Piatok 22.11.2024
Dnes má meniny 
Cecília
°C
23.10.2020 09:46

Náučný chodník malých netopierov približuje región okolo vrchu Železník


Na snímke začiatok Náučného chodníka malých netopierov pri dedine Rákoš v okrese Revúca. Snímka zdroj: (tasr).


Prírodu aj históriu baníckeho regiónu okolo vrchu Železník predstavuje turistom Náučný chodník malých netopierov, ktorý pri obci Rákoš v Revúckom okrese v rokoch 2017 až 2020 vybudovalo tamojšie občianske združenie (OZ) Rákošská cächa. Informoval o tom predseda združenia Július Pavelko.


„Chodník meria 1,6 kilometra a má 14 stanovíšť. Je na ňom stúpanie aj klesanie s celkovým prevýšením 107 metrov, takže návštevníci, na rozdiel od mnohých náučných chodníkov v mestských parkoch, zažijú aj skutočný terén a môžu vidieť divú zver či vtáky,“ povedal Pavelko.      

Dodal, že tabule majú rôznu tematiku, od lesného spoločenstva, histórie, cez baníctvo až po samotné netopiere. „Tie v tunajších starých banských dielach zimujú, majú tu zimujúce kolónie. Keď ich mapovala Spoločnosť pre ochranu netopierov (SON), tak ich tu našli zimovať okolo 14 000,“ podotkol predseda OZ.      

Ďalším plánom do budúcnosti je podľa neho organizovať podujatia zamerané na nočné pozorovanie netopierov. „Je to veľmi krásna záležitosť. Do konca mája až začiatku júna vo večerných hodinách z otvorov banských diel vylietavajú v tisícoch,“ načrtol Pavelko.      

Náučný chodník by však chceli využívať aj na hromadné akcie, na ktoré mienia pozývať i školy. „Padol tiež návrh na Deň netopierov, keďže SON organizuje Noc netopierov, ktorá je známou a veľmi obľúbenou akciou,“ poznamenal predseda združenia.      

Ďalšou turistickou zaujímavosťou v Rákoši, ktorú takisto vytvorilo OZ Rákošská cächa, je expozícia prezentujúca dejiny baníctva v dedine i celom okolitom regióne. Združenie okrem toho v uplynulých rokoch vyznačilo dve turistické trasy, ktoré tvoria okruh cez obce Rákoš, Železník, Sirk a Červeňany.      

Vo vrchu Železník sa v minulosti nachádzalo najväčšie ložisko železnej rudy v Uhorsku a jej ťažba v tamojších baniach fungovala do roku 1965. V časoch najväčšieho rozmachu dávali prácu zhruba 1300 ľuďom.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.08.2016
Po 40 rokoch sprístupnili v Slovenskom raji roklinu Kyseľ
Verejnosť bude môcť od piatka 19. augusta v Národnom parku Slovenský raj opäť navštíviť roklinu Kyseľ, ktorá bola pre turistov zatvorená pred 40 rokmi po veľkom požiari. Slávnostné otvorenie ferraty Kyseľ a zrekonštruovanej náhradnej trasy sa uskutočnilo vo štvrtok.
viac
21.10.2019
V obci vytvorili náučný chodník, mapuje históriu i prírodné bohatstvo
V obci Drnava v Rožňavskom okrese nedávno vytvorili náučný chodník, ktorý mapuje históriu i prírodné bohatstvo tejto dediny.
viac
19.06.2020
Vladičský raj ponúka do 100 kilometrov turistických trás
Prihraničná obec Vladiča v Stropkovskom okrese, ktorá vznikla zlúčením piatich obcí Malá a Veľká Driečna, Nižná a Vyšná Vladiča a Suchá sa vďaka okolitej prírode a pokojnému prostrediu teší stále väčšiemu záujmu turistov.
viac
19.11.2020
Náučný chodník ukončený výhľadňou otvorili v mestskej časti Hrabové
Náučný chodník Za krásami bytčianskej prírody, ktorý končí výhľadňou, sprístupnili v stredu v mestskej časti Bytče Hrabové. Oba prvky infraštruktúry sú hlavným výstupom spoločného projektu Bytče a poľského partnera Gminy Strumień.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %