Logo.
Združenie miest a obcí Slovenska uspelo pri schvaľovaní nového projektu. Intenzívna slovensko – ukrajinská spolupráca potrvá 24 mesiacov a bude mať konkrétne parametre udržateľnosti aj užitočnosti.
Projekt bude realizovaný hlavným prijímateľom projektu, ktorým je Združenie miest a obcí Slovenska. S cieľom zabezpečiť čo najefektívnejší prenos know-how a expertízy, bude väčšina projektových aktivít realizovaných priamo v mieste, kde sa očakáva ich účinný dopad, a to je územie Ukrajiny. Zámerom projektu je zasiahnuť aj celé územie Slovenska, keďže ZMOS pôsobí vo všetkých regiónoch Slovenska. V snahe nastaviť projekt komplexne a prispieť k cezhraničnej spolupráci budú zapojené najmä prihraničné regióny Slovenska, a to v Košickom kraji.
ZMOS ako žiadateľ bude spolupracovať s 3 projektovými partnermi- Asociáciou ukrajinských miest (AUC), Nórskou asociáciou miestnych a regionálnych samospráv (KS) a slovenskou mimovládnou organizáciou Združením FEMAN.
„Týmto projektom sme sa rozhodli prispieť príkladmi dobrej praxe z procesu decentralizácie zo Slovenska a krajín V-4 a poskytovania verejných služieb všeobecného záujmu v Nórsku s cieľom lepšie pripraviť ukrajinskú samosprávu na výzvy, ktoré proces decentralizácie a modernizácie municipalít so sebou prináša. Zároveň v projekte budeme musieť integrovať aj novú skúsenosť, ktorú nám dala súčasná krízová situácia. Predpokladáme, že s niektorými aktivitami sa budeme musieť presunúť do virtuálneho priestoru“ konštatuje predseda ZMOS Branislav Tréger, ktorý ďalej dodáva: „ZMOS týmto začína paralelne s realizáciou tretieho projektu. Je mimoriadne dobré, že disponujeme výsledkami, ktoré dokážu pomôcť našim partnerom v zahraničí.“
Aktivity, ktoré budeme realizovať v tomto projekte, sú zamerané na prenos know-how prostredníctvom workshopov a odborných manuálov metodickej pomoci, realizáciu okrúhlych stolov, ktoré vytvoria platformu na odbornú diskusiu o municipálnej reforme, realizáciu výmenných pobytov a organizáciu dvoch ročníkov odborného fóra v rámci už na Slovensku etablovaného podujatia „Dni Ukrajiny“.
Cieľom projektu je využiť skúsenosti, ktorými disponuje ZMOS z oblasti modernizácie miestnej územnej samosprávy a pri implementácii práva na dobrú správu vecí verejných, princípov korporátnej sociálnej zodpovednosti a transparentných opatrení v miestnej samospráve tak, aby ukrajinské samosprávy mohli čerpať nielen inšpiráciu, ale aj poučenia z pozitív aj negatív.
Z projektu budú mať prínos nielen ukrajinské samosprávy, ale aj ich slovenskí partneri. Hlavnou cieľovou skupinou však budú predstavitelia ukrajinskej samosprávy, primátori, starostovia, zamestnanci regionálnych aj lokálnych štruktúr v samospráve. Z projektu budú mať benefit aj samotní partneri projektu, ktorí vďaka projektu získajú unikátne know-how v oblasti prenosu slovenských, nórskych a ukrajinských skúseností a budú ho môcť ďalej využívať a diseminovať. Pridanou hodnotou projektu bude tiež posilnenie vzťahov s medzinárodnými združeniami zo Slovenska, Ukrajiny a Nórska.
Združenie miest a obcí Slovenska je presvedčené, že takto nastavený projekt jednoznačným spôsobom prispeje k zlepšeniu inštitucionálnej spolupráce medzi Slovenskom a Ukrajinou a v oblasti samosprávy zlepší správu vecí verejných a umocní vyššiu integritu verejných inštitúcií.