Piatok 14.05.2021
Dnes má meniny 
Bonifác
°C
05.05.2021 08:20

Výstava Z kováčskej dielne prezentuje zručnosť kysuckých kováčov


Ilustračná snímka: (tasr).


Zručnosť študentov Strednej odbornej školy (SOŠ) strojníckej v Kysuckom Novom Meste prezentuje výstava pod názvom Z kováčskej dielne, ktorú Kysucké múzeum sprístupnilo v priestoroch renesančného kaštieľa v Radoli.


Podľa hovorkyne múzea Alexandry Janigovej predstavujú na výstave tvorbu súčasní aj bývalí študenti odboru umelecko-remeselné spracúvanie kovov so zameraním na kováčske a zámočnícke práce. „Odbor je atraktívny aj pre dnešných mladých ľudí. Na Slovensku už nie je veľa škôl, v ktorých sa dá vyučiť toto tradičné remeslo. Pod vedením majstra odborného výcviku Jozefa Hodása a skúsených pedagógov nadobúdajú teoretické a praktické poznatky, vďaka ktorým dokážu v dielni podľa vlastných návrhov samostatne vyrobiť rôzne úžitkové a dekoratívne predmety,” doplnila hovorkyňa múzea.

„Svedčia o tom vystavené najnovšie, ale i staršie práce žiakov a učiteľov – kozubové súpravy, kované plastiky, stôl, lavička, hojdacie kreslo, kovaný šachový stolík, svietniky, ktoré vytvorili počas rôznych fáz štúdia. Predchádzala im starostlivá príprava formou výtvarných štúdií. Svoje remeslo prezentujú nielen formou výstav, ale aj naživo počas rôznych podujatí. Návštevníci kaštieľa sa s nimi môžu stretnúť na Radoľskom jarmoku,” dodala Janigová.

Výstava Z kováčskej dielne, ktorú dopĺňajú výtvarné diela Ľubice Šustekovej a Miriam Kadrliakovej, je sprístupnená do 20. júna 2021.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.12.2018
Návštevníci Kysuckého múzea môžu obdivovať stovky miniatúrnych betlehemov
Betlehemy ako ich nepoznáme je názov výstavy v Kysuckom múzeu v Čadci, na ktorej prezentuje Žilinčan Jozef Práznovský takmer 420 miniatúrnych betlehemov, 21 veľkých betlehemov a 15 obrazov z jeho autorskej tvorby.
viac
28.11.2019
V Hanušovskom kaštieli predstavia najnovšie akvizície múzea
Krajské múzeum v Prešove sprístupní vo svojom barokovom kaštieli v Hanušovciach nad Topľou nezvyčajnú prezentáciu. Na jednom výstavnom mieste sa tak ocitnú najnovšie zbierky z fondov histórie, etnológie a umeleckej histórie.
viac
06.06.2020
Kysucké múzeum vystavuje najcennejšie numizmatické exponáty zo svojich zbierok
Kysucké múzeum v Čadci pripravilo novú numizmatickú výstavu s názvom Numizmatika v našich zbierkach. Výstava je inštalovaná v priestoroch kaštieľa v Radoli od 7. 6. do 31. 11. 2020 a ponúka prehliadku najcennejších numizmatických exponátov zo zbierkových fondov Kysuckého múzea v Čadci.
viac
22.04.2021
V Kaštieli Radoľa môžete obdivovať krásu výšiviek
Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo v priestoroch renesančného kaštieľa v Radoli výstavu pod názvom Ihlou maľované. Výstava potrvá od 27. 4. do 5. 9. 2021.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.78 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.63 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %