Sobota 16.01.2021
Dnes má meniny 
Kristína
°C
04.02.2019 02:25

Rezort školstva zvýšil počet prvákov v Prešovskom kraji


Ilustračná snímka: (tasr).


Rezort školstva určil definitívne počty žiakov prvých ročníkov pre všetky stredné školy v Prešovskom kraji na budúci školský rok.


Ako informovala hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Daša Jeleňová, ministerstvo školstva vlani vyhláškou určilo, že na prerozdelenie je k dispozícii 6316 miest, napokon ich zvýšil o viac ako 200. Zmeny krajská samospráva akceptuje, no upozorňuje na úskalia prijatých úprav.

"Zo strany PSK sme urobili všetko preto, aby sme zreálnili počty žiakov na stredných školách v kraji. Máme na zreteli najmä potreby trhu práce, demografický vývoj, využitie kapacity škôl aj fakt, že hospodárime s verejnými financiami a nemôžeme na stredných školách vytvárať 'hluché miesta', ktoré nebudú obsadené," uviedol vedúci odboru školstva, mládeže a telesnej výchovy PSK Ján Furman a dodal, že rozhodnutie ministerstva nijako neovplyvní proces optimalizácie siete stredných škôl v kraji, ktorú samospráva finalizuje.

Zvýšenie počtu žiakov prvých ročníkov pre nasledujúci školský rok zo 6316 na 6518 miest prišlo po januárových rokovaniach medzi rezortom a zriaďovateľmi vrátane PSK. Niektoré zmeny nastali na základe požiadaviek zamestnávateľov, verejného záujmu zo strany miest a obcí či zástupcov stavovských organizácií, ktorí sa mohli odvolať na ministerstvo do konca minulého roka.

"Priznávame, že v niektorých prípadoch sme mierne rozčarovaní a nečakali sme až také ústupky, rozhodnutie rezortu však musíme akceptovať. Je teraz hlavne na manažmentoch škôl, aby naplnili počty, ktoré sú pre budúci školský rok nastavené. Tento faktor sa bude týkať všetkých typov škôl – súkromných, cirkevných i verejných," povedal Furman.

Ministerstvo zvýšilo počty žiakov u 14 škôl v kraji a u štyroch urobilo len mierne úpravy v prerozdelení žiakov v jednotlivých odboroch. S výnimkou jedného gymnázia sa zmeny týkajú takmer výlučne stredných odborných škôl. Rozhodnutie najvýraznejšie pocítia školy v Bardejove - súkromné gymnázium, ktorému ministerstvo pridelilo 28 miest, dve spojené školy a súkromná stredná odborná škola, kde môžu otvoriť pôvodne nezaradené odbory. Obdobná situácia je aj na súkromných školách v Prešove a Giraltovciach. S vyššími počtami môžu rátať aj dve stredné zdravotnícke školy v Prešove a ďalšie dve v Humennom a vo Svidníku.

"V tomto prípade ide prioritne o požiadavku rezortu zdravotníctva, preto v odbore praktická sestra u štyroch škôl v kraji došlo k zvýšeniu o 30 miest. Je to prijateľné, ak sa skutočne tieto miesta aj obsadia. My však máme opačné skúsenosti. Za posledné štyri roky neboli schopné stredné zdravotnícke školy naplniť počty žiakov nielen tak, ako si samy navrhli, ale ani tak, ako im boli schválené všeobecno-záväznými nariadeniami PSK," dodal Furman.

V zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja je 75 stredných škôl. PSK pritom rozhoduje o počtoch žiakov aj na súkromných a cirkevných školách, ktorých je v kraji 34.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.08.2019
Generálna prokuratúra sa vyjadrila k poplatkom v materských školách
Na základe nejasného výkladu a rozdielneho názoru Združenia miest a obcí Slovenska a Ministerstva školstva, Vedy výskumu a športu SR sa ZMOS obrátilo na Generálnu prokuratúru SR.
viac
12.06.2020
PSK odporúča otvoriť stredné školy vo svojej pôsobnosti na jeden deň
Stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK) ostanú zrejme zatvorené do posledného dňa školského roka.
viac
24.06.2020
Krajskí poslanci schválili zlúčenie škôl vo viacerých mestách
Prešovskí krajskí poslanci v pondelok (22. 6.) schválili zlúčenie stredných škôl v Medzilaborciach, Stropkove, Prešove a v Levoči. Dôvodmi sú pokles počtu žiakov základných škôl, ako aj potreby pracovného trhu. K zmenám by malo dôjsť od septembra budúceho roka.
viac
23.10.2020
Rezort školstva podporí digitálne technológie na školách
Ministerstvo školstva podporí sumou 6 miliónov eur nákup digitálnych technológií pre základné a stredné školy z vlastných zdrojov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.05 %