Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
01.05.2021 10:55

Únia miest Slovenska nesúhlasí s postupom Ministerstva životného prostredia SR


ÚMS


ÚMS je presvedčená, že súčasná vyhláška nie je nastavená s ekonomickou, ani s environmentálnou logikou, čo mestám a ich obyvateľom prinesie problémy a systém bez výraznej pridanej hodnoty.


Únia miest Slovenska (ÚMS) citlivo vníma aktuálne nastavenie vyhlášky číslo 371/2015 z dielne MŽP SR, ktorá upravuje pravidlá pre zavedenie triedeného zberu biologicky rozložiteľných odpadov. Jej príprava a schválenie prebehlo bez konzultácii so samosprávami a dlhodobo prináša samosprávam niekoľko rizík.

ÚMS preto aj dnes opakovane ziniciovala pracovné stretnutie s predstaviteľmi rezortu životného prostredia s cieľom otvorene si vykomunikovať zásadné pripomienky samospráv k aktuálnej vyhláške a so snahou nastaviť pravidlá tak, aby vychádzali z praxe miest a nie od stola úradníkov. Ako podpora k našim argumentom nám slúžil prieskum, v ktorom členské mestá Únie jasne pomenovali, kde vidia najväčšie problémy. Medzi najzásadnejšie pripomienky, ktoré zástupcovia členských miest prezentovali, patrí napríklad nevyhovujúce určenie mesiacov a frekvencie vývozov vo viazanosti na objem a typ nádob. ÚMS je úprimne sklamaná z doterajšieho prístupu MŽP SR, ktoré, bez ohľadu na praktické skúsenosti a argumenty samospráv, zotrváva na nezmyselne nastavených podmienkach. Bez ochoty zvážiť argumenty, ktoré ÚMS, na základe skúseností a žiadosti od jednotlivých členských miest, dlhodobo požaduje. Richard Rybníček, prezident ÚMS: „Nepovažujeme za správne trvať na striktných podmienkach, ktoré predstavujú pre mestá a ich obyvateľov nespravodlivú záťaž a ktoré nemajú ani environmentálny zmysel. Záleží nám na tom, aby sme našli taký systém, ktorý bude logický, efektívny a spravodlivý. Predstaviteľov MŽP SR už dlhodobo žiadame, aby zobralo pripomienky zástupcov miest a samospráv vážne.“

ÚMS jednoznačne podporuje zmenu manažmentu odpadového hospodárstva, ku ktorému nás vyzýva EÚ. Mestá majú záujem manažovať tento segment efektívnejšie a s maximálnym ohľadom na životného prostredie. Nesúhlasíme však s tým, aby sa mestám zviazali ruky a aby boli donútené prijať také podmienky, ktoré neberú ohľad na ich požiadavky, prax a na samotný želaný výsledok. Tejto situácii sa dalo predísť, keby rezort postupoval pri príprave vyhlášky obvyklým spôsobom alebo by využil pol ročné obdobie na jej úpravu tak, aby bola čo najviac efektívna. Na dnešnom stretnutí sme rezort upozornili aj na to, aby vopred mysleli na zmenu, ktorá sa bude dotýkať zálohovanie PET fliaš a plechoviek a vstúpi do platnosti v roku 2022. Obávame sa totiž, na základe doterajších skúseností, že aj v tomto prípade nebude systém nastavení v dostatočnom predstihu a správne. Veríme, že Ministerstvo životného prostredia SR zváži v ďalšom období spôsob, akým k zavádzaniu týchto potrebných opatrení pristupuje, a nebude k samosprávam, ktoré sú realizátorom týchto opatrení, pristupovať ako k podriadeným subjektom, ktoré majú zabezpečovať nastavené pravidlá aj vtedy, ak nedávajú zmysel.

Autor: (ts-ÚMS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.12.2017
Staré Mesto vyzbieralo vyše 87 ton biologicky rozložiteľného odpadu
Bratislavské Staré Mesto vyzbieralo počas jesene zo svojho územia vyše 87 ton biologicky rozložiteľného odpadu. Išlo o zber a odvoz orezaných konárov a kríkov zo staromestských domácností.
viac
10.08.2020
Prešov plánuje zber bioodpadu od júla budúceho roka
Mesto Prešov považuje za reálne začať so separovaním kuchynského bioodpadu od januára 2021 tak, aby systém fungoval plynulo.
viac
18.01.2021
V meste už rozmiestnili nádoby na rozložiteľný kuchynský odpad
Pri bytových domoch v Liptovskom Hrádku v piatok pribudli hnedé nádoby na biologicky rozložiteľný kuchynský odpad. Umiestniť ich tam dala samospráva.
viac
27.03.2021
Na zber BRKO si občania postupne zvykajú
Obyvatelia Liptovského Hrádku si postupne zvykajú na zber BRKO, teda biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %