Piatok 29.03.2024
Dnes má meniny 
Miroslav
°C
19.10.2019 10:10

Na budúci rok v Nitre spustia výrobu bioplastu Nonoilen


Zubné kefky švajčiarskej firmy Curaprex, vyrobené z Nonoilenu


Prof. Pavol Alexy s kolektívom zo Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave vyvíja v spolupráci s nitrianskou firmou Panara stopercentne rozložiteľné bioplasty, ktoré by na budúci rok mali začať inovovať trh s plastovými materiálmi.


Nitrianska Panara plánuje spustiť výrobu s kapacitou 4-tisíc ton bioplastu Nonoilen ročne. S Alexyho bioplastmi pritom ide – na rozdiel od množstva dnes existujúcich a predávaných „bioplastov“ – o príklad absolútnej recyklácie typu, čo prírode vezmeme, to jej vrátime.

Nedávno priniesli médiá informáciu, že známa švajčiarska firma Curaprox už vyrobila prvú sériu zubných kefiek z Nonoilenu.

Základné suroviny na výrobu Alexyho bioplastu

„Základné suroviny, z ktorých dnes v Panare robíme bioplast Nonoilen sú PLA, PHB a plastifikovaný škrob,“ reagoval prof. Alexy pre Obecné noviny. „PLA získavame prevažne zo škrobu, PHB je bakteriálny polyester, ktorý sa v súčasnosti vyrába buď zo škrobu alebo z cukrov. Tiež existujú technológie na výrobu PHB z opotrebovaných kuchynských olejov, ale tento typ je zatiaľ v štádiu zavádzania do výroby.“

Dôležité je už teraz zabezpečiť recykláciu Nonoilenu

„Našou predstavou je dodávať celé systémy, nielen bioplast,“ hovorí prof. Alexy. „Vyrobíme granulát, ale zároveň chceme pomôcť tým, ktorí z neho budú vyrábať predmety. Preto sa chceme postarať aj o recykláciu.“

Na otázku Obecných novín, či už „napríklad v zberných nádobách (kompostéroch) sa Nonoilen bude zbierať a neskôr recyklovať ako samostatný bioplast, a nie napríklad s ostatnými biologicky rozložiteľnými odpadmi?“ zaznela Alexyho odpoveď: „Myslíme si, že s ohľadom na šetrenie surovinových zdrojov by sa Nonoilen mal prvotne recyklovať a len zvyšný nerecyklovateľný podiel by mal ísť na likvidáciu biorozkladom.“

Čo so sebou nesie rozložiteľnosť Nonoilenu s bioodpadom?

„Naše bioplasty dizajnujeme tak, aby boli rozložiteľné s biologickým odpadom - napríklad s kuchynským a jedálenským odpadom,“ pokračuje P. Alexy. „Alebo priamo v priemyselnom kompostovisku. Máme tiež typy, ktoré sa vedia rozkladať aj v podmienkach domáceho kompostu. Takže je možné vybudovať zberný systém a vracať naše plasty na recykláciu, alebo keď bude zvládnutý funkčný systém zberu jedálenských a kuchynských odpadov, bude možné ich ukladať práve s týmto odpadom. Dovtedy chceme ponúkať tzv. closed loop systemy, ktoré sa autonómne dokážu postarať o celý životný cyklus našich plastov.“

Alexy: Súčasná efektivita recyklácie plastov je možno iba 20 rokov

„Recyklácia dnes vyrábaných plastov je z môjho pohľadu iba krátkodobé riešenie, i keď v ich prípade zatiaľ lepšie nemáme,“ uvažuje prof. Alexy. „Keby sme recyklovali viac plastov, spomalíme produkciu nových, ale nezastavíme ich hromadenie v enviromente. Z tohto pohľadu skôr či neskôr, odhadom možno o 20 rokov, už recyklácia stratí dnešný efekt. Mimochodom, momentálne sa z plastového odpadu (300 miliónov ton na celom svete) vytriedi hlavne polyetyléntereftalát, známy ako PET, a ostatné sa väčšinou spáli. Je to tragické, keďže plasty majú pôvod vo fosílnych zdrojoch a ich spaľovaním produkujeme fosílny kysličník uhličitý a prispievame ku globálnemu otepľovaniu.“

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.12.2016
I. KOHUTKOVÁ: Spoločnosť Fortischem Nováky pokračuje v znečisťovaní rieky Nitra
Závažné zistenia pokračujúceho znečisťovania rieky Nitra odpadovými vodami spoločnosťou Fortischem, a. s., Nováky prezentovala v utorok (13. 12. 2016) na tlačovej konferencii v Bratislave organizácia Greenpeace Slovensko.
viac
07.05.2020
O snoch vedcov a plastoch
Snom vedcov sa v posledných rokoch stalo vytvorenie plastu, ktorý by sa po „odslúžení“ rozložil v životnom prostredí a neostala po ňom žiadna stopa.
viac
02.09.2021
Covid rozhodol: prvé tony bioplastu Nonoilen vyrobia v Nitre v 2. polroku 2022
Na otázky Obecných novín odpovedal autor objavu stopercentného bioplastu Nonoilen profesor Pavol Alexy zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Ozrejmuje, prečo sa výroba jeho prvých tisícok ton granulátov nespustila na Slovensku už v roku 2020.
viac
03.11.2021
Účastníci galerijného workshopu vyrobia šperky s čičmianskymi motívmi
Nitrianska galéria pripravuje workshop, na ktorom si účastníci môžu vyrobiť originálny šperk s čičmianskym motívom. Tvorivá dielňa je sprievodným podujatím k aktuálnej výstave FOLK-LORE. Workshop bude v galérii 11. novembra pod vedením sochárky Niny A. Šoškovej.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.85 %