Piatok 29.05.2020
Dnes má meniny 
Vilma
°C
26.09.2016 05:06

Ako triediť odpad sa učili už aj v Žiline a Považskej Bystrici


Záujemcovia sa dozvedeli ako sa treba starať o svoje zdravie, ale aj o prostredie okolo nás. Ako ho neznečisťovať, ako šetriť energiami, surovinami, vodou a najmä ako triediť, prípadne neprodukovať odpad.


Na štvrtkových Žilinských dňoch zdravia sa mohli Žilinčania naučiť nielen to, ako sa starať o svoje zdravie, ale aj o prostredie okolo nás. O deň neskôr sa konal Považskobystrický jarmok. Stánok spoločnosti ENVI - PAK, ktorý ekologické vzdelávanie zabezpečoval, praskal v oboch mestách vo švíkoch.


Počasie prialo, účastníkov bolo požehnane. Obyvatelia mali možnosť spraviť si test ekologickej stopy na životnom prostredí. Odborníci na odpadové hospodárstvo zo spoločnosti ENVI - PAK im vysvetľovali, ako predísť tvorbe odpadu. Ak už odpad tvoria, ako ho správne triediť, aby mohol byť úspešne zrecyklovaný a znovu použitý. Mnohí nevedeli, že vďaka triedeniu môžu ušetriť. Triedený zber totiž na Slovensku uhrádzajú organizácie zodpovednosti výrobcov.

Ľudia sa začínajú stavať k svojmu okoliu zodpovednejšie. To bolo vidno aj na malých deťoch, ktoré sa v škole učia, ako správne triediť odpad a doma so svojimi rodičmi potom naučené praktizujú. Obdivovali rôzne druhy farebných kontajnerov, pri ktorých sa zahrali na správnych triedičov a smetiarov. Za odmenu dostali nálepky, svietiace náramky či cukríky.

 

 

Aj dospelí sa chovajú zodpovednejšie. Pri stánku ENVI - PAK sa zastavili i starší, aby sa poradili a posťažovali na svojich susedov, ktorí už takí zodpovední nie sú. Pýtali sa na zaujímavosti zo sveta triedenia a recyklácie. Zaujímalo ich, čo kam majú vhodiť a ako funguje proces triedenia na Slovensku i v zahraničí. Za správny prístup k triedeniu odpadov dostali letáky o správnom triedení a upomienkové predmety.

ENVI - PAK zorganizoval na Mestskom úrade v Žiline interaktívnu prednášku pre učiteľov všetkých základných a materských škôl, ktorým takto počas Žilinských dní zdravia odovzdal svoje skúsenosti, rady a rôzne edukatívne materiály pre deti.

„Učitelia sa interaktívnym a netradičným učebným pomôckam pre environmentálnu výchovu potešili. Budú ich môcť používať počas celého školského roka“, vysvetlila Katarína Kretter, ktorá bola mentorom prednášky.

 

Autor: (ts)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.09.2016
Šetrite miesto v kontajneri. Ušetríte aj v peňaženke
Nápojové kartóny z džúsov, mlieka alebo vína a PET fľaše rôznych veľkostí sú používané v globálnom meradle. Ročne sa na Slovensku predajú stovky milióny nápojových kartónov a PET fliaš. Vzhľadom na ich objemnosť kladú vysoké nároky na skladovanie vyprázdnených obalov.
viac
26.09.2016
V Spaľovni odpadu otvorili vzdelávacie environmentálne OLO Centrum
Pri príležitosti prvého Dňa otvorených dverí v Spaľovni odpadu mestskej organizácie Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) vo Vlčom hrdle v piatok (23. 9.) zároveň otvorili prvé výchovno-vzdelávacie environmentálne OLO Centrum v Bratislave.
viac
12.12.2016
Do likvidácie čiernych skládok investovala Považská Bystrica 60 000 eur
Na likvidáciu čiernych skládok vynaložilo mesto Považská Bystrica v tomto roku približne 60.000 eur. Mestu sa aj s podporou Envirofondu podarilo zlikvidovať jednu z najväčších čiernych skládok v miestnej časti Horný Moštenec.
viac
18.03.2017
Európa nechce skládky odpadu (ani na Slovensku)
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) veľkou väčšinou hlasov odporučili 14. marca členským štátom EU zmeny v legislatíve, podľa ktorých by mali do roku 2030 zvýšiť podiel odpadu určeného na recykláciu zo súčasného priemeru 44 na 70 percent.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %