Nedeľa 21.07.2024
Dnes má meniny 
Daniel
°C
23.11.2016 05:11

Mesto Humenné žiada SČK o vrátenie dotácie vo výške 10 000 eur


Ilustračná snímka: (nasehumenne.sk).


Humenné žiada Slovenský červený kríž (SČK), územný spolok Humenné o vrátenie dotácie za rok 2015 vo výške 10 000 eur. Rozhodli o tom mestskí poslanci na svojom 12. zasadnutí.


Ako informovala Michaela Dochánová z tlačového referátu mesta, dôvodom má byť porušenie zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy.       

Mestskí kontrolóri vykonali podľa jej slov vo februári až apríli tohto roka kontrolu, v rámci ktorej sa zaoberali aj kontrolou hospodárnosti, efektívnosti a účinnosti vynakladania finančných prostriedkov z rozpočtu mesta na príspevky pre poskytovateľov sociálnych služieb. V tejto súvislosti kontrolovali aj poskytnutie dotácie pre SČK v Humennom. Ten má podľa zmluvy s mestom poskytovať sociálne služby v súlade so zákonom o sociálnych službách pre občanov s trvalým bydliskom v Humennom, ktorí spĺňajú podmienky na jej poskytnutie.       

"SČK v Humennom mal podľa zmluvy do 15. januára 2016 povinnosť predložiť vyúčtovanie poskytnutého finančného príspevku za predchádzajúci rok. Posledný deň tejto lehoty bol na mestský úrad doručený list, v ktorom je bez bližších podrobností uvedené, že celá suma 10 000 eur bola použitá na spolufinancovanie ich terénnych sociálnych služieb prevádzkovaných na území mesta," vysvetlila Dochánová s tým, že súčasťou listu bola aj súvaha za obdobie roku 2015 na sumu 10 350 eur.       

Každý príjemca financií z mestského rozpočtu musí podľa jej slov správne a podľa zákona vyúčtovať, na čo konkrétne použil príspevky z mestského rozpočtu. "Žiaľ, z (ne)poskytnutých dokumentov od humenského SČK sa mesto a ani verejnosť doteraz nedozvedeli, na čo presne išli tieto financie," vysvetlila.       

Keďže podľa záveru kontrolórov došlo k porušeniu zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, jediný možný krok v tomto prípade bolo, po schválení zastupiteľstvom, vyzvať SČK na vrátenie celej sumy poskytnutého finančného príspevku.       

Riaditeľka Slovenského červeného kríža, územného spolku Humenné Silvia Knapiková v písomnom stanovisku, ktoré na ostatnom mestskom zastupiteľstve v Humennom prečítala poslankyňa Mária Cehelská, okrem iného, uviedla: "Vyúčtovanie sme riadne a načas predložili, ako nám ukladá zmluva a podľa zákona. Ku kontrole sme neboli ani prizvaní, nebolo možné o ničom diskutovať, nakoľko kontroloval odbor bytový a sociálny. Touto cestou odkazujeme občanom, že sme v ničom nepochybili a všetky náležitosti boli v zmluve riadne a načas dodržané."

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.04.2017
Župa rozdelila na dotáciách viac ako dva milióny eur
Poslanci Zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja na svojom XXV. pracovnom zasadnutí 31. marca schválili návrhy na poskytnutie dotácií pre rok 2017 z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy.
viac
25.08.2020
Krajskí poslanci rozdelili v rámci výzvy pre región 2,2 milióna eur
Rozvoj cyklodopravy a cykloturizmu, výstavbu športovísk a zvýšenie kvality v sociálnych službách a paliatívnej starostlivosti podporili na svojom rokovaní v pondelok (24. 8.) prešovskí krajskí poslanci sumou 2,2 milióna eur.
viac
29.10.2020
Územný spolok SČK spustil Kurz opatrovateľského minima
Poskytnúť zariadeniam pre seniorov, zdravotníckym zariadeniam a zariadeniam sociálnych služieb náhradu v prípade výpadku odborného personálu je cieľom programu Kurz opatrovateľského minima.
viac
04.05.2021
PSK podporil projekty v regiónoch za 1,28 milióna eur
Prvý tohtoročný balík peňazí do regiónov z krajských dotačných výziev odklepli poslanci Prešovského samosprávneho kraja v pondelok 3. mája. Podporili 478 žiadostí v celkovej hodnote 1,28 milióna eur. A to v rámci Výzvy Mikroprogram PSK.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %