Utorok 09.08.2022
Dnes má meniny 
Ľubomíra
°C
24.05.2022 04:15

Obce regiónu Jaslovské Bohunice sa pridali k štrajkovej pohotovosti


Ilustračná snímka.


Obce a mestá, združené v Združení miest a obcí (ZMO) región JE Jaslovské Bohunice, podporujú vyhlásenú štrajkovú pohotovosť a aktivity Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) na protest proti návrhom na zníženie daňových príjmov mestám a obciam z dielne rezortu financií.


Podľa predsedu Maroša Sagana sa zapojila prevažná väčšina z jeho takmer 150 členov, ktorí na znak podpory stiahli aj vlajky pred obecnými úradmi na pol žrde.

ZMO zastrešuje samosprávy v okruhu jadrovej elektrárne predovšetkým okresov Trnava, Piešťany a Hlohovec, krajské mesto jeho členom aktuálne nie je. "Aktivity ZMOS podporujeme, myslíme si, že vláda sa k nám nespráva ako k serióznym partnerom a robí si zo samospráv bankomat," uviedol Sagan. Pripravované opatrenia z dielne rezortu financií sú podľa neho v konečnom dôsledku na úkor obyvateľov. "Hoci niektoré rodiny dostanú pár sto eur navyše za rok, na strane druhej ich dieťa sa nedostane do škôlky alebo do školy. Hovorím o mnohých prípadoch, keď obce nebudú môcť dokončiť načaté projekty práve pre to, že im zmizne z rozpočtu už v tomto roku  niekoľko desať alebo stotisíc eur, o ktoré vláda samosprávy ukracuje," uviedol.

O priamych dôsledkoch opatrení je podľa Sagana hovoriť ešte priskoro, keďže ešte aktivity na obciach "dobiehajú". Ale samosprávy už začali prehodnocovať a prepočítavať, koľko im to zoberie peňazí. V prípade Cífera, kde je Sagan starostom, prídu ročne o 100 000 eur.

"Potrebujeme dostavať dve triedy materskej školy pre 50 detí, ktoré je potrebné umiestniť. Tam máme rozpočet 120 000 eur, ak tých 100 000 eur z daní nedostaneme, za 20 000 ju nepostavíme. A tí rodičia, ktorí dostanú na dieťa sto alebo viac eur, ho nebudú mať kam umiestniť. Potrebujeme tiež nadstaviť štyri triedy základnej školy, pretože aj na nej sa odráža demografický vývoj. Tam máme prísľub 200 000 eur od ministerstva školstva a potrebujeme ešte 200 000 eur našich. Vznikne nám dilema, do čoho sa takto vlastne pustiť a dobudovať. Postavili takto obce z ničoho nič do ťažkej situácie a málokto sa tým chce zaoberať," konštatoval Sagan.

ZMO JE Jaslovské Bohunice je preto pripravené zapojiť sa aj do ďalších aktivít ZMOS, medzi ktorými je aj prípadný štrajk.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.12.2018
Tretí ročník „firemného“ vianočného večierka ZMO, región JE Jaslovské Bohunice
Naše Vianočné stretnutia majú vždy svoju tému - a tak do tretice sme nemohli nič porušiť. Po slovenských a rozprávkových to tentoraz boli filmové Vianoce. Začali sme tak, ako sa patrí - vianočnou pesničkou. Náš zbor ju zaspieval naozaj úžasne! A refrén už aj s publikom.
viac
04.09.2021
ZMO JE región Jaslovské Bohunice na sneme oslávilo tridsiatku
Snem sa konal vo Veľkých Kostoľanoch 3. septembra a zúčastnilo 99 delegátov, zástupcov členských obcí a miest združenia, čo bolo 67% a hostia, dlhoročný partneri združenia - zástupcovia TTSK, JAVYS, a. s., JESS, a. s., AE Bohunice, ÚJD SR.
viac
21.05.2022
PSK podporuje aktivity ZMOS, obáva sa ohrozenia financovania verejných služieb
Prešovský samosprávny kraj (PSK) plne podporuje aktivity Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Stotožňuje sa s obavami z vážneho ohrozenia financovania verejných služieb poskytovaných samosprávami. Pre TASR to uviedla hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.
viac
24.05.2022
KSK podporuje aktivity ZMOS-u, do štrajku sa však priamo nezapája
Košický samosprávny kraj (KSK) podporuje Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) v jeho aktivitách v súvislosti so štrajkovou pohotovosťou, do štrajku sa však priamo nezapája. O téme plánuje rokovať na stretnutí Združenia samosprávnych krajov SK 8. Uviedla to hovorkyňa KSK Anna Terezková.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %