Štvrtok 25.07.2024
Dnes má meniny 
Jakub, Timur
°C
19.02.2020 10:30

Orange podporia v recyklácii elektroodpadu aj deti


Výrez z plagátu.


K dlhodobej ekologickej iniciatíve Orangeu v zbere nepotrebných mobilov sa pridávajú žiaci materských, základných a stredných škôl, ktorým budúcnosť našej planéty a životné prostredie nie sú ľahostajné.


Vďaka motivačnej aktivite spoločnosti ASEKOL SK tak podporia 22. zbernú kampaň starých mobilov aj slovenské školy.

Každý starý alebo nepotrebný mobil obsahuje množstvo znovu využiteľných materiálov. To, čo z nepotrebných zariadení šetrnou recykláciou získame, už nemusíme ťažiť z prírody. Takže čím viac mobilov sa „zrecykluje“, tým menej budeme ničiť našu planétu. Vďaka tomuto kolobehu môžeme starým mobilom darovať nový život. Orange sa už vyše sedem rokov snaží vzdelávať verejnosť o dopade nesprávnej recyklácie elektroodpadu. Deti sú jednou z kľúčových cieľových skupín, ktorú sa snaží edukovať nie len o nástrahách používania digitálnych technológií, ale aj o ich bezpečnej a ekologickej recyklácii.

Významnou aktivitou – z pohľadu vyzbieraných telefónov, ale aj z pohľadu presahu témy na recykláciu elektroodpadu a edukáciu detí - je motivačná súťaž na slovenských školách, ktorú zastrešuje prostredníctvom recyklačného programu Recyklohry spoločnosť ASEKOL SK už po druhý raz. Školy, ktoré sa do programu zapoja, nielenže podporia životné prostredie vďaka vyzbieraným nepotrebným mobilom, ale tie najaktívnejšie získajú finančný dar na realizáciu ďalších zelených projektov na zveľadenie verejných priestorov v škole, v obci či meste alebo na ochranu či obnovu životného prostredia v ich okolí. Zároveň, najaktívnejší žiaci, ale aj školskí koordinátori tejto súťaže, budú odmenení tabletmi a darčekovými poukazmi. Súťaž trvá od 10. februára do 30. apríla 2020 a podmienky, ako sa do nej zapojiť, nájdu školy na webe programu Recyklohry.

To, že naše školy vychovávajú ekologicky uvedomelé deti dokazujú aj výsledky prvej súťaže, ktorá prebiehala v 2. školskom polroku v roku 2018. Vtedy spoločne žiaci vyzbierali 25 807 mobilných telefónov. Do súťaže sa prihlásilo 248 škôl a zberu mobilov sa zúčastnilo 54 946 detí a žiakov. Najlepšia „zberačka“ odovzdala neuveriteľných 560 mobilov.

Súťaž na školách podporí v poradí už 22. zbernú kampaň, ktorá práve prebieha v predajniach Orangeu do 31. mája 2020. Za každý prinesený kus Orange navyše daruje 50 centov Občianskemu združeniu Cesta von, ktoré v osadách na východnom a strednom Slovensku zamestnáva „omamy“. Tie rozvíjajú deti z chudobných rodín už v kritickom ranom veku od 0 do 6 rokov, kedy ich mozog rastie najviac. Pomáhajú tak rodičom ale aj celým rodinám lepšie zvládať ťažkú životnú situáciu a výchovu ich detí tak, aby neskôr lepšie zvládli školu i celý život.

Orange sa snaží zbieranie nepotrebných mobilov prinášať bližšie k ľuďom prostredníctvom rôznych podujatí, koncertov či festivalov, na ktorých aj touto cestou podporuje zvyšovanie znalostí o správnej recyklácii elektroodpadu. V uplynulých rokoch sa mobily zbierali napríklad na akciách KID a festivale obnoviteľnosti Pomalo v Starej tržnici, na letných festivaloch Pohoda, The Legit Blast a Grape festivale či na koncertoch kapely Trosky alebo Ľudové mladistvá.

Autor: (Barbora OBERUČOVÁ, Orange)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.09.2016
Ako triediť odpad sa učili už aj v Žiline a Považskej Bystrici
Na štvrtkových Žilinských dňoch zdravia sa mohli Žilinčania naučiť nielen to, ako sa starať o svoje zdravie, ale aj o prostredie okolo nás. O deň neskôr sa konal Považskobystrický jarmok. Stánok spoločnosti ENVI - PAK, ktorý ekologické vzdelávanie zabezpečoval, praskal v oboch mestách vo švíkoch.
viac
26.01.2017
Vďaka recyklačným poplatkom sa môžeme elektroodpadu zbaviť ekologicky
Mnohí z nás využívame novoročné výpredaje na nákup nových spotrebičov a potrebujeme sa zbaviť tých starých. Z dôvodu ochrany životného prostredia sa elektroodpad nesmie vyhadzovať do bežného komunálneho odpadu, ale je potrebné odovzdať ho do zberu.
viac
26.06.2020
Banská Bystrica sa stala lídrom v zbere a recyklácii elektroodpadu
Obyvatelia Banskej Bystrice už tretí rok úspešne využívajú sieť stacionárnych červeno-bielych kontajnerov určených na zber malého elektroodpadu, batérií a akumulátorov.
viac
23.09.2020
Objemný odpad bude mesto zbierať po novom
Objemný odpad z domácností budú v Partizánskom zbierať v novej forme. V každej lokalite mesta bude zber trvať jeden deň a bude pod kontrolou zamestnancov technických služieb a príslušníkov mestskej polície.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %