Snímka zdroj: (redcross.sk).
Poskytnúť zariadeniam pre seniorov, zdravotníckym zariadeniam a zariadeniam sociálnych služieb náhradu v prípade výpadku odborného personálu je cieľom programu Kurz opatrovateľského minima.
Územný spolok Slovenského Červeného kríža (ÚzS SČK) Žilina ho spustil na Slovensku ako pilotný projekt v súvislosti s ochorením COVID-19. Informoval o tom riaditeľ ÚzS SČK Žilina Martin Brňak.
„Absolventi budú po ukončení kurzu v našej databáze. Zariadenie s nedostatkom zamestnancov nás môže osloviť a využiť ich služby. S tým, že už je na samotnom zariadení, ako sa dohodne. Či na dobrovoľníctve, alebo na dohode o vykonaní práce,” uviedol Brňak.
Doplnil, že každý absolvent opatrovateľského minima získa osvedčenie o jeho absolvovaní v dĺžke 24 hodín. „V žiadnom prípade však nenahrádza akreditované vzdelanie, ako je napríklad kurz opatrovania dospelých. Ide o neakreditované vzdelanie, ktoré je iba doplnkovým pre neodborných zamestnancov. Aby získali aspoň nejaké skúsenosti, prax a teóriu pri práci v rámci koronakrízy,” zdôraznil Brňak.
Výcvikový kurz je zameraný na správnu hygienu, starostlivosť o pacientov v nemocnici a klientov zariadení pre seniorov či zariadení sociálnych služieb. „Vyučovať budú skúsení lektori z kurzu opatrovania, zdravotné sestry a zdravotnícki záchranári, ktorí budú učiť aj prvú pomoc. Aby aj absolventi dokázali zvládať krízové stavy, keby sa niečo podobné stalo počas ich praxe. Rovnako budú učiť správne obliekanie počas práce v covid prostredí, kde sú nakazení klienti. Správne obliekanie a vyzliekanie rukavíc, dezinfekciu povrchov, lôžok, rúk a podobne,” vysvetlil predseda ÚzS SČK Žilina Peter Martinek.