Streda 19.01.2022
Dnes má meniny 
Drahomíra, Mário
°C
28.10.2019 12:05

9xEXP – séria edukačných podujatí v stálych expozíciách Oravskej galérie


Ilustračná snímka (ogdk)


Oravská galéria prevádzkuje deväť stálych expozícií, z toho päť v Župnom dome v Dolnom Kubíne. Expozície umožňujú na vybraných dielach sledovať vývoj slovenského výtvarného umenia od stredoveku až po súčasnosť.


V tomto roku sme pripravili projekt zameraný na realizáciu série edukačných aktivít, ktorých cieľom je vzdelávanie detského diváka v oblasti výtvarného umenia. Na konkrétnych dielach hravou a interaktívnou formou vysvetľuje základné pojmy vo výtvarnom umení. Súčasťou projektu je multifunkčný mobilný box, ktorý je využiteľný ako všestranná variabilná edukačná pomôcka. Práca s multifunkčným boxom je určená pre cieľové skupiny naprieč širokým vekovým spektrom od 5+, pre organizované skupiny aj pre individuálneho návštevníka.Autorom programu 9xEXP je profesionálny výtvarný umelec a skúsený galerijný pedagóg Mgr., Mgr. art. Jozef Matuška, ktorý sa dlhodobo venuje edukácii a pripravil niekoľko úspešných projektov tohto typu v Slovenskej národnej galérii.

Edukačné podujatia spolu so sprievodnými materiálmi, v ktorých sú využité zdigitalizované zbierkové predmety, podporia dialóg medzi návštevníkom a výtvarným umením, poskytnú návod, ako umelecké dielo vnímať a ďalej s ním pracovať.

Program, určený predovšetkým pre školy, ponúka detskému divákovi metodicky a odborne pripravené aktivity, zamerané na lepšiu orientáciu vo výtvarnom umení a vysvetlenie jeho základných foriem, slohového a štýlového vývoja, vizuálnych znakov a symbolov. Prispieva k rozvoju tvorivosti a nadväzuje na predchádzajúce aktivity, ktoré galéria v oblasti galerijnej pedagogiky poskytuje už niekoľko rokov. V roku 2012 galéria vydala detského sprievodcu po stálych expozíciách s názvom „GPS – ako sa nestratiť v galérii“.

Edukačné programy pripravujeme v súlade s učebnými osnovami. Široký rozsah a zameranie našich expozícií nám v plnej miere umožňuje edukáciu formou zážitkového vyučovania predmetov: výchova umením, výtvarná výchova, umenie a kultúra,  ale aj regionálna výchova, slovenský jazyk a literatúra, dejepis, náboženská a etická výchova a vytvára priestor aj na medzipredmetové väzby. Možnosti využitia multifunkčného boxu sú široké a dlhodobé, do budúcnosti sa počíta s tvorbou ďalších metodík, ktoré budú ponúkať nové alternatívy edukácie a reinterpretácie zbierkových predmetov v stálych expozíciách, resp. diel na výstavách.

Séria workshopov je rozdelená do štyroch tém: Mobilný krídlový oltár, Tvár ako médium, Mobilná moderna a jej princípy a Živé sochy.

Termín podujatí je od októbra do konca decembra 2019. Na každý program je potrebné sa vopred objednať telefonicky a podrobnejšie informácie získate na tel. čísle: +421 43 586 3212 u galerijnej pedagogičky Žofie Mäsiarovej.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.

Autor: Oravská galéria v Dolnom Kubíne


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.12.2017
Oravská galéria pozýva na výstavu betlehemov s názvom Mystérium Vianoc
Oravská galéria počas adventného i vianočného obdobia ponúka návštevníkom opäť nahliadnutie do svojich bohatých zbierok.
viac
12.12.2017
Vianočné obdobie na Orave spríjemní rozmanitý program
Tak ako každý rok, aj tento podčiarkne vianočnú atmosféru na Orave séria podujatí Oravského kultúrneho strediska, organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.
viac
15.04.2019
Oravská galéria získala vlani dotácie z FPU na sedem projektov
Sedem projektov Oravskej galérie (OG) v Dolnom Kubíne získalo minulý rok dotáciu z Fondu na podporu umenia (FPU). Financie v celkovej výške viac ako 35.000 eur boli použité na nadobudnutie a odborné ošetrenie zbierkových predmetov a výstavnú činnosť. Informovala o tom riaditeľka galérie Eva Ľuptákov
viac
04.02.2020
Fašiangová kompánia - „Pohľady do zbierok“
Oravská galéria opäť ponúka návštevníkom nahliadnutie do svojich bohatých zbierok, tentoraz predstaví diela s fašiangovou tematikou.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.63 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %