnom zriadení sa zníži počet obecných poslancov
Národná rada SR vo štvrtok 30. novembra 2017  posunula do druhého čítania návrh novely zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení.
viac
27.11.2019
ZMOS má zásadné výhrady k rozpočtu na roky 2020 až 2022
V návrhu rozpočtu verejnej správy pre mestá a obce na roky 2020 až 2022 nie sú premietnuté všetky dosahy prijatých legislatívnych opatrení v priebehu rokov 2018 a 2019.
viac
02.03.2020
Ďakujem voličom, blahoželám úspešným subjektom
Výsledky volieb do Národnej rady Slovenskej republiky treba rešpektovať a v plnej miere akceptovať. V tejto súvislosti je potrebné poďakovať voličom za ich záujem rozhodnúť. Rovnako je potrebné zablahoželať úspešným politickým stranám a hnutiam, ale musíme ísť ďalej.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %