Utorok 09.08.2022
Dnes má meniny 
Ľubomíra
°C
15.01.2022 01:55

ŽSK chce v septembri otvoriť nový učebný odbor pre opatrovateľov


Ilustračná snímka (tasr)


Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) pripravuje otvorenie nového učebného odboru, ktorý má vzdelávať personál pre oblasť sociálnych služieb - odborný asistent-opatrovateľ.


ŽSK zašle podľa hovorkyne Lucie Lašovej do konca marca podklady na vydanie povolenia Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR a následne spustí prihlasovanie záujemcov o štúdium.       

Doplnila, že prvý ročník nového učebného odboru otvoria v septembri 2022 v priestoroch Strednej zdravotníckej školy v Liptovskom Mikuláši. "V prvej fáze sa začne ročnou večernou formou, v ďalšom školskom roku privíta aj žiakov nastupujúcich na stredoškolské štúdium," uviedla Lašová.       

Učebný odbor bude ponúkať osnovy pracujúce s najnovšími trendmi v poskytovaní sociálnych služieb. "Celý proces otvorenia učebného odboru si vyžaduje nielen vybudovanie modernej školy s internátom, knižnicou a praktickými učebňami. Ale aj vytvorenie stážových pracovísk s pracovným prostredím pre učebný proces podľa druhu sociálnej a zdravotnej služby, čo sa nám darí napĺňať," informovala zakladateľka Asociácie odborných pracovníkov sociálnych služieb Mária Kovaľová.       

"Je dôležité neustále zvyšovať status opatrovateľov, k čomu nepochybne prispeje aj absolvovanie novej formy vzdelávania. Aby sme dokázali zabezpečiť kvalitné a dostupné sociálne služby aj v budúcnosti, musíme začať s prípravou personálu už dnes," dodala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.07.2016
Po desiatich rokoch otvoria brány Budatínskeho hradu a jeho kaplnky
Budatínsky hrad, ktorý bol od roku 2006 pre verejnosť uzavretý, čaká veľkolepé otvorenie.
viac
18.02.2020
Ponuka župných stredných škôl sa rozrastá
Do odovzdania prihlášok na stredné školy ostáva ešte niekoľko týždňov, na školy s talentovkami už len pár dní. Žilinský samosprávny kraj ako zriaďovateľ stredných škôl svoju ponuku každoročne aktualizuje a reaguje tak na potreby trhu práce.
viac
05.09.2020
Po novom atletickom štadióne sa prebehli prví športovci
Nový atletický štadión pri Spojenej škole v Martine začína slúžiť športovcom. Investíciu za viac ako dva milióny eur zdieľali Žilinský samosprávny kraj a mesto Martin, ktorí vyčlenili so svojho rozpočtu rovnako po 850-tisíc eur a Slovenský atletický zväz, ktorí prispel sumou 400-tisíc eur.
viac
06.02.2021
ŽSK odporučil stredným školám neotvárať
Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) odporučil stredným školám neotvárať od pondelka (8. 2.) vzhľadom na blížiace sa prázdniny (15. 2.). Podľa hovorkyne ŽSK Martiny Remencovej neboli školy pripravené na túto situáciu, ani na testovanie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %