Nedeľa 10.12.2023
Dnes má meniny 
Radúz
°C
25.09.2023 03:05

ZMOS prichádza s podanou rukou pre slovenské samosprávy v zahraničí


Predseda ZMOS Jozef Božik s predsedom Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Milošom Kotercom


Rokovanie predsedu ZMOS Jozefa Božika s predsedom Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Milošom Kotercom bolo pokračovaním v rozbehnutej spolupráci.


Tá začala v júli tohto roka a bude pretavená do memoranda o spolupráci. Udeje sa tak v nadväznosti na nové aktivity a stanovy ZMOS, ktoré boli na návrh predsedu ZMOS Jozefa Božika schválené na tohto týždňovom mimoriadnom sneme ZMOS. Ten bol v poradí 35. snemom najstaršej a najväčšej organizácie reprezentujúcej obce a mestá v Slovenskej republike.

„Nové stanovy tiež vytvárajú priestor pre tzv. asociovaných členov, to znamená slovenské obce a samosprávy mimo územia Slovenskej republiky. Keďže Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí v minulosti evidoval záujem samospráv v zahraničí o bližšiu spoluprácu so slovenskými samosprávami, ZMOS prvýkrát v histórii prichádza s podanou rukou k spolupráci pre slovenské samosprávy v Maďarsku, v Rumunsku, v Srbsku a v Chorvátsku,“ informoval predseda ZMOS Jozef Božik po rokovaní, ktoré sa v priestoroch Kancelárie ZMOS v Bratislave uskutočnilo v piatok 22. septembra 2023.

Predsedovia ZMOS a predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí sa spoločne budú snažiť napĺňať priority, o ktorých predseda ZMOS Jozef Božik hovoril na sneme ZMOS. Tlmočil jasnú víziu budovania ZMOS ako platformy, ktorá pomáha, chráni a spája.

Autor: (Zdroj: ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.07.2018
Eurofondy a vlastné financie najviac pomáhajú cezhraničnej spolupráci
Združenie miest a obcí Slovenska ukončilo prieskum zameraný na cezhraničný potenciál samospráv. Súčasťou reprezentatívnej vzorky boli mestá a obce situované do prostredia všetkých 36 prihraničných okresov.
viac
15.10.2019
Smart ako nástroj modernizácie miestnej územnej samosprávy
Združenie miest a obcí Slovenska vás pozýva na informačný workshop Smart ako nástroj modernizácie miestnej územnej samosprávy s tematickým podtitulom Smart riešenia v turistickej infraštruktúre a cezhraničná spolupráca
viac
29.12.2020
J. Hlinka: Čerpáme skúsenosti iných samospráv z EÚ
Jeden z najväčších míľnikov pre samosprávu na Slovensku bolo prijatie ustanovení Európskej charty miestnej samosprávy, hovorí jeden z najdlhšie slúžiacich starostov na Slovensku, Jaroslav Hlinka.
viac
02.03.2021
Niektorí členovia vlády ani po roku neakceptujú,že samospráva nie je rival
Niektorí členovia vládneho kabinetu ani po roku svojho pôsobenia v exekutíve neakceptujú, že miestna územná samospráva nie je súperom vlády, ale chce byť partnerom štátu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.11 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %