Streda 17.07.2024
Dnes má meniny 
Bohuslav
°C
27.07.2022 10:35

Verejné toalety vynovili, naposledy sa tak stalo asi pred 30 rokmi


Snímka zdroj: (FB / Ján Nosko).


Verejné toalety v Banskej Bystrici na Námestí SNP a Štefánikovom nábreží prešli rekonštrukciou. Oba priestory naposledy mesto obnovovalo takmer pred 30 rokmi.


Dnes sú vybavené kamerovým systémom, priestorom pre rodičov s deťmi či sprchou. Informoval o tom Miroslav Strelec z kancelárie banskobystrického primátora s tým, že náklady na obnovu oboch objektov dosiahli približne 450 000 eur.

"Podarilo sa zaizolovať celý priestor. Vymenili sme vodovodné a elektrické rozvody, osadili nové obklady a sanitu. Počet toaliet zostal zachovaný, akurát jednu z dvoch spŕch sme nahradili prebaľovacím kútikom a umývadlom, čo, verím, ocenia hlavne mamičky a oteckovia s malými deťmi," reagoval primátor Ján Nosko.

Samospráva pristúpila k rekonštrukcii toaliet po zhoršení ich technického stavu a poruchách rozvodov inžinierskych sietí. Do objektu súčasne presakovala zrážková voda. V rámci rekonštrukčných prác zmodernizovala aj vstupné schodisko k toaletám. Novinkou je vyhrievanie, ktoré má počas jesenných a zimných mesiacov zabezpečiť suchý a bezpečný priestor pri vstupe do objektu.

"Interiér hygienického zariadenia na Námestí SNP sme oživili a obohatili akvarelmi, ktoré zachytávajú život v starej Bystrici. Zámerom pri obidvoch objektoch verejných toaliet bolo realizovať jednoduchý, ale pritom nadčasový, účelový a rovnako zaujímavý dizajn," doplnil Martin Pavelek, architekt mesta.

V nevyhovujúcom stave boli i toalety na Štefánikovom nábreží pod Pamätníkom SNP. Zhotoviteľ budovu, v ktorej sa nachádzajú, zateplil a priestor vybavil bezbariérovo. Vymenil okná, dvere, vodoinštalácie, elektroinštalácie, obklady a sanitu. Nechýba sprcha ani kútik pre rodičov s deťmi. Hygienické zariadenie je bez problémov dostupné i pre hendikepovaných.

Súčasťou toaliet na Štefánikovom nábreží je vodozádržný prvok, ktorý tvorí vegetačná strecha, ako riešenie tzv. zelenej infraštruktúry.

"Vegetačné strechy sa stávajú súčasťou niekoľkých nových projektov v meste. Okrem Materskej školy na Tatranskej ulici sa zelená strecha nachádza i na terase zimného štadióna," dodal Martin Lakanda, vedúci oddelenia inovatívnych riešení a adaptácie na zmenu klímy magistrátu.  

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.04.2021
Mestskú športovú halu v Detve čaká rekonštrukcia za vyše 600 000 eur
Mestskú športovú halu v Detve čaká rekonštrukcia. Uviedol to primátor Ján Šufliarský s tým, že obnovu priestoru budú robiť v súvislosti s letným Európskym olympijským festivalom mládeže (EYOF), ktorý bude na budúci rok v Banskej Bystrici.
viac
23.06.2021
B. Bystrica chystá najväčšiu rekonštrukciu miestnych komunikácií
Zatiaľ, čo sa v súčasnosti zameriava pozornosť na rekonštrukciu Hornej ulice, Partizánskej cesty a Javorníckej ulice, ktoré sú už v rukách zhotoviteľa, mestské zastupiteľstvo schválilo návrh na vyčlenenie sumy vo výške 5 000 000 eur na ďalšiu rekonštrukciu najvyťaženejších ciest v Banskej Bystrici.
viac
08.03.2022
B. Bystrica chce do konca augusta obnoviť deväť autobusových zastávok
Mesto Banská Bystrica chce do konca augusta 2022 opraviť celkom deväť frekventovaných autobusových zastávok. Na ich obnovu získalo ešte vlani nenávratný finančný príspevok vo výške 740 000 eur.
viac
06.04.2022
Verejné toalety po takmer 20 rokoch zrekonštruujú
Verejné toalety v centre Námestia SNP a pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici po takmer 20 rokoch zrekonštruujú. Projektová dokumentácia počíta s investíciou vo výške zhruba 450 000 eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %