Ilustračná snímka: (int.).
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa pýtalo starostov a primátorov na to, aký prínos majú komunálne lesy a v čom vidia ich kľúčové funkcie.
Biodiverzita a ochrana pôdy
Z prieskumu vyplýva, že 36,1 % starostov a primátorov zaradených do prieskumu vidí prínos komunálnych lesov v podpore biodiverzity, rozmanitosti a stability lesov. Pôdoochrannú činnosť a zalesňovanie vníma ako prínos komunálnych lesov 32,6 % respondentov. Ďalších 28,3 % uviedlo prínos v súvislosti s vodozádržnými funkciami. Zvyšné 3 % opýtaných uviedlo iný prínos.
Zdravie a rekreácia
Najviac oslovených, presnejšie 45,7 %, vidí prínos lesov vo vzťahu k poľovníctvu. O niečo menej respondentov, konkrétne 42,9 % uviedlo prínos v podpore turisticko-športových a rekreačných aktivít. Úžitok z hľadiska lesnej pedagogiky a práce s deťmi vidí v komunálnych lesoch 10 % opýtaných a zvyšných 1,4 % uviedlo iný prínos.
Komunálne lesy majú nezastupiteľné miesto v ochrane a tvorbe životného prostredia a pri plnení viacerých ekonomických, ale aj spoločenských a edukačných funkcií. Prístup samospráv k lesnému hospodárstvu v podobe konkrétnych aktivít, činností a ich využívaní odráža preferencie a očakávania miest a obcí od správy komunálnych lesov.
Prieskum zameraný aj na tieto otázky realizovalo Združenie miest a obcí Slovenska v čase od 27. januára 2020 do 28. februára 2020 na vzorke 502 respondentov. Výsledky prieskumu sú podkladmi na ďalšiu prácu v rámci národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa. Súčasťou formulovaných záverov z prieskumu je aj tzv. druhostupňové triedenie dát, aby sme poznali postoje k tejto problematike s prihliadnutím na veľkostné kategórie obcí a tiež jednotlivé regióny.