Štvrtok 25.07.2024
Dnes má meniny 
Jakub, Timur
°C
20.08.2016 12:10

Po 40 rokoch sprístupnili v Slovenskom raji roklinu Kyseľ


Ilustračná snímka: (int.).


Verejnosť bude môcť od piatka 19. augusta v Národnom parku Slovenský raj opäť navštíviť roklinu Kyseľ, ktorá bola pre turistov zatvorená pred 40 rokmi po veľkom požiari. Slávnostné otvorenie ferraty Kyseľ a zrekonštruovanej náhradnej trasy sa uskutočnilo vo štvrtok.


Náučný chodník v úseku od ústia rokliny pri Bielom potoku po mostík nad Obrovským vodopádom umožní návštevníkom obdivovať a zažiť prírodu netradičnou formou, odlišnou od štandardného sprístupnenia, ako ju poznajú z iných roklín. "Vidieť štyri desaťročia nedotknutú a neporušenú prírodu je obrovským zážitkom nielen pre ochranárov a vyznávačov turistiky, ale aj pre všetkých ľudí, ktorí idú do prírody oddýchnuť si a načerpať silu. Som veľmi rád, že sa nám túto jedinečnú časť Slovenského raja podarilo sprístupniť turisticky atraktívnym a vyhľadávaným spôsobom, akým je ferrata," povedal minister životného prostredia SR László Sólymos.       

V tiesňave Kyseľ vypukol v roku 1976 požiar, ktorý zničil viac ako 30 hektárov lesa. Odvtedy bol do rokliny Kyseľ prísny zákaz vstupu. "Je to prekrásny kút Slovenského raja, ktorý posledných 40 rokov vytvárala len príroda sama. Pre nás je podstatné ukázať ľuďom pravú nefalšovanú divočinu aspoň krátky čas v roku bez toho, aby došlo k jej poškodeniu," podotkol riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil. Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Roman Brecely na tlačovej konferencii uviedol, že otvorenie rokliny Kyseľ je obrovskou príležitosťou nielen pre Slovenský raj, ale aj cestovný ruch.       

Náučný chodník bude prevádzkovať Správa Národného parku Slovenský raj. Z dôvodu ochrany prírody bude možné ferratu využívať podľa Dražila len v období od 15. júna do 31. októbra. Návštevník musí mať potrebné vybavenie, takzvaný ferratový set, aby zvládol pohyb po zapustených železných stúpačkách v skalách a s istiacim fixným lanom. "Chodník sa priblížil k európskemu trendu pri prechodoch horskými exponovanými turistickými cestami, akými sú rokliny v Slovenskom raji. HZS týmto vnáša do Slovenského raja nový prvok istenia a preto sa chodník v Kyseli volá Ferrata HZS," uviedol riaditeľ Oblastného strediska HZS Slovenský raj Ivan Krajčír. Doplnil, že ferrata je 1500 metrov dlhá, nachádza sa tam 420 stúpačiek a 380 metrov lana. Dražil informoval, že kompletná rekonštrukcia rokliny Kyseľ si vyžiada 65 000 eur.       

Doteraz bola časť Kyseľa sprístupnená náhradnou trasou, ktorá vedie od mostíka nad Obrovským vodopádom po rázcestie na Malom a Veľkom Kyseli. "Aj táto časť bola obnovená, pričom bude prístupná celoročne bez potreby ferratového setu," dodal riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj.       

S otvorením ferraty však nesúhlasí Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny (SZOPK) Slovenský raj z dôvodu ohrozenia viacerých druhov nielen vzácnych živočíchov. "Nesprístupnená časť rezervácie je vyhľadávaným miestom pre zimný spánok medveďa hnedého a na skalné bralá sa vrátil hniezdiť, ešte prednedávnom na území Slovenska vyhubený, sokol sťahovavý," vysvetlil predseda SZOPK Slovenský raj Bedřich Hájek. Doplnil, že otvorenie ferraty bude sprevádzané hlukom, ktorý bude zvieratá vyrušovať.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.07.2020
Oravskú priehradu sprístupní návštevníkom nový náučný chodník
Prezentáciu historických, prírodných, kultúrnych a vlastivedných skvostov hornej Oravy má ponúknuť nový náučný chodník popri brehu Oravskej priehrady v Námestove.
viac
23.10.2020
Náučný chodník malých netopierov približuje región okolo vrchu Železník
Prírodu aj históriu baníckeho regiónu okolo vrchu Železník predstavuje turistom Náučný chodník malých netopierov, ktorý pri obci Rákoš v Revúckom okrese v rokoch 2017 až 2020 vybudovalo tamojšie občianske združenie (OZ) Rákošská cächa. Informoval o tom predseda združenia Július Pavelko.
viac
19.11.2020
Náučný chodník ukončený výhľadňou otvorili v mestskej časti Hrabové
Náučný chodník Za krásami bytčianskej prírody, ktorý končí výhľadňou, sprístupnili v stredu v mestskej časti Bytče Hrabové. Oba prvky infraštruktúry sú hlavným výstupom spoločného projektu Bytče a poľského partnera Gminy Strumień.
viac
20.06.2023
Na Zelenej hore vznikol nový interaktívny chodník
V Slovenskom raji v oblasti zvanej Zelená hora vznikol nový interaktívny chodník s množstvom prvkov pre športovcov, milovníkov histórie, ale aj netradičného umenia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %