Štvrtok 27.01.2022
Dnes má meniny 
Bohuš
°C
29.07.2019 03:05

Na hrade Revište chcú tento rok sprístupniť vyhliadku v severnej veži


V obnove hradnej zrúcaniny Revište neďaleko Žarnovice pokračujú aj tento rok. Vďaka projektu obnovy hradov pomocou nezamestnaných tu už šiestykrát našlo prácu 19 ľudí. Obnova hradu zamestnáva aj ďalších špecializovaných remeselníkov ako sú tesári či murári. Na snímke severná veža hradu. EASYFOTO TASR - Jana Vodnáková.


V obnove hradnej zrúcaniny Revište neďaleko Žarnovice pokračujú aj tento rok. Vďaka projektu obnovy hradov pomocou nezamestnaných tu už šiestykrát našlo prácu 19 ľudí. Obnova hradu zamestnáva aj ďalších špecializovaných remeselníkov ako sú tesári či murári.


"Niekedy tu naraz pracuje aj 30 ľudí," priblížil predseda Združenia na záchranu hradu Revište Ratibor Mazúr.       

Združenie sa obnove hradu venuje od roku 2011. Za tie roky sa podľa Mazúra stihlo na hrade urobiť toho naozaj veľa. Vďaka tisíckam hodín, ktoré tu boli odpracované, boli domurované veľké časti muriva, a tak sa zmenil aj celkový pohľad na hrad z diaľky.       

Pred rokmi začali dobrovoľníci s odstraňovaním sutín a náletov, postupne opravili hradbu so severnou bránou, zastabilizovali južný palác a pustili sa aj do opravy severnej veže, ktorá je najvyššou časťou hradu. "V severnej veži ideme robiť vyhliadku, takže schodisko bude hotové, dúfajme, do septembra tohto roku a už sa bude dať ísť aj do severnej veže. Teraz začneme robiť na delovej bašte a ďalej sa robí schodisko v parkane, ktoré prepojí prvé predhradie s horným hradom," priblížil aktuálne plány Mazúr.       

Združenie venujúce sa primárne záchrane tejto historickej pamiatky má za cieľ aj sprístupnenie hradu širšej verejnosti. Počas leta organizuje viacero podujatí, aby hrad priblížilo verejnosti čo najviac. Okrem toho sa stal hrad súčasťou Pohronskej hradnej cesty. Ide o projekt Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý približuje históriu 16 hradných lokalít vinúcich sa popri toku Hrona. Jeho autori si od neho sľubujú najmä zvýšenie návštevnosti jednotlivých hradov, a tiež rozvoj turistickej infraštruktúry v ich okolí.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.07.2019
Hrad Revište ponúkne počas leta sériu podujatí
Do obdobia stredoveku sa prenesú návštevníci hradu Revište, ktorí na túto hradnú zrúcaninu neďaleko Žarnovice zavítajú v piatok 5. júla. Združenie na záchranu hradu Revište pripravuje na tento sviatočný deň prvé zo série letných podujatí s názvom Stredoveký deň.
viac
26.07.2019
Pohronská hradná cesta približuje históriu 16 hradných lokalít
Históriu 16 hradných lokalít vinúcich sa popri toku Hrona približuje Pohronská hradná cesta. Projekt vznikol ako jedna z produktových línií Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) ako turistickej destinácie.
viac
16.10.2019
Obnovu hradov pri Hrone pomôžu podporiť platené prehliadky
Na vybraných lokalitách Pohronskej hradnej cesty sa počas jesene uskutočnia komentované prehliadky, prostredníctvom ktorých návštevníci podporia obnovu hradov.
viac
26.11.2019
Zvolen: Výstava na zámku predstavuje víťazný mobiliár pre Pohronskú hradnú cestu
Turisticky príťažlivé miesta na Pohronskej hradnej ceste budú mať jednotný mobiliár. Jeho výsledná podoba vznikla vďaka architektonicko-krajinárskej súťaži, do ktorej sa zapojili kreatívci, dizajnéri a architekti s inšpiratívnymi návrhmi.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %