Ilustračná snímka.
Združenie miest a obcí Slovenska pripravuje analýzu zameranú na pomerne širokú problematiku bezpečnej samosprávy.
Od dokumentu k návrhom riešení
Zabezpečovanie verejného poriadku spolu s ochranou zdravia a majetku patria do originálnych pôsobností miestnej územnej samosprávy. Nakoľko zriadenie aj prevádzka obecnej polície sú pomerne finančne náročné a kamerové monitorovacie systémy v samosprávach tiež nie sú samozrejmosť, hlavným cieľom dokumentu bude návrh riešení na to, ako konkrétnymi systémovými opatreniami pomôcť miestnej územnej samospráve zvýšiť aktivity na úseku zabezpečovania verejného poriadku, ochrany zdravia a majetku a tiež v oblasti prevencie. Dokument bude svojím zameraním reagovať na potrebu systematickej podpory medziobecnej spolupráce, zakomponovanie Smart agendy v danej oblasti a tiež bude reflektovať na dodržiavanie nariadení súvisiacich s ochranou osobných údajov. Zároveň bude reflektovať na možnosti zavedenia opatrení eliminujúcich nástrahy drobnej kriminality.
Štúdia bude strategickým materiálom, ktorého závery a odporúčania bude Združenie miest a obcí Slovenska presadzovať na úrovni príslušných poradných a expertných tímov a vo vzťahu k ústredným orgánom štátnej správy. Napríklad vo vzťahu k Ministerstvu vnútra SR, Ministerstvu spravodlivosti SR, ale aj smerom k poradným orgánom ako je Rada vlády pre prevenciu kriminality a pod.
Očakávaná výpovedná hodnota dokumentu
Od vstupu do problematiky a charakteristiky jednotlivých povinností v rámci zabezpečovania verejného poriadku vyplývajúceho z pomerne širokej legislatívnej palety, sformulujeme východiská medziobecnej spolupráce a Smart agendy ako podporných nástrojov v danej oblasti. Zverejníme analýzu výsledkov reprezentatívneho prieskumu ZMOS „Bezpečná samospráva“, aj analýzu možností s formulovaním alternatívnych návrhov na riešenie problému tak z hľadiska legislatívnych zmien, ako aj s prihliadnutím na technologickú podporu. K formuláciám prioritných a vedľajších prínosov súvisiacich s návrhom riešení na zvýšenie bezpečnosti v mestách a obciach pridáme odporúčania pre sociálnych partnerov a exekutívne subjekty v štruktúre konkrétnych riešení.
Združenie miest a obcí Slovenska bude túto analýzu realizovať cez národný projekt Podpora kvality sociálneho dialógu vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.