Sobota 27.11.2021
Dnes má meniny 
Milan
°C
16.11.2021 10:25

V Klenovci vzniká pamätná izba, predstaví významných rodákov


Na archívnej snímke budova obecného úradu v obci Klenovec v okrese Rimavská Sobota. Snímka zdroj: (tasr).


V obci Klenovec v okrese Rimavská Sobota vzniká pamätná izba, ktorá predstaví viacerých významných rodákov. Ako priblížila starostka obce Zlata Kaštanová, okrem informačných panelov sa tu budú nachádzať aj ich osobné predmety.


Pamätná izba sa bude nachádzať na prízemí obecného úradu, v prvej fáze predstaví 14 významných rodákov. „Snažili sme sa, aby tam boli muži aj ženy. Staršie aj novodobé osobnosti z rôznych oblastí,“ uviedla Kaštanová.

Medzi významnými osobnosťami, ktoré v pamätnej izbe obec predstaví, sú akademický maliar Michal Jakabčic, pedagóg a folklorista Ján Tomo, spisovateľ Vladimír Mináč, teológ a kňaz Ján Antal, spisovateľ a humorista Valér Kubány či vlastivedec Ladislav Bohuslav Bartholomeides. Významné Klenovčanky budú zastupovať herečky Elena Rampáková a Mária Bancíková, ale i Darina Nábělková, ktorá ako prvá žena na Slovensku získala atestáciu v odbore anestéziológia.

Návštevníci pamätnej izby sa budú môcť oboznámiť aj so životom Jána Ignatyho, cestovateľa a dôstojníka v rakúskej armáde v Napoleonovom vojsku. Chýbať nebudú ani lekár Ján Cibuľa, ktorý patrí k najvýznamnejším svetovým rómskym osobnostiam 20. storočia, protifašistický bojovník a záchranca detí z koncentračných táborov Karol Pajer či vedci a pedagógovia Pavel a Miloslav Koniarovci.      V pamätnej izbe rodákov z Klenovca sa budú okrem informačných panelov nachádzať aj vitríny s osobnými predmetmi niektorých osobností. „Máme tu paletu pána Jakabčica či písací stroj Jána Antala. Mali by nám prísť aj šaty, ktoré mala na sebe Bancíková na premiére Jánošíka,“ prezradila starostka s tým.

Na vznik pamätnej izby získala obec z Programu obnovy dediny dotáciu vo výške takmer 5000 eur, verejnosti by mohla byť prístupná začiatkom budúceho roka.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.03.2017
Pamätnú izbu pod hradom Šášov rekonštruujú
Pamätnú izbu pod hradom v Šášovskom Podhradí rekonštruujú. Na objekte menia strešnú krytinu, vytvárajú skladové priestory v podkroví, vďaka čomu sa expozícia v dolnej časti domu rozšíri.
viac
14.07.2017
Na Nitrianskom hrade vznikla Pamätná miestnosť kardinála Korca
V priestoroch Biskupského paláca na Nitrianskom hrade vznikla Pamätná miestnosť kardinála Jána Chryzostoma Korca. Umiestnený je v nej výber darov, ktoré kardinál počas svojho života nadobudol, ale aj niektoré jeho osobné veci, napríklad okuliare, ktoré k nemu neodmysliteľne patrili.
viac
13.11.2020
V Karlovej Vsi vznikne multifunkčný park aj dažďová záhrada
V bratislavskej Karlovej Vsi na Karloveskej ulici pri zrekonštruovanej Dúbravsko-karloveskej radiále vznikne multifunkčný park na šport i oddych.
viac
01.02.2021
V Kremnici vznikne pouličná obrazová galéria
V Kremnici vznikne pouličná obrazová galéria, ktorá predstaví diela študentov i miestnych profesionálnych umelcov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %