Piatok 22.11.2019
Dnes má meniny 
Cecília
°C
03.10.2019 02:05

Cezhraničný projekt vyvrcholí detskou konferenciou v Bytči


Ilustračný výrez plagátu


Prezentovať tradičné i súčasné podoby spracovania textilu je cieľom cezhraničného projektu, ktorý od mája realizujú Žilinský samosprávny kraj, Oravské kultúrne stredisko a Klub športu a kultúry vo Vlčnove. Vyvrcholením bude detská vzdelávacia konferencia.


 Informoval o tom riaditeľ Oravského kultúrneho strediska Miroslav Žabenský.       

Deti si počas prvých dvoch aktivít, ktoré sa uskutočnili v júli v Malatinej a v septembri vo Vlčnove na Morave, vyskúšali výrobu textilných hračiek od ich vystrihnutia, naplnenia, potlače až po zošitie. „Každý odchádzal s vlastnou hračkou i s výučným listom. Zoznámili sa aj s predvádzanými remeslami a tvorbou folklórnych súborov,“ načrtol Žabenský.

Ďalšou aktivitou projektu bude detská vzdelávacia konferencia v Sobášnom paláci v Bytči 7. októbra, ktorá je určená pre vyššie ročníky základných škôl. „Cieľom konferencie i celého projektu je aktívne predstaviť podoby a premeny spracovania tradičného textilu, jeho tvorivé využitie a prezentáciu v súčasnosti. Zámerom realizátorov je vzdelávať a motivovať mladých ľudí, ktorí sa rozhodujú pre výber strednej školy, vybrať si tradičné remeslo ako svoje budúce povolanie a nadviazať tak na bohatú tradíciu ľudovoumeleckej tvorby,“ doplnil.       Súčasťou konferencie budú praktické ukážky spracovania textilu s možnosťou vyskúšať si technologické postupy. V rámci tvorivého stretnutia odznejú príspevky odborníkov a deťom predstavia vzdelávací videofilm a pracovný zošit, ktorý podľa Žabenského nájde uplatnenie na hodinách regionálnej výchovy.       

Projekt s názvom Kde bolo, tam bolo, v krajine modrotlače je podporený z Fondu malých projektov, programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovensko - Česko 2014-2020.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.11.2016
Smolenický zámok bude hostiť konferenciu Nová Európa 2016
Smolenický zámok sa 29. novembra stane dejiskom medzinárodnej konferencie Nová Európa 2016, na ktorej sa zúčastní stovka hostí zo stredoeurópskeho regiónu.
viac
30.05.2017
Koncertom O zlatú guľôčku vyvrcholí regionálna prehliadka detských spevákov
Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 4. júna 2017 o 14. hodine v CVČ Kamarát v Martine koncert O zlatú guľôčku. Spoluorganizátorom podujatia je Centrum voľného času Kamarát v Martine.
viac
26.11.2017
Turiec očami detí II.
Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK pripravilo pre deti predškolského veku projekt pod názvom Turiec očami detí II. Projekt je podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia a spolufinancovaný s podporou Žilinského samosprávneho kraja.
viac
28.05.2019
Úspech v celoštátnej súťaži Vesmír očami detí zožali aj deti z Oravy
Na celoštátnom kole súťaže Vesmír očami detí boli tento rok opäť úspešné aj oravské deti. Ocenenia putujú do Novote a Dolného Kubína. TASR o tom informoval riaditeľ Oravského kultúrneho strediska (OKS) Miroslav Žabenský.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.97 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.74 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.30 %