Streda 31.05.2023
Dnes má meniny 
Petrana, Petronela
°C
21.11.2022 08:25

Nová kniha mapuje históriu jedinej lesnej železnice na hornom Spiši


Ilustračná snímka.


V Spišskej Belej nedávno uviedli do života novú knihu pod názvom "Lesná železnica, Spišská Belá – Lendak".


Informovala o tom Erika Šelepová z tamojšieho mestského úradu s tým, že z publikácie sa čitatelia dozvedia najmä o histórii jedinej lesnej železnice na hornom Spiši s originálnym názvom Šodronka.

Železnica smerovala z drevoskladu v Spišskej Belej cez Šarpanec až do Lendaku. "Kniha okrem iného predstaví myšlienku jej vzniku, čitatelia sa dozvedia aj o jej výstavbe, technických údajoch, a tiež ukončení jej činnosti," ozrejmila Šelepová.

Lesná železnica zo Spišskej Belej do Lendaku bola v medzivojnovom období významným lesníckym dopravným prostriedkom na hornom Spiši. V tom období mala veľký hospodársky a technický význam. "Nájsť v dnešnej dobe pamätníkov je veľmi ťažké, preto autori chceli aspoň takouto formou priblížiť dnešnej generácii pohľad na niečo, čo tu obyvatelia mali a vedeli využívať. Teraz je z toho možno už len spomienka z rozprávania rodičov, starých rodičov, známych, alebo pre mnohých aj úplne nová informácia," upozornila Šelepová.

Autorom knihy je František Pisarčík, ktorý pri uvádzaní knihy do života poďakoval všetkým, ktorí mu pri zostavovaní a písaní pomohli. Spoluautormi publikácie bola riaditeľka popradskej pobočky Štátneho archívu v Prešove Zuzana Kollárová a Tomáš Haviar. "Aj vďaka nim sa k čitateľom dostanú mnohé doposiaľ nepublikované údaje a fotografie o jednej z lesných železníc na Slovensku s názvom Šodronka," zdôraznil autor. Vydanie knihy finančne podporil Prešovský samosprávny kraj. Pokrstili ju symbolicky ihličím.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.07.2019
Na viacero investičných akcií si chce mesto vziať úver milión eur
Viaceré investičné akcie chce mesto Spišská Belá financovať prostredníctvom úveru. Tamojší mestskí poslanci na nedávnom zasadnutí totiž odsúhlasili prijatie investičného úveru vo výške milión eur s fixnou úrokovou sadzbou 0,6 percenta a so splatnosťou maximálne do 10 rokov.
viac
06.07.2021
Po zabudnutej trati za umením
Horúci tip na príjemný letný výlet pre celú rodinu prináša Detská železnica Košice a pozýva na Veľký vlakový výlet Po zabudnutej trati za umením do Strážok, Spišskej Belej a Kežmarku už v sobotu 10. júla. Lístky je potrebné zakúpiť vopred.
viac
11.01.2023
Riadenú skládku odpadov zatvorili, občania si za odvoz priplatia
Riadenú skládku odpadov v Spišskej Belej pod Tatrami koncom roka zatvorili. Mestský podnik, ktorý je jej prevádzkovateľom, o tom rozhodol na základe neúspešných žiadostí na Slovenskej inšpekcii životného prostredia (SIŽP).
viac
24.05.2023
Dobrovoľníci vysadili tisícky stromčekov v mestských lesoch
Pre obnovu lesa zorganizovali Lesy mesta Spišská Belá nedávno dobrovoľnícku akciu pod názvom Zasaď si svoj strom.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.96 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %