Štvrtok 30.11.2023
Dnes má meniny 
Ondrej, Andrej
°C
27.07.2022 10:35

Verejné toalety vynovili, naposledy sa tak stalo asi pred 30 rokmi


Snímka zdroj: (FB / Ján Nosko).


Verejné toalety v Banskej Bystrici na Námestí SNP a Štefánikovom nábreží prešli rekonštrukciou. Oba priestory naposledy mesto obnovovalo takmer pred 30 rokmi.


Dnes sú vybavené kamerovým systémom, priestorom pre rodičov s deťmi či sprchou. Informoval o tom Miroslav Strelec z kancelárie banskobystrického primátora s tým, že náklady na obnovu oboch objektov dosiahli približne 450 000 eur.

"Podarilo sa zaizolovať celý priestor. Vymenili sme vodovodné a elektrické rozvody, osadili nové obklady a sanitu. Počet toaliet zostal zachovaný, akurát jednu z dvoch spŕch sme nahradili prebaľovacím kútikom a umývadlom, čo, verím, ocenia hlavne mamičky a oteckovia s malými deťmi," reagoval primátor Ján Nosko.

Samospráva pristúpila k rekonštrukcii toaliet po zhoršení ich technického stavu a poruchách rozvodov inžinierskych sietí. Do objektu súčasne presakovala zrážková voda. V rámci rekonštrukčných prác zmodernizovala aj vstupné schodisko k toaletám. Novinkou je vyhrievanie, ktoré má počas jesenných a zimných mesiacov zabezpečiť suchý a bezpečný priestor pri vstupe do objektu.

"Interiér hygienického zariadenia na Námestí SNP sme oživili a obohatili akvarelmi, ktoré zachytávajú život v starej Bystrici. Zámerom pri obidvoch objektoch verejných toaliet bolo realizovať jednoduchý, ale pritom nadčasový, účelový a rovnako zaujímavý dizajn," doplnil Martin Pavelek, architekt mesta.

V nevyhovujúcom stave boli i toalety na Štefánikovom nábreží pod Pamätníkom SNP. Zhotoviteľ budovu, v ktorej sa nachádzajú, zateplil a priestor vybavil bezbariérovo. Vymenil okná, dvere, vodoinštalácie, elektroinštalácie, obklady a sanitu. Nechýba sprcha ani kútik pre rodičov s deťmi. Hygienické zariadenie je bez problémov dostupné i pre hendikepovaných.

Súčasťou toaliet na Štefánikovom nábreží je vodozádržný prvok, ktorý tvorí vegetačná strecha, ako riešenie tzv. zelenej infraštruktúry.

"Vegetačné strechy sa stávajú súčasťou niekoľkých nových projektov v meste. Okrem Materskej školy na Tatranskej ulici sa zelená strecha nachádza i na terase zimného štadióna," dodal Martin Lakanda, vedúci oddelenia inovatívnych riešení a adaptácie na zmenu klímy magistrátu.  

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.04.2020
V mestských lesoch pribudne asi 20 000 nových stromčekov
V rámci jarnej výsadby lesných pozemkov v banskobystrických mestských lesoch pribudne približne 20 000 kusov nových stromčekov.
viac
04.12.2020
B. Bystrica obnoví ďalšiu MŠ z nórskych fondov
Obnovy sa už čoskoro dočká i Materská škola (MŠ) na Šalgotarjánskej ulici na banskobystrickom sídlisku Fončorda.
viac
08.03.2021
Obnova štadiónov pre profesionálov i športové talenty napreduje
Významné banskobystrické športoviská ako zimný štadión, tréningové futbalové ihrisko na sídlisku Radvaň či atletický a futbalový štadión na Štiavničkách prechádzajú v poslednom období rekonštrukciou za milióny eur.
viac
06.04.2022
Verejné toalety po takmer 20 rokoch zrekonštruujú
Verejné toalety v centre Námestia SNP a pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici po takmer 20 rokoch zrekonštruujú. Projektová dokumentácia počíta s investíciou vo výške zhruba 450 000 eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %