Streda 08.04.2020
Dnes má meniny 
Albert
°C
22.02.2020 02:45

Šarišská cesta krásami regiónu


Snímka zdroj: (OOCR Región Šariš).


„História nie je veda, je to umenie, ktoré potrebuje predstavivosť“, povedal francúzsky básnik Anatole François Thibault. Pre podporu predstavivosti a hlavne pre podporu turizmu Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Šariš (ďalej OOCR) pokračuje v propagácii jedinečnosti svojho regiónu.


„Našim zámerom je vyzdvihnúť krásy hradov, zámkov a kaštieľov na území Regiónu Šariš, prepojiť jednotlivé objekty, zvýšiť ich návštevnosť a udržať turistu v regióne čo najdlhšie,“ uviedol Branislav Švorc, výkonný riaditeľ OOCR Región Šariš. OOCR Región Šariš preto začína so svojim novým projektom cestovného ruchu, ktorý bude prebiehať aj v spolupráci s krajskou organizáciou cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. Tento projekt bude prepájať všetky body záujmu (hrady, zámky, kaštiele, kúrie) a bude vystupovať pod jednotným názvom – Šarišská hradná cesta. Tento projekt spoznáte aj podľa originálneho loga, ktoré vytvoril grafický dizajnér a guru vizuálnej komunikácie Svetozár Šomšák.

Na začiatok sa Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Šariš zamerala na hrady v okolí mesta Prešov a v rámci projektu „Šarišská hradná cesta“ vydala prvý hradný bedeker. Šestnásť strán bedekra vás prevedie desiatimi najznámejšími hradmi, ktoré sú známe aj svojimi prívlastkami. Napríklad druhý najrozsiahlejší hrad Šariš, najrozmanitejší Soľnohrad, najvýraznejší Kapušiansky hrad, najpôvabnejší Obišovský hrad, najmenší Lipovský hrad, záhadný hrad Plaveč alebo kamenno-krásny hrad Zborov, či znova objavený hrad Šebeš.

Hrady sú zdokumentované aktuálnymi fotografiami s peknou maľovanou prehľadnou mapou opäť z pera Svetozára Šomšáka. Na mape tiež nájdete, kde ležia menšie hrady ako Medzianky, Bodoň, či zaniknuté hrady so zvyškami muriva pod zemou ako sú Sokoľ, Lipovec a Brezovica. Tie možno čakajú na svoje znovuobjavenie rovnako ako mnoho z hradov, ktoré sa opravili vďaka dobrovoľníkom a ľuďom, ktorým na histórii týchto stavieb záleží.

Hradný bedeker o hradoch v okolí mesta Prešov je prvou lastovičkou. Ďalším krokom bude jeho virtuálna podoba – vytvorenie internetového portálu www.sarisskahradnacesta.sk či neskôr aj samostatnej mobilnej aplikácie. Tieto online nástroje budú zahŕňať informácie o ostatných hradoch, ktoré sa do brožúry nezmestili, rovnako o zaniknutých hradoch, histórii, súčasnosti, ale aj povesti a fakty, o ktorých ste ani netušili. Ambíciou projektu oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Šariš je prepojený koncept Šarišskej hradnej cesty s ďalšími pamiatkami ako sú kaštiele, hradiská, kúrie či mestské opevnenia. Tých na území regiónu Šariš sa nachádza viac ako päťdesiatpäť. Ich spojením vznikne ucelená predstava a možnosť spoznávať aj viacero pamiatok za deň, kontinuálne sa dozvedieť o ich histórii, príbehoch a majiteľoch, či zúčastniť sa na rôznych podujatiach, od otvorenia letných sezón, hradných hier až po rôzne mnohožánrové festivaly.

Prvý hradný bedeker v rámci projektu „Šarišská hradná cesta“ bol vydaný s podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR na podporu návštevnosti hradov na Šariši.

Papierovú brožúru nájdete v každom dobrom informačnom centre a bude tiež distribuovaná na vybrané hrady v regióne. Prelistovať si ju môžete aj online na webstránke ŠHC: https://www.sarisskahradnacesta.sk

Autor: (OOCR Región Šariš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.11.2016
V jeseni láka turistov na severnom Spiši Cesta minerálnych prameňov
Počas leta navštívili región severného Spiša a Pienin najmä návštevníci zo Slovenska. Prekvapením tohtoročnej sezóny bol narastajúci počet turistov z Izraela či severských krajín.
viac
26.07.2019
Pohronská hradná cesta približuje históriu 16 hradných lokalít
Históriu 16 hradných lokalít vinúcich sa popri toku Hrona približuje Pohronská hradná cesta. Projekt vznikol ako jedna z produktových línií Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) ako turistickej destinácie.
viac
29.07.2019
Na hrade Revište chcú tento rok sprístupniť vyhliadku v severnej veži
V obnove hradnej zrúcaniny Revište neďaleko Žarnovice pokračujú aj tento rok. Vďaka projektu obnovy hradov pomocou nezamestnaných tu už šiestykrát našlo prácu 19 ľudí. Obnova hradu zamestnáva aj ďalších špecializovaných remeselníkov ako sú tesári či murári.
viac
16.10.2019
Obnovu hradov pri Hrone pomôžu podporiť platené prehliadky
Na vybraných lokalitách Pohronskej hradnej cesty sa počas jesene uskutočnia komentované prehliadky, prostredníctvom ktorých návštevníci podporia obnovu hradov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %