Mikroplasty sú už všade okolo nás, vo vode aj v pôde.
Výskumníci z Chartered Institution of Water and Environmental Management (CIWEM) navrhli sedem odporúčaní, ktoré by podľa nich mohli zmierniť hroziace problémy s mikroplastmi v životnom prostredí človeka.
Zároveň Briti upozornili, že drobné plastové čiastočky (1.10-6 m – 5 mm) majú tendenciu uvoľňovať škodlivé chemikálie, ktoré sa prenášajú do vody, sedimentov alebo organizmov a môžu sa stať médiom pre rast nebezpečných patogénov. Z výsledkov ich prieskumu vyplynulo, že viac ako polovica ľudstvom vyprodukovaných mikroplastov ostáva v pôde a vode (často aj pitnej vo vodovodoch).
Globálny problém sveta
Mikroplasty vznikajú opotrebovávaním pneumatík či starnutím plastových povrchov akými sú napríklad umelé trávniky či rôzne farbivá. A takisto aj pri mnohých priemyselných procesoch. V oceánoch ich zase napríklad vylučujú vršovky (morské živočíchy), keď si predtým „pochutnali“ na vyhodených „veľkých“ plastoch. Chemici určite vedia aj o ďalších cestách ako mikroplasty prenikajú do prírodného a odtiaľ do životného prostredia človeka.
Problémom súčasnosti aj v najrozvinutejších štátoch (Európa, Amerika, Japonsko) však ostáva, a tiež naň upozornili britskí výskumníci, že napríklad aj špičkové čističky odpadových vôd súčasnosti zachytávajú iba 97 až 99 percent mikroplastov! Navyše ľudstvo valí pred sebou balvan v podobe vyrobených a už nepotrebných 8,3 miliardy ton plastov, z ktorých zrecyklovalo sotva 9 percent! A do roka 2050 má v pláne vyrobiť viac ako štvornásobok!
„Je nevyhnutné prijať okamžité opatrenia na riešenie plastového a mikroplastového znečistenia priamo pri jeho zdroji,“ tvrdí riaditeľ CIWEM Terry Fuller. „Lebo keď sa raz mikroplasty dostanú do prírody, možností ako ich odstrániť ostáva veľmi málo – ak vôbec nejaké.“
Sedem odporúčaní svetu
Správa CIWEM ponúka sedem odporúčaní, akceptovaním ktorých môže ľudstvo korigovať riešenie problému s mikroplastmi v prírode.
1. Zvýšiť recykláciu plastov v jednotlivých krajinách tak, aby minimalizovali množstvo sekundárnych mikroplastov, prenikajúcich do prostredia.
2. Priemysel by mal vyvinúť komerčne konkurencieschopné plasty a náhrady dnešných plastov, ktoré budú voči životnému prostrediu šetrnejšie – hlavne v prípade pneumatík, cestných značení a syntetických farieb.
3. Vlády jednotlivých krajín poskytnú priestor na výrobu tých alternatív, ktoré sú menej škodlivé ako dnes známe plasty. Hlavne v prípade jednorazových obalov.
4. Od samospráv sa očakáva, že so všetkou vážnosťou preveria a prekontrolujú cestné značenia a s tým spojené prenikanie mikroplastov do kanalizácií.
5. V jednotlivých štátoch bude potrebné sa sústrediť na prísnejšie vymáhanie sankcií za porušenie existujúcich pravidiel pri používaní nebezpečných polymérových prídavkov a ďalších aditív.
6. Vlády by mali podporiť dobré príklady vo využívaní plastov a zvýšiť povedomie obyvateľov o používaní plastov a o ich recyklácii.
7. Rozvinuté štáty by mali pomôcť v odpadovom hospodárstve menej rozvinutým riešiť i drobnejšie problémy, ktoré sú dnes v mnohých častiach sveta iba ťažko riešiteľné.