Utorok 18.06.2024
Dnes má meniny 
Vratislav
°C
14.12.2022 09:30

Náučný chodník na Muránsky hrad prešiel kompletnou rekonštrukciou


Snímka zdroj: (naucnechodniky.eu).


Náučný chodník vedúci k Muránskemu hradu sa po vyše 20 rokoch dočkal kompletnej rekonštrukcie. Obnova chodníka sa uskutočnila v jarných a letných mesiacoch, slávnostne ho otvorili pri príležitosti decembrových osláv 25. výročia vyhlásenia Národného parku (NP) Muránska planina.


Informovala o tom manažérka pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody SR Kristína Bocková.

"V rámci rekonštrukcie sa vymenili všetky tri informačné body a 14 informačných panelov. Aktualizovali sme aj obsahovú náplň jednotlivých informačných panelov tak, aby bola pre návštevníkov atraktívnejšia a poskytovala aktuálne a z nášho pohľadu najdôležitejšie informácie," priblížil riaditeľ Správy NP Muránska planina Ján Šmídt.

V okolí hradu pribudlo aj 35 menších popisných tabúľ, ktoré približujú niekdajšie využitie jednotlivých hradných objektov. Zrekonštruované boli aj obe vyhliadkové plošiny na hrade, ktoré návštevníkom poskytujú výhľady na okolie. V rámci turistickej infraštruktúry pribudla pri chate pod Muránskym hradom suchá toaleta, na nádvorí hradu lavičky a vo Veľkej lúke bolo obnovené oddychové miesto.

"Zrekonštruovali sme aj ďalšie dva informačné body v ústí Hrdzavej doliny a na Zbojskách a štyri informačné panely, ktoré sú situované v Prírodnej rezervácii Tŕstie, v Suchých doloch, pri železničnej stanici v Červenej Skale a panel, ktorý je súčasťou Náučnej lokality Piecky pri Muráni," uviedol Šmídt. Ako dodal, súčasťou projektu bolo tiež vypracovanie informačných materiálov pre návštevníkov NP. Turistom budú k dispozícii v informačných centrách NP aj v niektorých ubytovacích zariadeniach.

Náučný chodník Muránsky hrad je najstarším náučným chodníkom v NP Muránska planina a patrí k jeho najnavštevovanejším lokalitám. Vyše šesť kilometrov dlhá trasa sa začína v obci Muráň a prechádza cez Muránsky hrad až k lokalite Veľká lúka.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.04.2020
Na hrade Krásna Hôrka sa začali prípravné práce obnovy
Po schválení čiastkových dokumentácií a zavŕšení procesu verejného obstarávania sa začali na hrade Krásna Hôrka v okrese Rožňava prípravné práce obnovy vrátane odstraňovania násypov a sanácie havarijného stavu klenby stredného hradu.
viac
10.03.2021
Druhá etapa obnovy Spišského hradu by mohla začať už v máji
Spišský hrad čaká tento rok druhá etapa obnovy, ktorá by mala trvať asi tri roky. Ako uviedla Dáša Uharčeková Pavúková zo Spišského múzea v Levoči, práce by po podpise zmluvy s víťazom verejného obstarávania mohli za optimálnych podmienok začať už v máji.
viac
23.10.2021
Na Pustom hrade otvorili obnovený náučný chodník s 21 tabuľami
Počas slávnostného otvorenia náučného chodníka boli návštevníkom predstavené i archeopieskovisko a štúdia realizovateľnosti via ferratového areálu v okolí hradu.
viac
01.06.2022
Náučný chodník vedúci k Muránskemu hradu čaká kompletná rekonštrukcia
V Národnom parku (NP) Muránska planina sa začala obnova turistickej infraštruktúry, zrekonštruované budú prístrešky či informačné tabule vo viacerých lokalitách. Najviac prác bude sústredených do okolia Muránskeho hradu. Za Správu NP Muránska planina to uviedla Jana Šmídtová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %