Streda 30.11.2022
Dnes má meniny 
Ondrej, Andrej
°C
16.11.2021 10:25

V Klenovci vzniká pamätná izba, predstaví významných rodákov


Na archívnej snímke budova obecného úradu v obci Klenovec v okrese Rimavská Sobota. Snímka zdroj: (tasr).


V obci Klenovec v okrese Rimavská Sobota vzniká pamätná izba, ktorá predstaví viacerých významných rodákov. Ako priblížila starostka obce Zlata Kaštanová, okrem informačných panelov sa tu budú nachádzať aj ich osobné predmety.


Pamätná izba sa bude nachádzať na prízemí obecného úradu, v prvej fáze predstaví 14 významných rodákov. „Snažili sme sa, aby tam boli muži aj ženy. Staršie aj novodobé osobnosti z rôznych oblastí,“ uviedla Kaštanová.

Medzi významnými osobnosťami, ktoré v pamätnej izbe obec predstaví, sú akademický maliar Michal Jakabčic, pedagóg a folklorista Ján Tomo, spisovateľ Vladimír Mináč, teológ a kňaz Ján Antal, spisovateľ a humorista Valér Kubány či vlastivedec Ladislav Bohuslav Bartholomeides. Významné Klenovčanky budú zastupovať herečky Elena Rampáková a Mária Bancíková, ale i Darina Nábělková, ktorá ako prvá žena na Slovensku získala atestáciu v odbore anestéziológia.

Návštevníci pamätnej izby sa budú môcť oboznámiť aj so životom Jána Ignatyho, cestovateľa a dôstojníka v rakúskej armáde v Napoleonovom vojsku. Chýbať nebudú ani lekár Ján Cibuľa, ktorý patrí k najvýznamnejším svetovým rómskym osobnostiam 20. storočia, protifašistický bojovník a záchranca detí z koncentračných táborov Karol Pajer či vedci a pedagógovia Pavel a Miloslav Koniarovci.      V pamätnej izbe rodákov z Klenovca sa budú okrem informačných panelov nachádzať aj vitríny s osobnými predmetmi niektorých osobností. „Máme tu paletu pána Jakabčica či písací stroj Jána Antala. Mali by nám prísť aj šaty, ktoré mala na sebe Bancíková na premiére Jánošíka,“ prezradila starostka s tým.

Na vznik pamätnej izby získala obec z Programu obnovy dediny dotáciu vo výške takmer 5000 eur, verejnosti by mohla byť prístupná začiatkom budúceho roka.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.10.2018
OTS: Začína sa celonárodná nominácia na najväčšiu osobnosť Slovenska
Projekt RTVS Najväčší Slovák sa začína vo štvrtok 1. novembra prvou fázou. Verejnosť môže do 20. decembra prostredníctvom SMS nominovať osobnosti histórie či súčasnosti, o ktorých si myslí, že boli alebo sú velikánmi svojej doby.
viac
13.11.2020
V Karlovej Vsi vznikne multifunkčný park aj dažďová záhrada
V bratislavskej Karlovej Vsi na Karloveskej ulici pri zrekonštruovanej Dúbravsko-karloveskej radiále vznikne multifunkčný park na šport i oddych.
viac
21.06.2021
Žilinská župa po jubilejný desiatykrát ocenila osobnosti kraja
Laureáti najvyšších krajských ocenení za rok 2020 si v sobotu v Slovenskom komornom divadle v Martine prevzali Cenu a Pamätnú plaketu Žilinského samosprávneho kraja z rúk predsedníčky Eriky Jurinovej.
viac
16.07.2021
Vzniká Národné kompetenčné centrum pre sociálne inovácie
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny ako gestor čerpania financií z Európskeho sociálneho fondu (ESF) spúšťa projekt pre založenie Kompetenčných centier pre sociálne inovácie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.14 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %