Ilustračná snímka.
Združenie miest a obcí Slovenska realizuje ďalší prieskum. Aktuálny sa prioritne sústredí na posudkovú činnosť. Výkon zdravotných (lekárskych) a sociálnych posudkových činností je neoddeliteľnou súčasťou originálnej kompetencie sociálnych služieb, ktorá samosprávam prináleží od januára 2009.
Kto vykonáva posudkovú činnosť v komunále?
V prieskume sa sústredíme na to, kto túto agendu pre obec vykonáva, pretože niektoré samosprávy ju realizujú samostatne - ako svoju originálnu kompetenciu, niekde je súčasťou spoločných obecných úradov, prípadne ju samosprávy vzhľadom na svoju veľkosť nevykonávajú vôbec. V tejto súvislosti nás bude zaujímať, prečo sa samosprávy rozhodli ju realizovať samostatne, alebo zdieľaním na báze spoločnej úradovne a aké sú skutočné dôvody, že ju nerealizujú.
ZMOS v prieskume skúma posudkovú činnosť aj z pohľadu dosiahnutia kvalifikácie osôb, ktoré ju pre obce vykonávajú, a teda či ide o zdravotníka/lekára s ukončenou špecializáciou posudkové lekárstvo v niektorom zo špecializačných odborov ako, všeobecné lekárstvo, pediatria, geriatria, neurológia, psychiatria, ortopédia, alebo je lekár zaradený do špecializačného štúdia v odbore posudkové lekárstvo, prípadne ide o zdravotnú sestru s vysokoškolským vzdelaním v oblasti ošetrovateľstva alebo ošetrovateľskej starostlivosti v komunite s odbornou praxou v zdravotníckom zariadení a pod. Tak ako zdravotná časť posudkovej činnosti nás zaujíma aj jej sociálna zložka, prieskum nám prinesie odpovede týkajúce sa kvalifikovanosti sociálnych pracovníkov posudkovej činnosti v samospráve.
Rovnako nás bude zaujímať aj druh pracovného vzťahu medzi zdravotníckym pracovníkom zabezpečujúcim posudkovú činnosť a samosprávou. Vďaka prieskumu budeme vedieť koľko občanov obcí zaradených do prieskumu bolo posúdených ako odkázaných na sociálnu službu v roku 2019 a v nadväznosti na to budeme vedieť aké druhy sociálnych služieb pre odkázané osoby, na základe vydaných posudkov, v súčasnosti priamo samosprávy občanom poskytujú. Zaujímať nás bude koľko samospráv pre svojich občanov priamo poskytuje, ale aj objednáva, opatrovateľskú službu, zariadenie pre seniorov, zariadenie opatrovateľskej služby, denný stacionár a pod.
Potreba zjednotenia lekárskej posudkovej činnosti
Doposiaľ existuje zdravotná posudková činnosti pre potreby sociálnej poisťovne, napríklad vo vzťahu k invalidným dôchodkom, pre potreby úradov práce, sociálnych vecí a rodiny vo vzťahu k nároku na kompenzáciu zdravotného postihnutia, posudkom o odkázanosti občana na sociálnu službu sa začína aj poskytovanie sociálnej služby samosprávou. Odborníci diskutujú o potrebe zjednotenia zdravotnej posudkovej činnosti. Samospráva musí na potreby svojich občanov reagovať bezodkladne a odborne. Poskytovanie sociálnej služby samosprávami je špecifické, ide o priamy kontakt s občanom a aj o každodennosť bežného života. Financovanie sociálnych služieb je zabezpečené z verejných zdrojov a v konečnom dôsledku ide na strane samospráv aj o efektívne využívanie týchto finančných zdrojov.
Prieskum zameraný na túto oblasť Združenie miest a obcí Slovenska realizuje v čase od 9. júla 2020 do 28. augusta 2020 na vzorke 600 respondentov. Výsledky prieskumu sú podkladmi na ďalšiu prácu v rámci národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa. Súčasťou formulovaných záverov z prieskumu je aj tzv. druhostupňové triedenie dát, spoznáme postoje k tejto problematike s prihliadnutím na veľkostné kategórie obcí, jednotlivé regióny. Tieto a ďalšie dáta získané z prieskumu budú zároveň využité pre už realizovanú analytickú štúdiu ZMOS, ktorá sleduje posudkovú činnosť v samospráve a je realizovaná v rámci projektu Podpora kvality sociálneho dialógu.