Utorok 16.07.2024
Dnes má meniny 
Drahomír, Rút
°C
12.04.2023 09:30

Letná turistická sezóna na hornej Nitre bude v znamení výročí v regióne


Bojnický zámok.


Tohtoročná letná turistická sezóna na hornej Nitre pripomenie prostredníctvom tematických podujatí viaceré významné výročia v regióne.


Oblastná organizácia cestovného ruchu Región horná Nitra-Bojnice (OOCR RHNB) ju spolu s partnermi otvorí 21. apríla, chýbať nebude sprievod či gastronomické produkty. Informovala o tom výkonná riaditeľka OOCR Andrea Freimann.

Tohtoročná sezóna sa bude niesť v znamení tematických osláv910. výročia prvej písomnej zmienky o Bojniciach, 115. výročia úmrtia grófa Jána Pálffyho, 135. výročia začiatku poslednej romantickej prestavby hradu na zámok. Rovnako pripomenie 135. výročie osudného požiaru striech domov na námestí v Bojniciach, 410. výročie presunutia poštovej cesty Magna Via z Prievidze do Bojníc a 85. výročie kúpy hradu a kúpeľov v Bojniciach spoločnosťou Baťa od dedičov Pálffyho.

"Oslavy otvorenia turistickej sezóny, ako aj podujatia Strašidelný zámok, ktorým sa po niekoľkých rokoch prinavrátia strašidlá na Bojnický zámok, budú reflektovať na udalosti, ktoré sa stali v roku 1888 v Bojniciach," načrtla Freimann.

Okrem plánov grófa Pálffyho na veľkolepú prestavbu zámku do podoby, ako ho dnes poznáme, Bojnice postihli aj tragické udalosti. "V tomto roku sa mestom a krajom poslednýkrát prehnala cholera a mesto okrem toho zachvátil požiar, pri ktorom zhoreli strechy domov na námestí," spomenula Freimann.

Gróf sa podľa nej ocitol v nemilosti ľudu, ten ho vinil z vypustenia dávneho zla, duchov a démonov, ktorých zobudil prestavbou zámku. "Hovorí sa tiež, že v predvečer požiaru v meste videli Čiernu pani, čo považovali za jasný dôkaz svojej pravdy. Aká bola samotná realita, sa už nedozvieme. Predpokladá sa, že miestny 'štamgast' po návšteve pohostinstva zaspal s horiacou fajkou v slame a nešťastie bolo na svete," doplnila. Celý príbeh sa verejnosť dozvie počas návštevy Strašidelného zámku, ktorý sa bude konať od 28. apríla do 1. mája a od 5. do 8. mája.

Autentickosť roku 1888 si návštevníci budú môcť pripomenúť i v podnikoch v centre Bojníc. "Vybraní podnikatelia pripravili jedinečné produkty, ktoré doplnia celý príbeh aj po gastronomickej stránke. Návštevníci si tak vychutnajú netradičnú večeru, nápoje, pochutiny a mnoho ďalšieho," dodala riaditeľka OOCR.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.06.2016
Bojnický letný slnovrat 2016 už tento víkend
Oblastná organizácia cestovného ruchu Región HORNÁ NITRA – BOJNICE organizuje v sobotu 18. 6. v Bojniciach 2. ročník multižánrového podujatia, ktorého hlavným cieľom je propagácia potenciálu cestovného ruchu v známej a obľúbenej turistickej destinácii.
viac
25.04.2022
Letnú turistickú sezónu na hornej Nitre otvorí sprievod postáv z rozprávok
Letnú turistickú sezónu na hornej Nitre otvorí sprievod s postavami z rozprávok, seriálov a filmov, ktoré sa natáčali v Bojniciach a okolí. Súčasťou podujatia 30. apríla budú i aktivity pre deti a umelecký projekt Legendy ožívajú.
viac
18.05.2022
Trdlofest otvorí turistickú sezónu v Skalici
Po dvoch rokoch, keď sa pre pandémiu podujatie neuskutočnilo, pripravilo mesto Skalica festival Trdlofest. Ten je oslavou Skalického trdelníka, koláča s dierou, prvého pôvodného slovenského potravinárskeho výrobku, ktorý získal ochrannú značku Európskej únie.
viac
25.05.2023
Cez víkend v kúpeľoch otvoria letnú sezónu
Letnú kúpeľnú sezónu v obci Smrdáky v okrese Senica otvoria v nedeľu 28. mája. Informoval o tom výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie Martin Lidaj.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.22 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %