Ilustračná snímka obec Beluša
V aktuálnom treťom ročníku participatívneho rozpočtu obce Beluša si šesťtisícovú finančnú podporu rozdelili rovným dielom tri projekty, ktorých realizácia pomohla podporiť činnosť seniorov i znevýhodnených detí v obci.
Dvaja zástupcovia najpočetnejšej členskej organizácie v obci, Klubu seniorov, vypracovali dva projekty „Za kultúrou aj v staršom veku“ a „Posedenie pri guláši na hasičskej chate v Belušských Slatinách“ orientované na skvalitnenie poskytovania služieb svojim členom. Posedenie pri guláši na Hasičskej chate v Belušských Slatinách je jednou z najobľúbenejších letných akcií, kde sa stretnú stovky členov a výmena starých lavíc, stoličiek a doplnenie potrebného mobiliáru (140 plastových stoličiek, 40 stolov a 5 pivných setov) spolu v hodnote 4 000 € prijali predstavitelia klubu s nadšením. Hovorí predseda združenia Klubu seniorov v Beluši Peter Kavický: „Letné posedenia pod holým nebom predstavujú pre nás výbornú fyzickú aj duševnú vzpruhu. Na pôvodných laviciach aj stoličkách sa podpísal čas, takže sme radi, že sa podarilo mobiliár doplniť.“ Zakúpený mobiliár poslúži nielen na akciách klubu, ale aj pri rôznych obecných spoločenských podujatiach, čím je naplnený verejnoprospešný charakter projektu.
Víťazným projektom bol podľa hlasovania verejnosti projekt „Vnesme farby tam, kde chýbajú“ arteterapeutky Kristíny Staňovej, ktorého výsledkom neboli len nevšedné a originálne umelecké diela, ale predovšetkým sa rozvinuli vnútorné schopnosti a zlepšila sa emocionálna pohoda účastníkov. Zúčastnené deti mali možnosť prostredníctvom farieb, tvarov a štruktúr vyjadriť svoje pocity a rôznorodé emócie. Arteterapia trvala niekoľko týždňov, počas ktorých rodičia detí zaznamenali zlepšenie detí v ich komunikácii, sociálnych zručnostiach i emocionálnom rozpoložení. „Vidieť tieto deti, ako sa dokázali vo svojich prácach vyjadriť a zdieľať svoje vnútorné svety, bolo hlboko dojímavé,“ uviedla vedúca projektu, arteterapeutka Kristína Staňová, ktorá vyzdvihla ich šikovnosť a talent. „Každý z nich si niesol svoje vlastné výzvy, ale prostredníctvom umenia dokázali tieto výzvy premeniť na niečo nádherné a plné významu. Pre mnohých z nich to bola prvá príležitosť ukázať svetu, ako vidia a vnímajú život. Najväčším prínosom bolo pre nás pozorovanie, ako arteterapia môže slúžiť ako most medzi ich vnútorným svetom a tým, čo chcú komunikovať okoliu.“
Výsledky projektu boli prezentované na verejnej výstave počas októbrových členských schôdzí Klubu seniorov a Základnej organizácie zdravotne postihnutých v Beluši. Návštevníci vyzdvihli nielen umeleckú hodnotu výstavy, ale najmä jej emocionálnu silu a autentickosť. Arteterapeutický projekt bol dôkazom, že umenie a tvorivá činnosť má veľký prínos pre znevýhodnené deti, ale rovnako aj pre seniorov, ktorí sa do tohto projektu nateraz nezapojili, čo môže byť výzvou do budúcna.
„Podpora nápadov našich občanov a ich zmena v reálne projekty je pre nás prostriedkom, ako byť k občanovi bližšie. Zrealizované projekty seniorov pomôžu tomu, aby sa mohli aj naďalej stretávať, pripravovať obľúbené akcie, neizolovať sa a byť spoločnosti prospešní aj v staršom veku. Zvlášť obohacujúci bol projekt terapie farbami, ktorý potvrdil fakt, že umenie nielen že teší zmysly, ale aj lieči, prepája komunity a dáva ľuďom, deťom so zdravotným, či psychickým znevýhodnením šancu na sebarealizáciu. Všetky projekty sú dôkazom, že keď človek dostane príležitosť, dokáže spraviť úžasné veci s veľkým významom- nielen pre nich samotných, ale pre celú spoločnosť. Ďakujem touto cestou autorom týchto zrealizovaných projektov,“ pozitívne oceňuje význam participácie starosta obce Ján Prekop.