Ilustračná snímka.
Základné suroviny, ktoré je možné dopestovať či vyrobiť v slovenských podmienkach, plánujú zariadenia v pôsobnosti župy odoberať od lokálnych farmárov, poľnohospodárov a producentov.
Ide pritom o zákazky v celkovej ročnej hodnote odhadovanej na viac ako 3,5 milióna eur, uprednostniť producentov z regiónov môžu, ak budú fungovať ako registrovaný sociálny podnik.
Viac ako milión kusov vajec, 84-tisíc kilogramov cibule alebo 185-tisíc kilogramov bravčového mäsa. To je len niekoľko vybraných surovín, ktoré sa ročne spotrebujú v kuchyniach stredných škôl a zariadení sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).
„Veľká časť z potravín, ktoré sa na stoly stredoškolákov či klientov krajských zariadení dnes dostávajú, pochádza zo zahraničia. My chceme, aby sto percent surovín, pri ktorých to klimatické podmienky umožňujú, pochádzalo od našich lokálnych producentov. Ak ste farmár, alebo ním chcete byť, chceme, aby ste dodávali pre nás,“ vyzval na dnešnom tlačovom brífingu podpredseda BBSK Ondrej Lunter.
Uprednostniť potraviny z lokálnych zdrojov budú môcť župné zariadenia vtedy, keď budú ich dodávateľom registrované sociálne podniky. Súčasťou výzvy, ktorej detaily nájdu záujemcovia na stránke www.bbsk.sk/vyzva je preto aj ponuka pomoci od Rozvojovej agentúry BBSK pri založení sociálneho podniku.
„Na stránke kraja nájdete všetky potrebné údaje o tom, koľko kilogramov jednotlivých surovín a v akej nákupnej hodnote dnes krajské zariadenia nakupujú. Je to rozdelené po okresoch a po surovinách, čo vám pomôže pri vytvorení podnikateľského plánu, s ktorým môžete žiadať o registráciu sociálneho podniku. Ak potrebujete poradiť, stačí vyplniť priložený formulár a my vás budeme kontaktovať,“ odkázal záujemcom Milan Vaňo, špecialista na sociálnu ekonomiku Rozvojovej agentúry BBSK.
Samotný Banskobystrický samosprávny kraj má v súčasnosti dva registrované sociálne podniky, z ktorých jeden sa zaoberá práve pestovaním ovocia a cesnaku. Tohto času zamestnáva deväť ľudí, z toho osem zo znevýhodneného prostredia.
„Zamestnávanie znevýhodnených je ďalším aspektom, pre ktorý chceme rozvoj sociálneho podnikania v kraji podporiť. Okrem zdravých a lokálnych potravín pre naše deti a seniorov poskytneme šancu zamestnať sa ľuďom, ktorí by inak svoje uplatnenie na trhu práce hľadali len veľmi ťažko,“ doplnil Ondrej Lunter.
Aktivitu kraja ocenili aj zástupcovia Komisie pre regionálny rozvoj a cestovný ruch Zastupiteľstva BBSK. „Ako predseda komisie a poslanec veľmi podporujem tento projekt. Pomôžeme tomu, aby ľudia v našich zariadeniach mali kvalitné potraviny. Zároveň pomôžeme miestnym poľnohospodárom a dôležité je aj to, že zvýšením výroby sa zabezpečí aj lepšia starostlivosť o pôdu,“ povedal Ján Beljak.
„Je mimoriadne dôležité, že konečne máme možnosť dať prácu ľuďom, ktorí sú znevýhodnení. Naši gazdovia dostávajú príležitosť niečo tvoriť a produkovať a do zariadení majú šancu dostať sa poctivé lokálne potraviny a nie také, ktoré sú často viacnásobne chemicky ošetrené a cestujú sem stovky kilometrov,“ doplnil podpredseda komisie Ľubomír Motyčka.