Bjørnstjerne Bjørnson bol nórsky prozaik, dramatik, básnik a publicista, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru za rok 1903. Bojovník za národnú nezávislosť Nórska, za slobodu malých a utláčaných národov, zástanca Slovákov.
Mesto Košice chce v Mestskom parku umiestniť sochu nórskeho spisovateľa a publicistu Bjørnstjerna Bjørnsona (1832-1910), oceneného Nobelovou cenou za literatúru. Na výber vhodného návrhu vyhlásilo verejnú súťaž.
Súťažné podmienky sú zverejnené na profile verejného obstarávateľa: https://www.uvo.gov.sk/vyhladavanie-profilov/zakazky/6915 pod názvom zákazky - Pamätník Bjørnsrtjerne Bjørnson – Dokumenty. Termín na zasielanie návrhov je 26. 6. 2017.
Cieľom vytvorenia a umiestnenia pamätníka v Košiciach je podpora nových sietí a partnerstiev, smerujúcich k vzájomnému zachovaniu a rozvoju kultúrneho dedičstva a kultúrno-historických hodnôt odkazu Bjørnstjerne Bjørnsona, ako jedného z najznámejších komentátorov politického, sociálno-ekonomického a kultúrneho diania v Európe a známeho bojovníka za práva Slovákov.
Bjørnsonove vystúpenia mali veľký medzinárodný ohlas a výrazne tak pomohol prelomiť bariéry medzinárodnej izolovanosti slovenskej otázky.Pritom o slovenskej otázke sa Bjӧrnson dozvedel až vo veku 75 rokov. Zvyšok života však zasvätil do značnej miery tejto otázke. Záujem o slovenskú problematiku v ňom vzbudil list troch českých slovakofilov - spisovateľa a právnika dr. E. Lederera, básnika A. Heyduka a K. Kálala, v ktorom opísali katastrofálne postavenie "na smrť odsúdeného národa na uhorskom ostrove slobody". Reakcia rozhorčeného Bjӧrnsona v podobe článku Mier a priatelia mieru vyšla v auguste 1907 vo viacerých časopisoch (Lo Spettatore v Ríme, März v Mníchove, Le Courrier Européen v Paríži a ďalších v Dánsku aj v Nórsku).