Piatok 14.06.2024
Dnes má meniny 
Vasil
°C
26.06.2020 02:40

Banská Bystrica sa stala lídrom v zbere a recyklácii elektroodpadu


Červeno-biely stacionárny kontajner na elektroodpad.


Obyvatelia Banskej Bystrice už tretí rok úspešne využívajú sieť stacionárnych červeno-bielych kontajnerov určených na zber malého elektroodpadu, batérií a akumulátorov.


V roku 2018 sa mesto rozhodlo zapojiť do unikátneho projektu organizácie zodpovednosti výrobcov pre elektrozariadenia, batérie a akumulátory - ASEKOL SK. Cieľom projektu červeno-bielych kontajnerov je zvýšiť podiel správneho nakladania s vyradenými elektrospotrebičmi, ktoré nepatria do komunálneho odpadu, zvýšením dostupnosti zberných miest. Banskobystričania tak okrem zazmluvnenej spoločnosti na zber nebezpečného odpadu a spätného zberu (napr. predajne s predmetnou komoditou) môžu využívať doplnkový zber – červeno-biele stacionárne kontajnery.

Pohodlná recyklácia pre každého

Nová forma odovzdávania elektroodpadu sa medzi Banskobystričanmi teší veľkej obľube, čo dokazuje každoročný nárast vyzbieraného množstva. Doposiaľ sa v Banskej Bystrici vyzbieralo viac ako 36-tisíc kilogramov elektroodpadu. Odovzdaním takéhoto odpadu do špeciálnych kontajnerov pomáhajú Banskobystričania ochrániť životné prostredie. Napríklad recykláciou 100 kusov mobilov môžeme ušetriť až 25 litrov ropy či 2 340 litrov vody.

„Som rád, že červeno-biele kontajnery využívajú Banskobystričania naplno. Aj vďaka podnetom od obyvateľov pribudlo počas júna na najfrekventovanejších miestach päť nových stacionárnych zberných nádob. Ide o lokalitu Belveder, ulicu THK, Martina Rázusa na Fortničke, Sitniansku ulicu a Rudohorskú ulicu. Zároveň ma teší, že čoskoro budú všetky kontajnery na zber malého elektroodpadu inteligentné a vybavené senzormi, ktorými bude zberná spoločnosť vedieť sledovať stav naplnenosti,“ hovorí primátor mesta Banská Bystrica, Ján Nosko.

Obyvatelia tak môžu využívať celkovo 25 červeno-bielych kontajnerov. „Banská Bystrica je na Slovensku lídrom v zbieraní elektroodpadu a batérií prostredníctvom našich červeno-bielych kontajnerov, a preto sme sa rozhodli rozšíriť počet kontajnerov tak, aby ich mal v blízkosti domova takmer každý občan mesta,“ komentoval rozširovanie zbernej siete konateľ spoločnosti ASEKOL SK, Ronald Blaho.

Do červeno-bielych kontajnerov je možné vhadzovať:

- všetku spotrebnú elektroniku vrátane príslušenstva (napr. videoprehrávače, DVD prehrávače, rádioprijímače, hi-fi veže, magnetofóny, domáce kiná, reproduktory, diaľkové ovládače, slúchadlá a pod.)

- videokamery, digitálne a analógové fotoaparáty vrátane príslušenstva (napr. objektívy, blesky a pod.)

- malé elektrické a elektronické hudobné nástroje

- výpočtovú techniku (napr. drobné počítače, notebooky, netbooky, karty, optické mechaniky, myši, klávesnice)

- faxy a záznamníky

- telefónne prístroje (klasické, bezdrôtové, mobilné)

- tlačiarne, malé stolné kopírky

- kalkulačky

- herné konzoly, videohry vrátane ovládačov (joysticky, gamepady a pod.)

- elektrické hračky (napr. autodráhy, vláčiky, RC modely a pod.)

- batérie a akumulátory

- iné elektrospotrebiče, ktoré sa do nádoby zmestia.

Do červeno-bielych zberných nádob je zakázané vhadzovať monitory, televízory, žiarivky, žiarovky a výbojky, ktoré je aj naďalej potrebné odovzdávať na vyhradených zberných miestach. Rovnako je zakázané nechávať tento elektroodpad a akýkoľvek iný odpad voľne položený na stojiskách kontajnerov. Odpad mimo zberných nádob je považovaný za odpad uložený v rozpore so zákonom č. 79/2015, za čo je možné uložiť sankciu vo výške 1 500,-€ pri zistení páchateľa.

Pribudli nové inteligentné kontajnery

Novinkou v Banskej Bystrici je 5 monitorovaných zberných nádob. Vďaka sledovaniu naplnenosti kontajnerov senzormi od spoločnosti Sensoneo, je možné plánovať výsyp a zabezpečiť tak ich efektívnejšie využívanie. „Počas leta nainštalujeme senzory aj do zvyšných 20 kontajnerov, čím zabezpečíme ich efektívnejšie vyprázdňovanie a zabránime ich prepĺňaniu,“ povedal Blaho o plánoch spoločnosti v Banskej Bystrici. Sledovať naplnenie červeno-bielych kontajnerov môžu aj Banskobystričania pomocou bezplatnej mobilnej aplikácie, ktorá dokáže zobraziť stav naplnenosti vybraných kontajnerov. Aplikácia ponúka tiež možnosť nahlásiť poškodenie alebo naplnenie kontajnera vďaka QR kódu, ktorý je jedinečný pre každú zbernú nádobu a nachádza sa na jej vonkajšej strane.

Recykláciou k čistejšej Banskej Bystrici

Slovensko vyprodukuje ročne tisícky ton elektroodpadu. Veľká časť končí na skládkach alebo vo voľnej prírode, kde sa nedokáže rozložiť a látky, ktoré obsahuje môžu kontaminovať vodu, pôdu i vzduch. Environmentálny prístup Banskej Bystrice môže byť motivujúcim príkladom aj pre iné mestá a obce, ktoré majú záujem podieľať sa na správnom nakladaní, nie len s elektroodpadom a minimalizovať nepriaznivé vplyvy nesprávnej likvidácie na životné prostredie.

Autor: (Jozef NEUPAUER, ASEKOL SK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.05.2017
Podstatná časť bratislavského komunálneho odpadu končí v spaľovni
V minulom roku sa v rámci Bratislavy vyzbieralo 157 217 ton komunálneho odpadu.
viac
19.02.2020
Orange podporia v recyklácii elektroodpadu aj deti
K dlhodobej ekologickej iniciatíve Orangeu v zbere nepotrebných mobilov sa pridávajú žiaci materských, základných a stredných škôl, ktorým budúcnosť našej planéty a životné prostredie nie sú ľahostajné.
viac
24.02.2020
Vo Zvolene pribudli červeno-biele kontajnery na drobný elektroodpad
Od februára je vo Zvolene k dispozícii 14 nových červeno-bielych kontajnerov na zber drobného elektroodpadu. Zvolen sa tak stáva 20 mestom na Slovensku, v ktorom boli takéto kontajnery umiestnené.
viac
18.11.2020
Zbaviť sa starých chladničiek i práčok bude od decembra jednoduchšie
Banskobystričania budú môcť od decembra využiť novú službu v oblasti ekologického nakladania s elektroodpadom, ktorú im ponúka mesto spoločne so Združením výrobcov elektrospotrebičov pre recykláciu – Envidom - priamo z adresy bydliska.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.70 %