Ilustračná snímka.
Združenie miest a obcí Slovenska v rámci projektovej aktivity Včasná intervencia, ktorá je súčasťou národného projektu Modernizácia miestnej úzmenej samosprávy vypracovalo manuál k ambulantnému predaju potravín.
Spracovaný dokument reaguje na možnosti regulácie predaja samosprávami, ale aj na ochranu spotrebiteľa, jeho zdravia, s dôrazom na podporu miestnej ekonomiky. Predaj potravín ambulantným spôsobom v poslednom období naberá široké rozmery, pričom mnohí predajcovia vykonávajúci tento spôsob predaja evidentne porušujú zákonné povinnosti, a to predovšetkým v oblasti hygieny predaja, čím nielen deformujú konkurenčné prostredie, ale najmä ohrozujú zdravie obyvateľov.
S ohľadom na náročnosť zabezpečenia kontroly ambulantného predaja potravín je nevyhnutné poukázať na zvýšené riziko ohrozenia zdravia. Potraviny a obzvlášť potraviny živočíšneho pôvodu, ktoré vidieť na pultoch v rámci ambulantného predaja čoraz častejšie, sú veľmi rýchlo kaziace sa produkty, čo predstavuje potenciálne zdravotné riziko pre konzumentov. Tieto sú na trhových miestach v rámci ponuky vystavované mnohokrát nevyhovujúcim poveternostným vplyvom a zároveň nevyhovujúcim podmienkam z hľadiska formy ich predaja a možnosti ich priamej kontaminácie. Nezanedbateľnou skutočnosťou je i to, že ambulantný predaj je vo svojej podstate takou formou predaja, ktorá nevylučuje, ale priam reálne umožňuje priechod finančným únikom spôsobených dovozom potravín na čierno zo zahraničia, priekupníctvo, existenciu nekontrolovaných potravín zo strany jednotlivých predajcov, s čím priamo súvisí aj strata ich vysledovateľnosti v prípade hrozby nákazy.
Dokument je k dispozícii TU
Doterajšie dokumenty vypracované k rôznym témam v rámci včasnej intervencie sú k dispozícii TU