Streda 24.07.2024
Dnes má meniny 
Vladimír
°C
23.10.2021 01:35

Na Pustom hrade otvorili obnovený náučný chodník s 21 tabuľami


Pustý hrad. Snímka: TASR


Počas slávnostného otvorenia náučného chodníka boli návštevníkom predstavené i archeopieskovisko a štúdia realizovateľnosti via ferratového areálu v okolí hradu.


Na náučnom chodníku vedúcom k Pustému hradu v blízkosti mesta Zvolen pribudlo 21 nových informačných tabúľ. TASR o tom informovala Zuzana Jóbová z Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Banskobystrický kraj Turizmus.       

Viac ako 20 informačných tabúľ nahradili na náučnom chodníku tabule inštalované v rokoch 1997, 2001 a 2012, ktorých stav bol v súčasnosti už nevyhovujúci. „Vďaka aktualizácii náučného chodníka Pustý hrad sprístupníme návštevníkom modernou formou aktuálne informácie, získané archeologickým, architektonicko-historickým a archívnym výskumom a rovnako aj informácie o flóre a faune hradného kopca,“ priblížil vedúci archeologického výskumu na Pustom hrade Ján Beljak.       

Pri tvorbe nových informačných tabúľ sa mesto Zvolen inšpirovalo katalógom jednotného turistického mobiliáru pre lokality Pohronskej hradnej cesty, ktorý je výsledkom architektonicko-dizajnérskej súťaže z roku 2019. Obnovu náučného chodníka podporil sumou viac ako 13.700 eur Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), projekt takmer 10.000 eurami spolufinancovalo aj mesto Zvolen.       

V rámci slávnostného otvorenia obnoveného náučného chodníka bol návštevníkom predstavený aj projekt archeopieskoviska, ktorého cieľom je zatraktívniť komentované prehliadky Pustého hradu. Atrakcia na hrade pribudla počas leta a návštevníkom ponúka možnosť zoznámiť sa s prácou archeológov.       

„Ich úlohou je nájsť pod dohľadom skutočného archeológa predmety zakopané v piesku a zaliate do sadry. Sú nimi cínové kópie mince Bela IV., ktoré boli na hrade skutočne nájdené počas archeologického výskumu,“ vysvetlil výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko Jiří Pěč.       

Súčasťou ďalšieho rozvoja okolia Pustého hradu je aj projekt via ferratového areálu. Plánované zabezpečené cesty by sa mali nachádzať v oblasti prístupového chodníka až po miesto zhruba 1,5 kilometra západne od hradu smerom na lokalitu Peťuša. Na samotnom hrade sa tiež dokončuje obnova veže vo východnej línii opevnenia Horného hradu. K veži komitátneho hradu, ktorá je najstaršou budovou na Pustom hrade, by malo ešte tento rok pribudnúť schodisko s vyhliadkovou plošinou.       

Pustý hrad bol v minulosti sídlom županov Zvolenskej župy, ktorá v 13. storočí patrila k najrozsiahlejším na území dnešného Slovenska. Nachádza sa na kultúrnej trase Barborská cesta a Pohronskej hradnej ceste a v súčasnosti patrí k najnavštevovanejším lokalitám v regióne. Podľa odhadov mesta Zvolen navštívilo národnú kultúrnu pamiatku Pustý hrad v tohtoročnej letnej sezóne približne 30.000 ľudí.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.07.2018
Na Pustom hrade otvoria infobod a bufet
Pustý hrad je pýchou mesta Zvolen: patrí medzi najvýznamnejšie národné pamiatky, výskum, ktorý na ňom prebieha nepretržite od roku 1992, odhalí každý rok nové prekvapenia a jeho návštevnosť rastie. Aby mesto podporilo služby turistom, otvára teraz bufet a informačné centrum.
viac
27.04.2019
Otvorenie banského náučného chodníka prilákalo stovky turistov
Najvýznamnejšie bansko-technické a historické pamiatky súvisiace s ťažbou drahých kovov približuje nový náučný chodník s názvom Po stopách baníckej slávy. Slávnostné otvorenie prilákalo v piatok stovky malých aj veľkých turistov, ktorí sa vybrali po trase spoznávať dávnu banícku históriu mesta.
viac
30.05.2019
Zvolenský Deň detí plný smiechu a zábavy
Nedeľné dopoludnie bude vo Zvolene patriť deťom. Na tradičných oslavách MDD si užijú korčuľovanie, športovanie, tvorivé dielničky ale aj rozprávkový výstup na Pustý hrad.
viac
14.12.2022
Náučný chodník na Muránsky hrad prešiel kompletnou rekonštrukciou
Náučný chodník vedúci k Muránskemu hradu sa po vyše 20 rokoch dočkal kompletnej rekonštrukcie. Obnova chodníka sa uskutočnila v jarných a letných mesiacoch, slávnostne ho otvorili pri príležitosti decembrových osláv 25. výročia vyhlásenia Národného parku (NP) Muránska planina.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %