Nedeľa 31.05.2020
Dnes má meniny 
Petrana, Petronela
°C
20.08.2016 12:10

Po 40 rokoch sprístupnili v Slovenskom raji roklinu Kyseľ


Ilustračná snímka: (int.).


Verejnosť bude môcť od piatka 19. augusta v Národnom parku Slovenský raj opäť navštíviť roklinu Kyseľ, ktorá bola pre turistov zatvorená pred 40 rokmi po veľkom požiari. Slávnostné otvorenie ferraty Kyseľ a zrekonštruovanej náhradnej trasy sa uskutočnilo vo štvrtok.


Náučný chodník v úseku od ústia rokliny pri Bielom potoku po mostík nad Obrovským vodopádom umožní návštevníkom obdivovať a zažiť prírodu netradičnou formou, odlišnou od štandardného sprístupnenia, ako ju poznajú z iných roklín. "Vidieť štyri desaťročia nedotknutú a neporušenú prírodu je obrovským zážitkom nielen pre ochranárov a vyznávačov turistiky, ale aj pre všetkých ľudí, ktorí idú do prírody oddýchnuť si a načerpať silu. Som veľmi rád, že sa nám túto jedinečnú časť Slovenského raja podarilo sprístupniť turisticky atraktívnym a vyhľadávaným spôsobom, akým je ferrata," povedal minister životného prostredia SR László Sólymos.       

V tiesňave Kyseľ vypukol v roku 1976 požiar, ktorý zničil viac ako 30 hektárov lesa. Odvtedy bol do rokliny Kyseľ prísny zákaz vstupu. "Je to prekrásny kút Slovenského raja, ktorý posledných 40 rokov vytvárala len príroda sama. Pre nás je podstatné ukázať ľuďom pravú nefalšovanú divočinu aspoň krátky čas v roku bez toho, aby došlo k jej poškodeniu," podotkol riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil. Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Roman Brecely na tlačovej konferencii uviedol, že otvorenie rokliny Kyseľ je obrovskou príležitosťou nielen pre Slovenský raj, ale aj cestovný ruch.       

Náučný chodník bude prevádzkovať Správa Národného parku Slovenský raj. Z dôvodu ochrany prírody bude možné ferratu využívať podľa Dražila len v období od 15. júna do 31. októbra. Návštevník musí mať potrebné vybavenie, takzvaný ferratový set, aby zvládol pohyb po zapustených železných stúpačkách v skalách a s istiacim fixným lanom. "Chodník sa priblížil k európskemu trendu pri prechodoch horskými exponovanými turistickými cestami, akými sú rokliny v Slovenskom raji. HZS týmto vnáša do Slovenského raja nový prvok istenia a preto sa chodník v Kyseli volá Ferrata HZS," uviedol riaditeľ Oblastného strediska HZS Slovenský raj Ivan Krajčír. Doplnil, že ferrata je 1500 metrov dlhá, nachádza sa tam 420 stúpačiek a 380 metrov lana. Dražil informoval, že kompletná rekonštrukcia rokliny Kyseľ si vyžiada 65 000 eur.       

Doteraz bola časť Kyseľa sprístupnená náhradnou trasou, ktorá vedie od mostíka nad Obrovským vodopádom po rázcestie na Malom a Veľkom Kyseli. "Aj táto časť bola obnovená, pričom bude prístupná celoročne bez potreby ferratového setu," dodal riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj.       

S otvorením ferraty však nesúhlasí Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny (SZOPK) Slovenský raj z dôvodu ohrozenia viacerých druhov nielen vzácnych živočíchov. "Nesprístupnená časť rezervácie je vyhľadávaným miestom pre zimný spánok medveďa hnedého a na skalné bralá sa vrátil hniezdiť, ešte prednedávnom na území Slovenska vyhubený, sokol sťahovavý," vysvetlil predseda SZOPK Slovenský raj Bedřich Hájek. Doplnil, že otvorenie ferraty bude sprevádzané hlukom, ktorý bude zvieratá vyrušovať.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.06.2016
K ruinám Zoborského kláštora vedie nový náučný chodník
Na nitrianskom Zobore vznikol nový náučný chodník, ktorý vedie k ruinám Zoborského kláštora. Náučný chodník vybudovali aktivisti zo Zoborského skrášľovacieho spolku.
viac
09.11.2016
Hvezdáreň v Michalovciach po rekonštrukcii sprístupnili verejnosti
Hvezdáreň v Moussonovom dome v Michalovciach po komplexnej rekonštrukcii sprístupnili verejnosti, v parku tiež slávnostne otvorili astronomický areál.
viac
20.06.2017
V rokline Kyseľ v Slovenskom raji pribudol nový ferratový chodník
Roklina Kyseľ v Slovenskom raji, ktorú vlani v auguste po 40 rokoch otvorili, je po viac ako sedemmesačnej uzávere opäť prístupná pre turistov. Novinkou tohtoročnej sezóny je stometrový ferratový chodník v spodnom úseku pri nástupe.
viac
27.09.2017
Chodník korunami stromov v Bachledovej doline sprístupnia v piatok
Návštevníci Bachledovej doliny neďaleko obce Ždiar v okrese Poprad sa v piatok (29. 9.) budú môcť vybrať na prechádzku do korún stromov. Stavba chodníka, ktorej maximálna výška dosahuje 24 metrov, sa blíži do finále. V Bachledovej doline však ešte stále prebiehajú montážne práce a úpravy okolia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %