Nedeľa 09.08.2020
Dnes má meniny 
Ľubomíra
°C
17.02.2020 02:18

Mimoriadna schôdza parlamentu nie je systematickým riešením problémov


Logo.


Združenie miest a obcí Slovenska v súvislosti s mimoriadnou schôdzou Národnej rady Slovenskej republiky konštatuje, že parlament by mal problémy, ktoré trápia obyvateľov riešiť priebežne, systematicky a s mierou poznania dopadov.


Združenie miest a obcí Slovenska považuje zvolanie mimoriadnej 58. schôdze Národnej rady Slovenskej republiky za legitímne a rešpektuje právo legislatívnej iniciatívy aj tesne pred voľbami do parlamentu. Avšak, ako sociálny partner nesúhlasí s tým, aby predmetom rokovania najvyššieho zákonodarného zboru 12. dní pred riadnymi parlamentnými voľbami boli predmetom schvaľovania zákony, ktoré majú preukázateľné výrazné ekonomické dopady na stabilitu verejných financií a štátneho rozpočtu, ktorý považujeme za základný ekonomický zákon štátu a ako taký potrebuje stabilitu zohľadňujúcu reálne finančné možnosti Slovenskej republiky.

Združenie miest a obcí Slovenska vníma zvolanie mimoriadnej parlamentnej schôdze ako hazard s dôverou aj budúcnosťou Slovenska. Zároveň upozorňuje, že ZMOS pred každými komunálnymi voľbami výrazne aktívne komunikuje s mestami a obcami, aby tesne pred voľbami - v období pred ustanovujúcim rokovaním zastupiteľstiev, neprijímali rozhodnutia so zásadnými ekonomickými, hospodárskymi a sociálnymi dopadmi na samosprávy. Preto sme prekvapení, že takáto situácia nastáva na úrovni vlády Slovenskej republiky a parlamentu.

Myslíme si, že každý z bodov rokovania je dôležitý a nie je možné od neho oddeliť finančné dopady. Preto by všetky tieto vládne návrhy mali byť predmetom riadneho pripomienkového konania s priestorom na vyjadrenie argumentov, faktov a postojov relevantných sociálnych partnerov. Mestá a obce na Slovensku majú priame skúsenosti s mnohými zákonmi, ktoré neboli predmetom rokovania na úrovni sociálnych partnerov a cítime ich mnohé negatívne dopady.

V tejto súvislosti chceme apelovať na poslankyne a poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby na mimoriadnej parlamentnej schôdzi nepodporili vládne návrhy zákonov a preukázali tak mieru spoločenskej zodpovednosti a dôstojne viedli predvolebnú kampaň.

Autor: (Branislav TRÉGER, predseda ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.03.2020
Ďakujem voličom, blahoželám úspešným subjektom
Výsledky volieb do Národnej rady Slovenskej republiky treba rešpektovať a v plnej miere akceptovať. V tejto súvislosti je potrebné poďakovať voličom za ich záujem rozhodnúť. Rovnako je potrebné zablahoželať úspešným politickým stranám a hnutiam, ale musíme ísť ďalej.
viac
15.06.2020
Na stáž do parlamentu sa prihlásilo 158 vysokoškolákov
Na stáž do Kancelárie Národnej rady (NR) SR sa prihlásilo 158 vysokoškolákov. Informoval o tom odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR.
viac
08.07.2020
Súčasný zákon o hazarde je postačujúci
Združenie miest a obcí Slovenska včera (7. 7.) požiadalo poslankyne a poslancov Národnej rady Slovenskej republiky o nepodporenie novely zákona o hazardných hrách, ktorú predkladá skupina poslancov parlamentu na aktuálnej schôdzi národnej rady.
viac
28.07.2020
Povinnosť platiť príspevky do umeleckých fondov plánuje MK SR natrvalo zrušiť
Povinnosť umelcov platiť zo svojich autorských odmien a honorárov príspevky do umeleckých fondov zriadených zákonom, by mala definitívne zrušiť pripravovaná legislatívna zmena.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.71 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.28 %