Streda 08.04.2020
Dnes má meniny 
Albert
°C
21.02.2020 07:45

S pomocou kraja získali obce na svoje projekty už viac ako milión eur


Ilustračná snímka: (int.).


Od polovice minulého roka ponúka Rozvojová agentúra Banskobystrického samosprávneho kraja službu písania projektov pre malé obce. S jej pomocou sa už samosprávam podarilo získať viac ako milión eur na päť projektov, ďalšie sú v procese schvaľovania.


Požiadať o peniaze z eurofondov a ďalších externých zdrojov nebýva pre menšie obce jednoduché. Príprava projektov je náročný a komplexný proces, ktorý si vyžaduje skúsenosti a personálne kapacity, ktorými takéto samosprávy často nedisponujú.

Pomocnú ruku im v máji 2019 podala Rozvojová agentúra Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorá zabezpečuje konzultačnú činnosť a následne kompletnú prípravu projektov v ich mene. Do konca minulého roka takto za obce podali 25 projektov, úspešných bola zatiaľ pätica z nich v celkovej sume 1 075 018 eur. Ďalšie projekty sú momentálne v procese schvaľovania.

Peniaze do regiónov

Aj vďaka pomoci Rozvojovej agentúry prichádzajú do regiónov nenávratné finančné prostriedky na ďalší rozvoj, ktorý by inak obce nedokázali zo svojich rozpočtov zafinancovať.

„Sme radi, že o projektovú pomoc je zo strany starostov a starostiek záujem a že prvé napísané projekty sú úspešne schválené. Ako kraj aj takýmto spôsobom pomáhame prinášať investície do regiónu, priamo do obcí,“ povedala Zuzana Lafférsová, programová riaditeľka Rozvojovej agentúry BBSK.

Doposiaľ najvyššiu sumu sa podarilo vďaka pomoci s projektom získať obci Horná Lehota na vybudovanie cyklocesty Krpáčovo – Tále. Ide o viac ako pol milióna eur, za ktoré postavia 2,5 kilometrovú cyklotrasu lesným terénom. Tá spojí dve dôležité turistické oblasti na Horehroní, zabezpečí bezpečný pohyb cyklistov a zvýši záujem o cyklistiku v tomto atraktívnom regióne.

Najrozšírenejším typom projektov sú žiadosti o nenávratný príspevok z Programu rozvoja vidieka, v rámci ktorého obciam Rozvojová agentúra BBSK pripravuje rôzne projekty na obnovu verejného majetku (kultúrne domy, detské ihriská, domy smútku, miestne komunikácie, kultúrne pamiatky, turistické objekty a iné).

„Celkovo sme k dispozícii na prípravu projektov bez ohľadu na poskytovateľa a zdroj financovania, pričom tieto môžu byť z rôznych oblastí – verejnoprospešné, komunitné, environmentálne, kultúrne, sociálne, cestovný ruch a ďalšie,“ hovorí Michal Straka, projektový manažér Rozvojovej agentúry BBSK.

Vďaka úspešným projektom bude môcť tiež obec Telgárt zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energie na svojom území, cestná premávka v obci Bystrá sa stane bezpečnejšou a pribudne tu aj cyklochodník a v Šiatorskej Bukovinke vybudujú rozhľadňu.

Od poradenstva k projektu

Rozvojová agentúra BBSK v prvej fáze poskytuje obciam poradenstvo, kde spoločne identifikujú možnú schému alebo výzvu, z ktorej by mohol byť zámer alebo popísaný problém spolufinancovaný.

„Následne, po uzavretí dohody o spolupráci, zabezpečíme prípravu žiadostí o nenávratný finančný príspevok, grant alebo dotáciu. Obce sú presne inštruované, aké doklady a podklady nám majú dodať, pričom celá obsahová stránka pripravovanej žiadosti a koordinácia je zabezpečovaná zo strany kraja,“ vysvetľuje celý proces Michal Straka. Po spracovaní a skompletizovaní zabezpečí Rozvojová agentúra BBSK aj administratívny proces predloženia prostredníctvom príslušných informačných systémov.

„V prípade akýchkoľvek dodatočných otázok a dožiadaní od poskytovateľa tiež zabezpečujeme komunikáciu s poskytovateľom tak, aby čo najviac žiadateľov bolo pri získaní finančných prostriedkov úspešných,“ uzavrel Michal Straka.

Autor: (Lenka ŠTEPÁNEKOVÁ, BBSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.01.2017
Prešov získal financie na kúpu techniky na zvoz a spracovanie bioodpadu
Prešovská spoločnosť Technické služby mesta Prešov, a. s. (TSmP, a.s.) bola úspešná pri podávaní projektu zo zdrojov EÚ. Z operačného programu Kvalita životného prostredia tak mesto získalo finančné prostriedky vo výške takmer 830 000 eur.
viac
30.01.2017
Chýbajúci vodovod v Suchodolskej doline by mal zabezpečiť projekt vodárov
Dlhodobý nedostatok a prívod vody do obcí v rámci takzvanej Suchodolskej doliny v okrese Bánovce nad Bebravou by mohol vyriešiť projekt, ktorý pripravuje Západoslovenská vodárenská spoločnosť (ZSVS).
viac
16.11.2017
Výzvy na podporu kultúry a turizmu 2018 sú otvorené
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) zverejnil 2. novembra 2017 výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácií z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy na podporu kultúry a turizmu pre rok 2018. Žiadatelia môžu predkladať svoje projekty do 18. decembra 2017.
viac
16.01.2018
Štatút MAS získalo v TSK dvakrát viac združení
Do regiónov v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) by tak vďaka MAS- kám (Miestnym akčným skupinám) malo prúdiť väčšie množstvo financií z eurofondov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %