Snímka z workshopu v Piešťanoch.
Zdieľaná ekonomika bez pravidiel ubližuje podnikateľskému prostrediu a nepomáha samosprávam.
Naznačujú to skúsenosti z regiónov aj príklady z Českej republiky. Napriek tomu má zdieľanie pridanú hodnotu, ktoré pomáha rozširovať verejné služby. Aj na tom sa zhodli účastníci workshopu, ktorý organizovalo Združenie miest a obcí Slovenska v Piešťanoch.
Regulácia obehovej ekonomiky
Mestá a obce s obrovským potenciálom v cestovnom ruchu stoja pred mnohými problémami, pri ktorých je potrebné formulovať riešenia s východiskami. Jedným z nich je neexistencia regulácie služieb obehovej ekonomiky v sektore dopravy a ubytovania, čo vytvára priestor pre „šedú ekonomiku“, znižuje reálnu konkurencieschopnosť a spôsobuje výpadky na príjmoch. A v neposlednom rade prevádzkovatelia týchto služieb sa podieľajú na využívaní súvisiacej verejnej infraštruktúry, ale neparticipujú na jej udržiavaní a skvalitňovaní. Workshop sa preto sústredil na kľúčové oblasti, na ktoré je potrebné reagovať adekvátnymi nástrojmi.
Skúsenosti z Čiech aj Slovenska
Na podujatí vystúpil Martin Lér, zástupca mestskej akciovej spoločnosti Operátor ICT Praha, ktorý predstavil skúsenosti, dáta a potrebné zmeny v oblasti zdieľanej ekonomiky v Prahe. Vo svojom vystúpení zdôraznil prínos zdieľania dát, ktorými dokáže samospráva získavať informácie na optimálne nastavenie viacerých verejných politík. Napríklad verejnej hromadnej dopravy, parkovacej politiky, nastavovania statí na požičiavanie bicyklov a pod. Expert z Prahy informoval o dátach, ktoré poukázali na potrebu a nevyhnutnosť regulácie zdieľania v oblasti ubytovacích platforiem, pri ktorých dochádza k problémom súvisiacim s ohrozením riadnych podnikateľských subjektov v oblasti krátkodobého ubytovania.
Na „domácej pôde“, v Piešťanoch, bolo predstavené Piešťanské užitočné koleso. Predstavenie skúsenosti so zdieľaním bicyklov po dvoch sezónach v praxi uviedol Dušan Knap, štatutárny zástupca Inštitútu trvalo udržateľného rozvoja a enviromentalistiky. Podľa jeho slov, dvojročné skúsenosti a viac ako sto zdieľaných bicyklov dokazujú, že ľudia majú záujem si požičiavať bicykel, ktorý im šetrí čas, je priaznivý voči životnému prostrediu a napokon správne investujú čas aj do svojho zdravia. Na túto tému nadviazal Matúš Digo, ktorý predstavil skúsenosti so zdieľaním kolobežiek, bicyklov, ale napríklad aj skútrov a kajakov v konkrétnych rekreačných oblastiach. Podľa jeho slov pri tejto službe je mimoriadne dôležité aktívne komunikovať so samosprávou a tam, kde pôsobí aj s jej mestskou políciou, pretože požičiavanie je aj o zodpovednosti. Zdôraznil pritom, že záujem o zapožičanie pomáha pri odľahčení parkovacích plôch a zvýšenie miery záujmu o zdieľanie súvisí aj so správnym umiestnením dokovacích staníc v území, kde je najvyššia frekvencia ľudí, ktorí následne využívajú napríklad hromadnú dopravu alebo železničné spojenie.
Komunikácia ako základ výmeny informácií na základe mimoriadnej zaujímavej aplikácie bola témou Jakuba Janegu a Branislava Pappa. Experti okrem iného predstavili svoj prieskum, podľa ktorého až 75 % opýtaných nenavštevuje oficiálne web stránku samosprávy, čo podľa respondentov súvisí s obrovským množstvom dát a jej nízkou responzibilitou. V tejto súvislosti predstavili platformu, ktorá integruje všetky informácie o samospráve podľa kategorizácie na jednom mieste, čo spája informácie z prostredia samosprávy, aj jej samotného úradu.
Z workshopu do pracovných aktivít
Veríme, že poznatky a postrehy z workshopu budú využité aj v rámci prípravy novely zákona o miestnych daniach, kde je ZMOS pripravený prostredníctvom svojich návrhov vychádzajúcich z praxe pomôcť k zlepšeniu zákonného ukotvenia výberu daní podporujúcich rozvoj cestovného ruchu. „Vývoj napríklad ukazuje potrebu zadefinovania pravidiel fungovania zdieľaných ubytovacích platforiem. Či už budeme hovoriť o stanovení počtu dní, na ktoré je možné krátkodobo prenajímať byt, alebo bude stanovený maximálny počet bytov či izieb od jedného vlastníka na krátkodobý komerčný prenájom, prípadne budeme uvažovať o tom, aby sme zaviedli povinnosť súhlasu bytového domu s tým, že v ňom bude možné krátkodobo prenajímať byť, každá z týchto možností stojí za úvahu. Návrhov riešení v tejto oblasti máme viac,“ uviedol počas podujatia primátor Piešťan Peter Jančovič. Ten je zároveň predsedom sekcie cestovného ruchu a inovácií ZMOS a práve z tejto pozície ďalej zdôraznil: „Podujatie ukázalo, že na mnohé problémy sa musíme pozerať cez riešenia a preto bude ZMOS vyvíjať ďalšie aktivity na to, aby sme definovali pravidlá, prípadne upravovali evidentne nepostačujúcu legislatívu.“
Podujatie sa uskutočnilo 25. augusta 2020 v Piešťanoch so začiatkom o 10:00 hod. Bolo súčasťou aktivít Združenia miest a obcí Slovenska v rámci národného projektu Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je podporený operačným programom Efektívna verejná správa z Európskeho sociálneho fondu.