Štvrtok 21.11.2024
Dnes má meniny 
Elvíra
°C
26.08.2020 02:15

Zdieľaná ekonomika potrebuje jasné pravidlá


Snímka z workshopu v Piešťanoch.


Zdieľaná ekonomika bez pravidiel ubližuje podnikateľskému prostrediu a nepomáha samosprávam.


Naznačujú to skúsenosti z regiónov aj príklady z Českej republiky. Napriek tomu má zdieľanie pridanú hodnotu, ktoré pomáha rozširovať verejné služby. Aj na tom sa zhodli účastníci workshopu, ktorý organizovalo Združenie miest a obcí Slovenska v Piešťanoch.

Regulácia obehovej ekonomiky

Mestá a obce s obrovským potenciálom v cestovnom ruchu stoja pred mnohými problémami, pri ktorých je potrebné formulovať riešenia s východiskami. Jedným z nich je neexistencia regulácie služieb obehovej ekonomiky v sektore dopravy a ubytovania, čo vytvára priestor pre „šedú ekonomiku“, znižuje reálnu konkurencieschopnosť a spôsobuje výpadky na príjmoch. A v neposlednom rade prevádzkovatelia týchto služieb sa podieľajú na využívaní súvisiacej verejnej infraštruktúry, ale neparticipujú na jej udržiavaní a skvalitňovaní. Workshop sa preto sústredil na kľúčové oblasti, na ktoré je potrebné reagovať adekvátnymi nástrojmi.    

Skúsenosti z Čiech aj Slovenska

Na podujatí vystúpil Martin Lér, zástupca mestskej akciovej spoločnosti Operátor ICT Praha, ktorý predstavil skúsenosti, dáta a potrebné zmeny v oblasti zdieľanej ekonomiky v Prahe. Vo svojom vystúpení zdôraznil prínos zdieľania dát, ktorými dokáže samospráva získavať informácie na optimálne nastavenie viacerých verejných politík. Napríklad verejnej hromadnej dopravy, parkovacej politiky, nastavovania statí na požičiavanie bicyklov a pod. Expert z Prahy informoval o dátach, ktoré poukázali na potrebu a nevyhnutnosť regulácie zdieľania v oblasti ubytovacích platforiem, pri ktorých dochádza k problémom súvisiacim s ohrozením riadnych podnikateľských subjektov v oblasti krátkodobého ubytovania.

Na „domácej pôde“, v Piešťanoch, bolo predstavené Piešťanské užitočné koleso. Predstavenie skúsenosti so zdieľaním bicyklov po dvoch sezónach v praxi uviedol Dušan Knap, štatutárny zástupca Inštitútu trvalo udržateľného rozvoja a enviromentalistiky. Podľa jeho slov, dvojročné skúsenosti a viac ako sto zdieľaných bicyklov dokazujú, že ľudia majú záujem si požičiavať bicykel, ktorý im šetrí čas, je priaznivý voči životnému prostrediu a napokon správne investujú čas aj do svojho zdravia. Na túto tému nadviazal Matúš Digo, ktorý predstavil skúsenosti so zdieľaním kolobežiek, bicyklov, ale napríklad aj skútrov a kajakov v konkrétnych rekreačných oblastiach. Podľa jeho slov pri tejto službe je mimoriadne dôležité aktívne komunikovať so samosprávou a tam, kde pôsobí aj s jej mestskou políciou, pretože požičiavanie je aj o zodpovednosti. Zdôraznil pritom, že záujem o zapožičanie pomáha pri odľahčení parkovacích plôch a zvýšenie miery záujmu o zdieľanie súvisí aj so správnym umiestnením dokovacích staníc v území, kde je najvyššia frekvencia ľudí, ktorí následne využívajú napríklad hromadnú dopravu alebo železničné spojenie.

Komunikácia ako základ výmeny informácií na základe mimoriadnej zaujímavej aplikácie bola témou Jakuba Janegu a Branislava Pappa. Experti okrem iného predstavili svoj prieskum, podľa ktorého až 75 % opýtaných nenavštevuje oficiálne web stránku samosprávy, čo podľa respondentov súvisí s obrovským množstvom dát a jej nízkou responzibilitou. V tejto súvislosti predstavili platformu, ktorá integruje všetky informácie o samospráve podľa kategorizácie na jednom mieste, čo spája informácie z prostredia samosprávy, aj jej samotného úradu.

Z workshopu do pracovných aktivít

Veríme, že poznatky a postrehy z workshopu budú využité aj v rámci prípravy novely zákona o miestnych daniach, kde je ZMOS pripravený prostredníctvom svojich návrhov vychádzajúcich z praxe pomôcť k zlepšeniu zákonného ukotvenia výberu daní podporujúcich rozvoj cestovného ruchu.  „Vývoj napríklad ukazuje potrebu zadefinovania pravidiel fungovania zdieľaných ubytovacích platforiem. Či už budeme hovoriť o stanovení počtu dní, na ktoré je možné krátkodobo prenajímať byt, alebo bude stanovený maximálny počet bytov či izieb od jedného vlastníka na krátkodobý komerčný prenájom, prípadne budeme uvažovať o tom, aby sme zaviedli povinnosť súhlasu bytového domu s tým, že v ňom bude možné krátkodobo prenajímať byť, každá z týchto možností stojí za úvahu. Návrhov riešení v tejto oblasti máme viac,“ uviedol počas podujatia primátor Piešťan Peter Jančovič. Ten je zároveň predsedom sekcie cestovného ruchu a inovácií ZMOS a práve z tejto pozície ďalej zdôraznil: „Podujatie ukázalo, že na mnohé problémy sa musíme pozerať cez riešenia a preto bude ZMOS vyvíjať ďalšie aktivity na to, aby sme definovali pravidlá, prípadne upravovali evidentne nepostačujúcu legislatívu.“

Podujatie sa uskutočnilo 25. augusta 2020 v Piešťanoch  so začiatkom o 10:00 hod. Bolo súčasťou aktivít Združenia miest a obcí Slovenska v rámci národného projektu Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je podporený operačným programom Efektívna verejná správa z Európskeho sociálneho fondu.  

 

Autor: (Michal KALIŇÁK, ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.08.2020
Zapojte sa do lokálneho programu Iniciatíva pre otvorené vládnutie
Medzinárodná Iniciatíva pre otvorené vládnutie predĺžila termín na predbežné prihlasovanie sa do lokálneho programu do 14. augusta 2020 a termín na vyplnenie celej prihlášky do 25. septembra 2020.
viac
11.08.2020
Smart riešenia na princípe zdieľania
Združenie miest a obcí Slovenska pripravuje ďalší zaujímavý workshop. Výpovednú hodnotu pripravovaného podujatia znásobuje jeho zameranie aj témy prednášajúcich expertov.
viac
04.11.2020
V súvislosti s 2. kolom testovania bolo kontaktovaných minimum samospráv
Do utorkového (3. 11.) večera bolo v súvislosti s ďalším kolom plošného testovania oslovených minimum samospráv. Uviedol to hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák.
viac
29.03.2021
Problematika odpadov dominuje v každej samospráve
Ako nastaviť logistiku na zber kuchynských odpadov? Ktoré samosprávy ponúkajú inšpiráciu pre ostatné? V čom máme spoločné problémy so samosprávami v Čechách? Aj na tieto otázky zazneli na piatkovom workshope, ktorý organizoval ZMOS, konkrétne odpovede.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %