Streda 19.01.2022
Dnes má meniny 
Drahomíra, Mário
°C
15.09.2018 12:17

Matica Slovenská vystaví svadobné kroje slovenského folklóru


Ilustračná snímka.


Matica slovenská (MS) predstaví svadobné kroje zo svojej šatnice na výstave s názvom "Čo to za veselie", inšpirovanej svadobnou ľudovou piesňou s rovnomenným názvom.


Výstavu otvoria v pondelok 17. septembra o 16. hodine v Kultúrnej sále Kriváň vo Vrútkach. Informovala o tom hovorkyňa MS Veronika Matušková.       

"Tradičné ľudové svadobné kroje z rôznych regiónov Slovenska si zaslúžia pozornosť širokej laickej i odbornej verejnosti, preto sme sa rozhodli poukázať na ich rozmanitosť a pestrosť. Výstava bude pozostávať z fotografií svadobných ľudových krojov s prezentáciou 16 párov svadobných a deviatich sviatočných ľudových krojov," vysvetlila vedúca Šatnice Matice slovenskej a kurátorka výstavy Milada Špalková.       

"Výstava, ktorá potrvá do 26. septembra, bude prístupná širokej verejnosti, teda pre deti, mládež, dospelých aj seniorov. Pre nich sú určené aj sprievodné aktivity ako tvorivé dielne a kultúrny program zameraný na folklór," dodala Matušková.       

Výstavu otvorí MS v spolupráci s mestom Vrútky, Turčianskym kultúrnym strediskom v Martine a Združením turčianskych muzikantov. Projekt finančne podporili Matica slovenská, Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.05.2017
Príďte sa zabaviť na Turčiansky majáles
Združenie turčianskych muzikantov ZTUM organizuje dňa 20. mája 2017 v Kultúrnej sále Kriváň vo Vrútkach Turčiansky majáles, realizovaný v rámci projektu „Keď husle zahrajú, nôžky zatancujú...“, ktorý je podporený z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia.
viac
27.07.2018
Národné matičné slávnosti budú po štyroch rokoch opäť v Martine
Národné matičné slávnosti sa uskutočnia 3. a 4. augusta v Martine pri príležitosti 155. výročia založenia Matice slovenskej (MS) a 25 rokov existencie Slovenskej republiky. Ponúknu folklór, divadlo, výstavu aj mimoriadne oceňovanie známych slovenských osobností.
viac
22.11.2019
V Myjave sprístupnili výstavu ľudového odevu myjavskej oblasti
Centrum tradičnej kultúry v Myjave sprístupnilo v utorok (19. 11.) výstavu ľudového odevu myjavskej oblasti, ktorá bude do 28. novembra vo výstavnej sále Kultúrneho domu Samka Dudíka v Myjave.
viac
05.05.2021
Na Slanickom ostrove umenia otvorili 48. letnú turistickú sezónu
Oravská galéria ponúka vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade spojenú s prehliadkou expozícií tradičného ľudového umenia na Slanickom ostrove umenia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.63 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %