Sobota 25.05.2024
Dnes má meniny 
Urban
°C
02.08.2022 11:40

Desiatky obyvateľov spísali petíciu proti zápachu v obytných zónach


Ilustračná snímka.


Desiatky obyvateľov mesta Spišská Belá, najmä ulíc SNP a Družstevná, spísalo petíciu pre šírenie zápachu v obytných zónach. Rokovali o nej aj poslanci mestského zastupiteľstva, ktorí vyjadrili obyvateľom podporu.


Navrhli primátorovi vytvoriť špeciálnu odbornú skupinu, ktorá sa bude problémom hlbšie zaoberať. Zápach podľa iniciátorov petície súvisí s výrobou spoločnosti EBA, ktorá však požiadavky obyvateľov považuje za neodôvodnené a neprimerané. Primátor Jozef Kuna potvrdil, že plánujú osloviť Slovenskú inšpekciu životného prostredia a zo strany spoločnosti majú prisľúbené stretnutie.

V petícii obyvatelia vyzvali na riešenie situácie, odstránenie príčiny zápachu, šíriaceho sa z prostredia firmy, prípadne premiestnenie výroby ďalej od obytných zón.

"Naša spoločnosť dlhodobo, prísne a do detailov dodržiava všetky zákony a normy. Rovnako tak disponujeme všetkými potrebnými certifikátmi a povoleniami, ktoré s naším podnikaním súvisia," uvádza sa v stanovisku, ktoré spoločnosť poskytla TASR. Vedenie tvrdí, že organizátori petície odmietajú komunikáciu a dokonca sa vyhrážajú zamestnancom. "Aj napriek tomu sa snažíme ich námietkam vyhovieť. Od 17. júna aplikujeme každý deň dvakrát do kompostovacieho lôžka prípravok, ktorý dokáže eliminovať pachy až na úrovni 50 - 60 percent," dodáva spoločnosť s tým, že pokračujú aj vo výsadbe zelených pásov v okolí kompostárne.

Organizátorom petície podľa vedenia nejde o zlepšenie situácie, ale o likvidáciu spoločnosti. Spoločnosť ich už listom upozornila, že verejnými vyjadreniami poškodzujú dobré meno firmy. V tomto smere EBA, ktorá sa venuje spracovávaniu odpadu, biodegradácii nebezpečného odpadu a produkuje výrobky na zlepšenie úrodnosti pôdy, zvažuje aj právne kroky.

Firma upozornila, že spracovávanie odpadu a jeho kompostovanie sa nikde nerealizuje bez zápachu, ktorý máva rôzne intenzity v závislosti od stupňa procesu spracovania. Aj najintenzívnejší zápach, ktorý nastáva približne raz za mesiac na niekoľko hodín, ale nie je podľa výsledkov meraní cítiteľný ďalej ako do vzdialenosti 100 metrov od kompostárne. V Spišskej Belej sa navyše podľa stanoviska spoločnosti EBA oveľa viac obyvateľov sťažuje na zápach, ktorý sa najmä pri záplavových dažďoch šíri z mestskej kanalizácie.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.07.2019
Na viacero investičných akcií si chce mesto vziať úver milión eur
Viaceré investičné akcie chce mesto Spišská Belá financovať prostredníctvom úveru. Tamojší mestskí poslanci na nedávnom zasadnutí totiž odsúhlasili prijatie investičného úveru vo výške milión eur s fixnou úrokovou sadzbou 0,6 percenta a so splatnosťou maximálne do 10 rokov.
viac
06.12.2021
Za pol roka vytriedili obyvatelia takmer 20 ton kuchynského odpadu
Za pol roka vytriedili obyvatelia podtatranského mestečka Spišská Belá takmer 20 ton biologicky rozložiteľného odpadu.
viac
22.11.2022
V hokejbalovej hale pribudla tribúna aj stroj na úpravu ľadu
V hokejbalovej hale v Spišskej Belej pribudla tribúna a tiež stroj na úpravu ľadovej plochy.
viac
24.05.2023
Dobrovoľníci vysadili tisícky stromčekov v mestských lesoch
Pre obnovu lesa zorganizovali Lesy mesta Spišská Belá nedávno dobrovoľnícku akciu pod názvom Zasaď si svoj strom.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %