Utorok 11.05.2021
Dnes má meniny 
Blažena
°C
22.04.2021 12:25

V Kaštieli Radoľa môžete obdivovať krásu výšiviek


Pozvánka.


Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo v priestoroch renesančného kaštieľa v Radoli výstavu pod názvom Ihlou maľované. Výstava potrvá od 27. 4. do 5. 9. 2021.


Ako už názov napovedá, pôjde o prezentáciu výšiviek zo zbierkového fondu Kysuckého múzea. Výšivka je ručne zdobenie textilu (kože) pomocou ihly. Na výstave môžete vidieť viaceré techniky akými sú: výšivky podľa počítanej nite, ale aj predkreslené výšivky.

Výšivkou sa zdobil základný odev (rukávce, šatky, čepce, nohavice, kožuchy) a bytový textil (uteráky, nástenky, vankúše, hrebenáre, prestierania, plachty). Najrozšírenejšími motívmi výšivky na základnom odeve boli rastlinné motívy ako tulipány, klinčeky, nevädza, granátové jablká, úponky listov, ihličia a lesné plody.

Na výstave Ihlou maľované je ponúkaný prierez výšiviek naprieč rôznymi kysuckými oblasťami. Zastúpené budú napríklad aj farebne vyšívané zápony z Bystrickej doliny. „Bystrická dolina je na rozhraní regiónu Oravy a Terchovej, čo ovplyvnilo aj ornamentálny motív a kompozície. Ich farebné rozhranie sa pohybovalo v zelených, modrých, žltých a predovšetkým v ružových farbách,“ vysvetľuje Helena Kotvasová, riaditeľka Kysuckého múzea a kurátorka zbierkového fondu Odevy.

Zaujímavosťou výstavy bude určite aj bytový textil, pri ktorom je často využívaný geometrický a zoomorfný motív vtákov, holubov, kohútov.

Výstava bude obohatená o banery, na ktorých si prečítate nielen o histórii, ale aj druhoch výšiviek. Dozviete sa aj o spôsobe ich čistenia, či o ošetrení. Zaujímavé sú aj informácie o technike, kompozícii a farebnosti. Okrem toho na výstave môžete vidieť vzorkovníky výšiviek, ktoré sú tiež súčasťou zbierkového fondu múzea.

 

Autor: (Alexandra JANIGOVÁ, Kysucké múzeum v Čadci)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.03.2020
Výstava To vajíčko maľované predstavuje množstvo umelcov z regiónu
Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo tradičnú výstavu s veľkonočnou tematikou. Tento rok svoje výrobky prezentuje viac ako 40 autorov.
viac
04.06.2020
Výstava Užitočná krása dreva priblíži krásu tohto prírodného materiálu
Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo autorskú, predajnú výstavu drevených výrobkov autora Jozefa Marca pod názvom Užitočná krása dreva.
viac
06.06.2020
Kysucké múzeum vystavuje najcennejšie numizmatické exponáty zo svojich zbierok
Kysucké múzeum v Čadci pripravilo novú numizmatickú výstavu s názvom Numizmatika v našich zbierkach. Výstava je inštalovaná v priestoroch kaštieľa v Radoli od 7. 6. do 31. 11. 2020 a ponúka prehliadku najcennejších numizmatických exponátov zo zbierkových fondov Kysuckého múzea v Čadci.
viac
05.05.2021
Výstava Z kováčskej dielne prezentuje zručnosť kysuckých kováčov
Zručnosť študentov Strednej odbornej školy (SOŠ) strojníckej v Kysuckom Novom Meste prezentuje výstava pod názvom Z kováčskej dielne, ktorú Kysucké múzeum sprístupnilo v priestoroch renesančného kaštieľa v Radoli.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.76 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.63 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %