Až 69 percent odpadu na Slovensku putuje na skládku.
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) veľkou väčšinou hlasov odporučili 14. marca členským štátom EU zmeny v legislatíve, podľa ktorých by mali do roku 2030 zvýšiť podiel odpadu určeného na recykláciu zo súčasného priemeru 44 na 70 percent.
Znamená to, že dosiaľ prijaté odporúčanie – na Slovensku zvýšiť recykláciu zo 14,9 percenta z roku 2015 (údaj Eurostatu), či podľa slovenského ministra životného prostredia Lászlóa Szólymosa z vyše 20 na 50 percent v roku 2020 (iný model hodnotenia) – postavila Európa v ďalšom desaťročí na ešte vyššiu kvalitatívnu úroveň vysporiadavania sa s odpadmi.
Zopakujme, že podľa Eurostatu najviac z Európanov v roku 2015 recyklovali Nemci (66,1 %), Rakúšania (56 %), Slovinci (54,1 %) Švajčiari (52,7 %) a Holanďania (51,7 %). Zaujímavé je, že aj slovenskí susedia Česi (29,7 %), Maďari (32,2 %) či Poliaci (42,5 %) vykázali podstatne lepšie výsledky ako my.
Európa jednoznačne nepovažuje skládkovanie za vhodnú formu riešenia odpadovej problematiky a v budúcnosti chce na svojom území postupne (podľa možnosti) nevytvárať žiadne skládky! Odborníci označujú skládkovanie za najhorší spôsob nakladania s odpadmi, za environmentálnu záťaž, ktorá dlhodobo a na rozsiahlych plochách ohrozuje zdroje pitných vôd, za nezodpovednosť súčasníkov voči nasledujúcim pokoleniam. Na Slovensku sa na skládky ukladá 69 percent všetkých odpadov, čo je druhým najhorším výsledkom spomedzi krajín EÚ.
V súlade s postupným napĺňaním týchto zámerov je u nás envirorezortom pripravované podstatné zvýšenie sadzieb za skládkovanie odpadov a – samozrejme – predovšetkým dôsledné napĺňanie nového zákona o odpadoch z roku 2015, opierajúce sa najmä o zodpovedné separovanie odpadov a následnú recykláciu komunálneho odpadu.