Piatok 18.09.2020
Dnes má meniny 
Eugénia
°C
16.07.2020 11:25

Radnica plánuje v rámci participácie podporovať veľké projekty


Mestský úrad v Trstenej.


Mesto Trstená plánuje v budúcom roku prejsť na tzv. vyšší level v rámci participácie občanov na rozvoji samosprávy. Znamená to, že namiesto malých projektov do 500 eur radnica začne prioritne finančne podporovať veľké projekty.


Rozhodovať by o nich mali obyvatelia mesta prostredníctvom verejného hlasovania. Uviedla to primátorka mesta Trstená Magdaléna Zmarzláková.

Participácia občanov na rozvoji mesta je projekt, ktorý v Trstenej realizujú už štvrtý rok. Doposiaľ podporovali najmä malé projekty do sumy 500 eur. Možnosť zapojiť sa tento rok využilo 22 obyvateľov, čo je v porovnaní s minulými rokmi menej. Podľa primátorky to pravdepodobne sčasti súvisí aj s pandémiou nového koronavírusu, keď ľudia riešili skôr iné veci.

„Prinútilo nás to zamyslieť sa nad tým, že by sme zvolili trošku inú formu, posunuli sa ďalej a začali podporovať veľké projekty. Od budúceho roka máme naplánovaný vyšší level participácie - projekty budeme podporovať podľa schváleného rozpočtu sumou 20 000 alebo 30 000 eur. Vytypujeme si napríklad tri projekty v tejto sume a spustíme verejné hlasovanie obyvateľov. Oni rozhodnú, ktorý z týchto projektov podporíme,” priblížila primátorka mesta s tým, že malú sumu nechajú aj na menšie projekty.

Z celkovej sumy 10 000 eur, ktorú na participáciu vyčlenili v roku 2020, komisia prerozdelila 4100 eur na schválené zámery a 1900 eur využijú na obnovenie detských ihrísk. Zvyšných 4000 eur podľa informácií z oficiálnej webovej stránky mesta ostane ušetrených. Schválených bolo desať žiadostí.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.06.2016
Verejnosť rozhodne o podpore komunitných projektov sms hlasovaním
Z dovedna 18 menších projektov na zveľadenie komunitného života v Partizánskom budú môcť Partizánčania vybrať sms hlasovaním tie, ktoré samospráva mesta podporí dotáciou zo svojho rozpočtu.
viac
24.10.2016
Burza nápadov občianskeho rozpočtu trvá ešte do konca mesiaca
Bratislavčania sa aj tento rok môžu zapojiť do rozhodovania, kam budú umiestnené finančné prostriedky mestského projektu Občiansky rozpočet.
viac
18.04.2020
Verejné hlasovanie určilo projekty podporené z participatívneho rozpočtu
Projekty, ktoré podporia z nitrianskeho grantového programu Mením Moje Mesto, sú už známe. Ľudia vo verejnom hlasovaní vyberali z 29 verejnoprospešných zámerov. Finančnú podporu získa desať projektov, ktoré dostali najviac hlasov.
viac
04.06.2020
Vybrané projekty participatívneho rozpočtu sa presúvajú na budúci rok
Realizácia občianskych projektov, ktoré hlasovaním vybrali obyvatelia Trebišova v rámci tohtoročného participatívneho rozpočtu mesta, sa pre koronakrízu presúva na budúci rok. Potvrdila to hovorkyňa trebišovskej radnice Martina Mištaničová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.77 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.91 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.33 %