Utorok 05.11.2024
Dnes má meniny 
Imrich
°C
04.11.2024 10:10

Slovensku sa darí znižovať množstvo zmesového odpadu v čiernych nádobách


Ilustračná snímka Teraz.sk


Slovensku sa darí znižovať množstvo zmesového komunálneho odpadu v čiernych nádobách. Ide to však za cenu zvyšovania množstva triedeného odpadu. Vyplýva to z Priebežného vyhodnotenia plnenia cieľov Programu predchádzania vzniku odpadu SR na roky 2019 - 2025, ktoré 30. 11. vláda na vedomie.


Hlavný cieľ programu, ktorým bol posun od materiálového zhodnocovania k predchádzaniu vzniku odpadu, sa splniť nepodarilo.         

"Negatívne je možné hodnotiť aj to, že napriek tomu, že sa väčšina opatrení realizovala, tak viacero cieľov sa nepodarilo dosiahnuť. Tomuto je potrebné v budúcnosti zabrániť a opatrenia je potrebné nastaviť tak, aby ich realizáciou dochádzalo k napĺňaniu stanovených cieľov," uviedlo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.         

Počas platnosti PPVO sa na Slovensku nepodarilo znížiť množstvo zmesového komunálneho odpadu do roku 2025 o 50 percent v porovnaní s rokom 2016. V období rokov 2016 - 2023 však klesla produkcia zmesového odpadu o vyše 16 percent. "To je tiež možné hodnotiť ako pozitívne, avšak nastavený cieľ bol príliš ambiciózny. V ďalšom období je potrebné pokračovať v znižovaní zmesového komunálneho odpadu a zabezpečiť prijatie vhodných opatrení," skonštatoval envirorezort.         

Nepodarilo sa znížiť ani vznik odpadu z papiera. Od roku 2016 do roku 2023 vzrástla produkcia odpadu z papiera a lepenky o 35 percent. Nenaplnil sa ani cieľ pokračovať v znižovaní vzniku nebezpečného odpadu, vyplýva z materiálu.         

Zároveň MŽP poukázalo na to, že ostatné ciele sa plnia. Účinne sa napríklad podľa neho darí znižovať množstvo zneškodňovaných stavebných odpadov a odpadov z demolácií. Miera zhodnocovania týchto odpadov vzrástla od roku 2014 do roku 2022 z 54 percent na 74. "Rovnako sa darí pri znižovaní vzniku odpadu z ťažobného priemyslu, kde v období rokov 2015 až 2023 kleslo množstvo ťažobného odpadu o takmer 60 percent," uvádza rezort v materiáli.         

Ministerstvo priblížilo, že pre nasledujúce obdobie chce vypracovať spoločný strategický dokument na dlhšie obdobie. Bude spájať Program odpadového hospodárstva SR a PPVO SR do jedného dokumentu, spolu s novým programom predchádzania vzniku potravinového odpadu. "Súčasťou uvedeného spoločného dokumentu budú aj ciele a opatrenia, ktoré budú zamerané na predchádzanie vzniku odpadu. Predpokladaný dátum vypracovania akčného plánu je prvý polrok roku 2025," uviedlo.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.03.2017
O zálohovaní plastových fliaš a plechoviek envirorezort neuvažuje
Veľká Británia, podobne ako pred ňou aj jednotlivé štáty EÚ, vášnivo diskutuje o zálohovaní plastových fliaš a plechoviek. Ako túto diskusiu vníma Ministerstvo životného prostredia SR?
viac
06.11.2020
Úprava odpadov pred skládkovaním sa od januára nespustí
Upravovanie zvyškového zmesového odpadu pred skládkovaním v praxi, ktoré sa malo podľa novely zákona o odpadoch spustiť od januára 2021, nebude skutočnosťou skôr ako niekedy v roku 2022.
viac
08.04.2021
V Handlovej budú vážiť odpad, umiestňujú na nádoby čipy
Handlovská mestská spoločnosť Hater Handlová pripravuje nový systém váženia odpadu. Na nádoby začali jej pracovníci umiestňovať čipy. Tie by mali neskôr dopomôcť k spravodlivejšiemu systému platieb za odvoz a spracovanie odpadu. Informovala o tom hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.
viac
07.07.2021
Vystriedanie zahraničných dovozcov odpadov našimi nemusí byť všespasiteľné
Šéf envirorezortu Ján Budaj podpísal koncom júna memorandum so slovenskými výrobcami cementu o navýšení spaľovania domácich odpadov v slovenských cementárňach. Médiám bol akt prezentovaný ako dosiaľ najväčší enviroprojekt v oblasti riešenia odpadov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.52 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.05 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.43 %