Sobota 18.09.2021
Dnes má meniny 
Eugénia
°C
28.07.2021 08:25

Mesto Žilina a univerzita spustili výstavbu atletického areálu


Vizualizácia atletického oválu.


Mesto Žilina a Žilinská univerzita v Žiline (ŽU) spolu postavia atletický ovál s ihriskom. Na predpokladaných nákladoch na výstavbu vo výške približne 2 mil. eur sa budú oba subjekty podieľať rovnakou časťou.


Zámer v utorok 29. júna na svojom zasadnutí jednomyseľne odobrili mestskí poslanci v Žiline. Ovál by mal do leta budúceho roka vzniknúť na pozemkoch ŽU s výmerou takmer 17 800 m². Aktuálne sa na pozemku nachádza zastaralá atletická dráha a trávnatá plocha, ktorá už nie je vhodná na športovanie.

Po kolaudácii športoviska bude jeho prevádzku zabezpečovať univerzita. Náklady i prípadne príjmy si budú mesto s univerzitou deliť rovnakým dielom. Ide najmä o mzdové náklady na zamestnancov, údržbu, energie, údržbu trávnika, futbalového ihriska a podobne. V prípade, ak by ŽU mala záujem pozemok predávať, ponúkne ho prednostne na odkúpenie mestu za cenu stanovenú aktuálnym znaleckým posudkom.

„Dlhodobým zámerom vedenia mesta je podporovať športovcov, športové kluby a vytvárať podmienky pre športovú činnosť. Som veľmi rád, že sa nám podarilo dohodnúť so Žilinskou univerzitou v Žiline projekt, ktorý má širokú podporu. Po vybudovaní bude športovisko slúžiť nielen vysokoškolákom, ale aj vrcholovým a rekreačným športovcom,“ priblížil primátor mesta Peter Fiabáne.

Rektor ŽU prof. Ing. Jozef Jandačka, PhD. schválenie spolupráce so samosprávou uvítal. „Je veľmi dôležité, že športový areál bude slúžiť nielen univerzite, ale aj mestu. Atletický štadión bude spĺňať štandardy Medzinárodnej ľahkoatletickej organizácie IAAF. Budú sa v ňom konať rôzne preteky a súťaže na svetovej úrovni a teda aj časy, ktoré vrcholoví športovci dosiahnu sa budú rátať do rôznych klasifikácií,“ priblížil rektor.

Pri výstavbe sa okrem oválu počíta aj s vybudovaním bežeckej dráhy, futbalového ihriska, tribún, súčasťou bude automatická závlaha ihriska či umelé osvetlenie. Na finančnom príspevku 1 mil. eur od ŽU sa bude časťou v hodnote 400-tisíc eur podieľať prostredníctvom refundácie aj Slovenský atletický zväz. V zmysle zmluvy o realizácii národného športového projektu budú zväzu po dobudovaní športoviska poskytnuté bezplatné vstupy pre reprezentantov SR v atletike na absolvovanie tréningového procesu.

Autor: (MsÚ)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.01.2017
Hlavné mesto začína stavať prvé náhradné nájomné byty
Hlavné mesto SR Bratislava už v najbližších dňoch začne s výstavbou náhradných nájomných bytov pre nájomcov z reštituovaných bytov. Prvých 68 bytových náhrad sa bude stavať v lokalite Pri kríži v mestskej časti Dúbravka.
viac
23.12.2020
Michalovce budú rekonštruovať plaváreň za štyri milióny eur
Jednou z investičných akcií mesta Michalovce plánovaných na rok 2021 je rekonštrukcia mestskej plavárne.
viac
28.05.2021
Župa spúšťa rekonštrukciu Kaštieľa v Čunove. Vznikne tam Ekocentrum
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) sa po fázach príprav púšťa do komplexnej rekonštrukcie Národnej kultúrnej pamiatky Kaštieľa v Čunove. Rozdelená bude do viacerých fáz a na ich konci sa toto miesto premení na Ekocentrum pre širokú verejnosť každej vekovej kategórie.
viac
16.07.2021
Fiľakovo plánuje komplexne obnoviť vnútroblok v centre mesta
Obnova okolia mestských sídlisk, ktoré boli vybudované za bývalého režimu a už nespĺňajú požiadavky dnešného života, je aktuálnou témou v mnohých samosprávach.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.82 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.38 %