Sobota 23.01.2021
Dnes má meniny 
Miloš
°C
20.05.2020 09:35

Mestskí poslanci schválili vystúpenie mesta zo ZMOS-u a vstup do ÚMS


Mestský úrad v Poprade.


Mesto Poprad vystúpi zo Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). V utorok to schválili poslanci na prvom neplánovanom zasadnutí mestského zastupiteľstva v Poprade.


Zároveň jednohlasne odsúhlasili návrh vstupu mesta do Únie miest Slovenska (ÚMS). Oba návrhy predložil primátor mesta Anton Danko.

„Myslím, si, že výhodou vstupu do ÚMS bude to, že únia zastupuje len mestá, v ZMOS-e to funguje úplne ináč, pretože vždy obce prehlasujú mestá, keďže je ich viac. V prvom rade patríme do únie miest, kde sú združené všetky mestá nad 50 000 obyvateľov,“ priblížil primátor.

Poslankyni Tatiane Husárovej je ľúto, že mesto takmer po 20 rokoch členstva v ZMOS-e rozhoduje o vystúpení. „V dôvodovej správe sa píše, že mestu prináleží byť členom ÚMS a že zotrvanie v ZMOS-e by znamenalo duplicitnú spoluprácu, ale osobne v tom nevidím žiaden problém, pretože mnohé mestá sú členmi oboch združení a majú z toho isté benefity,“ oponuje Husárová. Podľa nej ZMOS len za posledné dva mesiace presadil pár aktivít, ktoré boli mimoriadne nápomocné práve pre mestské samosprávy.

Primátor s poslankyňou súhlasí, no dodáva, že hoci je únia miest na scéne už viac rokov, až posledný rok, keď sa stal jej predsedom primátor Trenčína Richard Rybníček, sa zmenila filozofia a práca organizácie. „Myslím si, že to sú vyhodené peniaze, aby sme boli v dvoch organizáciách,“ hovorí Danko. Prednostka mestského úradu Oľga Netočná dopĺňa, že za členstvo v ZMOS-e mesto ročne platí 8300 eur a do únie miest tým, že vstúpi neskôr, to bude menej.

„Myslím, si, že byť v dvoch združeniach je nelogické,“ konštatuje prednostka.

Viceprimátor Ondrej Kavka potvrdil, že primátor dostal ponuku členstva v prezídiu po vstupe do ÚMS. Ako ďalej uvádza Danko, mesto dostalo aj žiadosť o členstvo vo výbore pre európske projekty – regionálneho rozvoja a odpadového hospodárstva. „Napriek tomu, že ešte nie sme členovia, už nás oslovili, aby sme pracovali aktívne v tomto združení,“ podotýka primátor.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.06.2018
Spolu to ide ľahšie
Združenie miest a obcí Slovenska na prelome mája a júna zrealizovalo prieskum, ktorý sa venoval medziobecnej spolupráci. Postoje miestnych samospráv ukazujú, že samosprávy vidia v spolupráci prínos a výhody.
viac
03.01.2019
Mesto bude v novom roku hospodáriť s rozpočtom takmer 50 miliónov eur
Mesto Poprad bude v novom roku hospodáriť s rozpočtom na úrovni takmer pol milióna eur. Mestské zastupiteľstvo (MsZ) totiž v závere roka 2018 schválilo rozpočet na rok 2019 ako vyrovnaný v celkovej výške 49,440 milióna eur.
viac
31.05.2019
Trenčín končí v ZMOS, vstupuje do Únie miest Slovenska
Mesto Trenčín ukončí svoje členstvo v Združení miest a obcí Slovenska (ZMOS) a vstúpi do Únie miest Slovenska (ÚMS). Rozhodli o tom v stredu (29. 5.) poslanci trenčianskeho mestského zastupiteľstva.
viac
07.12.2020
Trnava chce vystúpiť z dvoch záujmových združení
O vystúpení Trnavy z Francúzsko-slovenskej obchodnej komory (FSOK) a tiež o ukončení členstva v medzinárodnom Združení opevnených miest (ZOM) - Walled Towns Friendship Circle bude na decembrovej schôdzi rokovať mestské zastupiteľstvo.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.74 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.28 %