Pondelok 04.03.2024
Dnes má meniny 
Kazimír
°C
14.12.2016 10:20

I. KOHUTKOVÁ: Spoločnosť Fortischem Nováky pokračuje v znečisťovaní rieky Nitra


Rieka a Nitra a Zobor.


Závažné zistenia pokračujúceho znečisťovania rieky Nitra odpadovými vodami spoločnosťou Fortischem, a. s., Nováky prezentovala v utorok (13. 12. 2016) na tlačovej konferencii v Bratislave organizácia Greenpeace Slovensko.


"Spoločnosť Fortischem sú bývalé Novácke chemické závody a je jedna z kľúčových chemických výrobcov u nás. Jej odpadové vody vypúšťané do rieky Nitra obsahujú nebezpečné chemikálie vo vysokých koncentráciách, ako napríklad vinylchlorid a benzén, čím ju znečisťujú. Z odobraných vzoriek sme zistili v niektorých ukazovateľoch prekročenie zákonných limitov pre vypúšťanie odpadových vôd," konštatovala koordinátorka toxickej kampane Greenpeace Slovensko Ivana Kohutková.      

Podľa nej vzorky odhalili široké spektrum prchavých organických látok. Takmer polovicu tvoria jedovaté halogénové prchavé látky a mnohé z nich vyvolávajú rakovinové ochorenia. Najväčšie riziko predstavuje vo vysokých koncentráciách zistený vinylchlorid, ktorý spôsobuje rakovinu a poškodzuje ľudský plod. Trojnásobné zvýšený obsah zistili u benzénu, ktorý tiež vyvoláva rakovinové ochorenia, poškodzuje plod a ohrozuje rozmnožovací systém u ľudí. Ochranári tiež zistili rozdiely vo viacerých ukazovateľoch vo vzorkách odobratých pred a po vypustení odpadových vôd. Zistený rozdiel vystúpil až nad limitnú hodnotu definovanú zákonom.      

"Rizikom v tomto prípade zostáva ortuť, v rieke jej množstvo po vypustení narastá. Je pritom vysoko toxická a hromadí sa v organizmoch," upozornila Kohutková.      

Zároveň uviedla, že Fortischem Nováky dlhodobo vypúšťa odpadové vody s obsahom nebezpečných chemických látok. Preto ju ochranári považujú za jeden z najvýznamnejších zdrojov znečistenia rieky Nitra. Túto skutočnosť potvrdzuje aj to, že spoločnosť nedokázala splniť podmienky na ochranu vôd do roku 2011, ktoré jej uložila zmluva o pristúpení Slovenska k Európskej únii.      

"Spoločnosť mala opatrenia na nápravu urobiť do roku 2016. Na to, či a ako tieto podmienky splní, si ešte posvietime začiatkom budúceho roka," uviedla Kohutková.      

Za súčasný stav podľa nej môže nielen chemická spoločnosť, ktorá odpadové vody vypúšťa, ale aj štát, ktorý vykonáva kontroly a nastavuje pravidlá. Preto Greenpeace Slovensko žiada štátne orgány o zmenu systému kontrol odpadových vôd, ktoré priemyselné prevádzky vypúšťajú do životného prostredia. Chce, aby kontroly prebiehali neohlásene, pravidelne a aby analýzy odpadových vôd vykonávali kontrolné orgány.      

"Prevádzky sa môžu na kontroly štátnych orgánov pripraviť, pretože tie sú ohlásené," informovala novinárov Kohutková. Zároveň dodala, že svoje zistenia zaslali štátnym orgánom aj znečisťujúcej spoločnosti.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.05.2020
O snoch vedcov a plastoch
Snom vedcov sa v posledných rokoch stalo vytvorenie plastu, ktorý by sa po „odslúžení“ rozložil v životnom prostredí a neostala po ňom žiadna stopa.
viac
09.06.2020
Bratislava je ochotná spolupracovať na odstránení envirozáťaže v Istrocheme
Hlavné mesto je pripravené aktívne spolupracovať na odstránení environmentálnej záťaže v areáli spoločnosti Istrochem v Bratislave. Na sociálnej sieti to uviedol bratislavský primátor Matúš Vallo.
viac
26.10.2020
MŽP chce merať znečistenie pri každej cementárni
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR chce merať znečistenie pri každej cementárni. Na základe meraní by malo byť možné vypracovať relevantné hodnotenie kvality ovzdušia. Uviedol to odbor komunikácie MŽP.
viac
02.09.2021
Covid rozhodol: prvé tony bioplastu Nonoilen vyrobia v Nitre v 2. polroku 2022
Na otázky Obecných novín odpovedal autor objavu stopercentného bioplastu Nonoilen profesor Pavol Alexy zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Ozrejmuje, prečo sa výroba jeho prvých tisícok ton granulátov nespustila na Slovensku už v roku 2020.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %