Štvrtok 25.07.2024
Dnes má meniny 
Jakub, Timur
°C
18.03.2017 11:26

Európa nechce skládky odpadu (ani na Slovensku)


Až 69 percent odpadu na Slovensku putuje na skládku.


Poslanci Európskeho parlamentu (EP) veľkou väčšinou hlasov odporučili 14. marca členským štátom EU zmeny v legislatíve, podľa ktorých by mali do roku 2030 zvýšiť podiel odpadu určeného na recykláciu zo súčasného priemeru 44 na 70 percent.


Znamená to, že dosiaľ prijaté odporúčanie – na Slovensku zvýšiť recykláciu zo 14,9 percenta z roku 2015 (údaj Eurostatu), či podľa slovenského ministra životného prostredia Lászlóa Szólymosa z vyše 20 na 50 percent v roku 2020 (iný model hodnotenia) – postavila Európa v ďalšom desaťročí na ešte vyššiu kvalitatívnu úroveň vysporiadavania sa s odpadmi.

Zopakujme, že podľa Eurostatu najviac z Európanov v roku 2015 recyklovali Nemci (66,1 %), Rakúšania (56 %), Slovinci (54,1 %) Švajčiari (52,7 %) a Holanďania (51,7 %). Zaujímavé je, že aj slovenskí susedia Česi (29,7 %), Maďari (32,2 %) či Poliaci (42,5 %) vykázali podstatne lepšie výsledky ako my.

Európa jednoznačne nepovažuje skládkovanie za vhodnú formu riešenia odpadovej problematiky a v budúcnosti chce na svojom území postupne (podľa možnosti) nevytvárať žiadne skládky! Odborníci označujú skládkovanie za najhorší spôsob nakladania s odpadmi, za environmentálnu záťaž, ktorá dlhodobo a na rozsiahlych plochách ohrozuje zdroje pitných vôd, za nezodpovednosť súčasníkov voči nasledujúcim pokoleniam. Na Slovensku sa na skládky ukladá 69 percent všetkých odpadov, čo je druhým najhorším výsledkom spomedzi krajín EÚ.

V súlade s postupným napĺňaním týchto zámerov je u nás envirorezortom pripravované podstatné zvýšenie sadzieb za skládkovanie odpadov a – samozrejme – predovšetkým dôsledné napĺňanie nového zákona o odpadoch z roku 2015, opierajúce sa najmä o zodpovedné separovanie odpadov a  následnú recykláciu komunálneho odpadu.

 

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.01.2017
Minister L. Sólymos avizuje zdraženie skládkovania odpadov
Skládkovanie má na Slovensku zdražieť. Ministerstvo životného prostredia plánuje pripraviť nový zákon o poplatkoch za uloženie odpadov, avizoval dnes (24. 1.) na tlačovej konferencii šéf rezortu László Sólymos.
viac
19.10.2017
Poslanci NR SR schválili novelu zákona o odpadoch
Po novele zákona o ovzduší včera (18. 10.) poslanci parlamentu schválili aj druhý pilier ochrany zdravia obyvateľov a životného prostredia na Slovensku – aplikačnú novelu zákona o odpadoch. Tá zlepšuje systém nakladania s odpadmi, tak aby sa oplatilo na Slovensku triediť a recyklovať.
viac
21.01.2021
Nebezpečný odpad z testovania by sa mal odovzdať priamo zariadeniu
Nebezpečný odpad z testovania na ochorenie COVID-19 by sa mal odovzdať priamo poverenému zariadeniu na nakladanie odpadov.
viac
16.04.2021
Chytil envirorezort plasty za pačesy?
Po nedávnej kontrole Najvyššieho kontrolného úradu na pôde envirorezortu, a po pomenovaní nedostatkov v odpadovom hospodárstve, osobitne v prípade plastov, zareagovalo MŽP SR upriamením pozornosti na pretrvávajúcu vysokú mieru skládkovania na Slovensku, zdôrazňujúc nízku mieru recyklácie plastov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %