Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
06.08.2021 07:45

Štyri župné školy uspeli v ministerskej výzve Modernejšia škola


Ilustračná snímka: (PSK).


Štyri stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK uspeli v rámci výzvy Modernejšia škola, ktorú vyhlásil rezort školstva s cieľom zatraktívniť školské prostredie.


Štátnu dotáciu vo výške takmer 90-tisíc eur využijú školy na revitalizáciu svojich tried, vytvorenie oddychových zón či modernizáciu spoločných priestorov.

Ministerstvo školstva prerozdelilo medzi štyri úspešné stredné školy v rámci výzvy Modernejšia škola celkovo 89 730 eur. Zriaďovatelia základných a stredných škôl mohli požiadať rezort o príspevok max. 30-tisíc eur, a to pre účely zmodernizovania svojich vnútorných priestorov a podporu inovatívnych prístupov vo výučbe. Celkovo v rámci Slovenska uspelo 144 žiadateľov, z toho 31 z Prešovského kraja. Medzi nimi aj štyri stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK. A to SPŠ technická Bardejov, SPŠ techniky a dizajnu Poprad, Spojená škola Svidník a Gymnázium Lipany.

Stredná priemyselná školy technická v Bardejove vďaka schválenej dotácii 16 690 eur zrealizuje projekt zameraný na realizáciu oddychovej zóny na druhom a treťom nadzemnom podlaží a zrevitalizovanie učebne na prízemí. Chodbové oddychové zóny sa doplnia o nový, pohodlný, funkčný a variabilný nábytok, ako sú kreslá, taburety, sedacie vaky, vitríny či stolíky. Novým nábytkom sa v rámci revitalizácie dovybaví aj učebňa. Vďaka projektu v priestoroch školy pribudne stolný futbal a náučné a grafické polepy. V auguste chcú v škole začať s prípravou elektroinštalácie vo vlastnej réžii.

Stredná priemyselná škola techniky a dizajnu v Poprade získala štátny príspevok vo výške 30-tisíc eur. Investície využije na revitalizáciu dvoch učební, ktoré svojím rozdelením na medzipriestory získajú viacúčelové využitie. Taktiež sa v škole vybuduje multifunkčná centrálna oddychová zóna s časťami pre prácu, relax i zábavu, pričom jej súčasťou budú aj flexibilné interiérové prvky. Vďaka nim získa miestnosť konferenčnú dispozíciu. Ďalšia časť z dotácie bude použitá na vybudovanie viacerých menších chodbových zón pre oddych. Škola plánuje s revitalizáciou začať už začiatkom augusta a ukončiť ju chce do konca septembra. Jej zmodernizované priestory budú využívať aj študenti z popradskej jazykovej školy.

V Spojenej škole Svidník sa vďaka dotácii 22 340 eur vytvorí centrálna oddychová zóna, chodbová oddychová časť a taktiež relaxačné zóny v triedach. Tie sa spestria prostredníctvom náučných grafických polepov a doplnia sa o náučné a voľnočasové hry pre žiakov. Centrálna zóna bude vybavená dreveným pódiom a sedacím nábytkom. Chodbový oddychový priestor bude mať taktiež pódium a  smart sedenia s dobíjaním mobilov. Revitalizácia tried prinesie ich rozdelenie na priestor s katedrou pre učiteľa, na sedenie pre žiakov a  oddych. V triedach pribudnú farebné sedacie vaky, policové systémy modernejšie katedry i školské lavice. Projekt chcú v škole zrealizovať do 15. októbra.

Vo výzve uspelo aj Gymnázium Lipany, ktorému rezort schválil príspevok vo výške 20 700 eur. Najneskôr do polovice októbra by mala mať táto škola novú chodbovú oddychovú zónu, zrevitalizované triedy a v nich vytvorený oddychový priestor. Zmodernizované a vzniknuté priestory sa dovybavia, pričom v nich pribudnú nové nábytkové zostavy na umiestnenie školských pomôcok, školské stoly a stoličky pre žiakov, katedry a stoličky pre učiteľov. Oddychová zóna v triede sa bude pýšiť novou komplexnou nábytkovou zostavou. A zrevitalizované triedy a schody gymnázia skrášlia tiež náučné grafické polepy.

Nové oddychové zóny, ktoré na školách už o niekoľko týždňov vzniknú, by mali slúžiť ako knižnice, priestory na socializáciu, debaty, ale aj na výučbu. Zrevitalizované triedy prispejú k zvýšeniu atraktivity týchto vzdelávacích inštitúcií pre ich žiakov aj učiteľov.

 

Autor: (Lea HEILOVÁ, PSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.11.2020
Pomoc potrebujú jedálne verejných škôl, neštátne poukazujú na nerovnosť
Zástupcovia cirkevných a súkromných škôl a školských zariadení poukazujú na nerovnosť medzi verejnými a neštátnymi zriaďovateľmi. Uviedli to v súvislosti s financiami, ktoré rezort školstva vyčlenil školám na nákup zariadenia pre školské jedálne.
viac
27.01.2021
Mesto Myjava žiada ministerstvo o stanovisko k otvoreniu škôl
Mesto Myjava adresovalo Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR list vo veci žiadosti o stanovisko k plánovanému otvoreniu škôl od 1. februára. Informoval o tom hovorca mesta Myjava Martin Kovanič.
viac
27.07.2021
Rezort školstva podporí v rámci letných škôl 419 základných a 34 stredných škôl
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR podporí v rámci letných škôl 419 základných a 34 stredných škôl. Vlani bolo podporených 244 škôl.
viac
18.08.2021
Lyžiarske výcviky a školy v prírode rezort školstva neodporúča plánovať
Lyžiarske výcviky a školy v prírode v novom školskom roku 2021/2022 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR neodporúča organizovať. Vyplýva to z materiálov zverejnených na webe rezortu školstva.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %