Pondelok 06.12.2021
Dnes má meniny 
Mikuláš
°C
04.10.2021 04:00

Dom Matice slovenskej predstavuje gajdošské tradície v regióne


Ilustračná snímka, zdroj: Dom Matice slovenskej v Nitre


Tému gajdošskej tradície Nitry a okolia ako jedného z významných centier gajdošskej kultúry na západnom Slovensku spracováva výstava Gajdošská izba, ktorú vo svojich priestoroch sprístupnil Dom Matice slovenskej (MS) v Nitre.


Výstava taktiež predstavuje zbierkový fond spojený s gajdošom Jozefom Antalíkom a jeho pokračovateľmi vo Veľkom Záluží, informovala Michaela Pavelová z Domu MS v Nitre.       

Súčasťou Gajdošskej izby sú videá predstavujúce gajdy či slávnostný ženský ľudový odev, fotokútik Obleč sa do kroja, audiovizuálne ukážky, ukážky hier naživo, vzdelávacie semináre či tvorivé dielne. Krojová časť expozície približuje pracovný a svadobný ľudový odev a ľudové odevy z obcí Hájske, Výčapy – Opatovce, Obyce, Lehota a Veľké Zálužie. Ide o originálne pôvodné zachované zbierky. Špecifikom výstavy je aj porovnanie zdanlivo podobných krojov obcí Lehota, Jarok a Veľké Zálužie.       

Organizátori výstavy, Dom MS v Nitre a Miestny odbor MS vo Veľkom Záluží, spoločne prezentujú projekt postavený na výskume, ktorý sa už realizoval v minulosti, a na dlhoročnom zbere zbierkových predmetov gajdošmi a Miestnym odborom MS vo Veľkom Záluží. V rámci nej vytvoria ucelený cyklus vzdelávania pre školy aj pre širokú laickú i odbornú verejnosť. „Ambíciou projektu je vzdelávať v čo najširšom rozsahu v oblasti ľudovej kultúry, čím chce eliminovať súčasné negatívne trendy v oblasti folklóru - nezáujem o dobové špecifiká, nedostatočný výskum pri zhotovení krojových replík a ich súčastí, s tým súvisiaci vznik rôznych krojových pseudoreplík,“ skonštatovala Pavelová.       

Podujatie finančne podporilo mesto Nitra v rámci oblasti Rozvoj udržateľného cestovného ruchu v novej kvalite. V priestoroch Domu MS v Nitre bude sprístupnené do júna budúceho roka.   

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.09.2018
Matica Slovenská vystaví svadobné kroje slovenského folklóru
Matica slovenská (MS) predstaví svadobné kroje zo svojej šatnice na výstave s názvom "Čo to za veselie", inšpirovanej svadobnou ľudovou piesňou s rovnomenným názvom.
viac
20.03.2019
Otvorenie výstavy na tému „100 rokov slovenskej diplomacie“
Na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák 19. marca otvoril výstavu na tému „100 rokov slovenskej diplomacie“.
viac
12.06.2019
V Rákociho paláci si pripomenú raritnú dvojtýždňovú Slovenskú republiku rád
Návštevníci Krajského múzea v Prešove môžu objaviť unikátne materiály spojené s vyhlásením Slovenskej republiky rád. Ide o jedinečnú a pre mnohých neznámu republiku, ktorej 100. výročie vyhlásenia je spojené s príchodom maďarských Červených vojsk na východ Slovenska. Jej „hlavným mestom“ bol Prešov.
viac
03.06.2020
Zmena modelu financovania Matice slovenskej má viesť k vyššej hospodárnosti
Prehodnotenie financovania Matice slovenskej (MS) vychádza zo zámeru v programovom vyhlásení vlády zvýšiť efektivitu a hospodárnosť kultúrnych inštitúcií a týka sa zmeny modelu financovania, nie zrušenia inštitúcie samotnej.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %