Ilustračná snímka.
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vypracovalo analýzu, ktorá sa orientuje na problematiku duálneho vzdelávania a potrieb.
Do polroka od ukončenia štúdia majú absolventi duálu o 20 percent vyššie mzdy, menej ako polovičnú nezamestnanosť, odchádza ich výrazne menej pracovať do zahraničia a majú 1,5-násobne vyššiu mieru práce v odbore vzdelania ako stredoškolskí absolventi mimo duálneho systému. Informoval o tom ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.
Zo stredoškolákov mimo duálneho systému pokračuje v štúdiu na vysokej škole 46 percent, pri absolventoch duálneho systému je to len približne jedno percento. Analytická štúdia ZMOS identifikovala hlavné závery a formulovala viaceré odporúčania.
ZMOS konštatuje, že výrazný pokles veľkosti populácie v aktívnom veku, a tým aj pracovnej sily dostupnej na regionálnych trhoch práce, môže výrazne oslabiť rozvoj miestnych ekonomík a spomaliť integračné ambície Slovenska a konvergenciu k prosperujúcim štátom. "Je urgentne potrebné zvyšovať vzdelanie a relevantnú kvalifikáciu pracovnej sily, privádzať odradené osoby na trh práce a zvyšovať mieru ekonomickej aktivity a zamestnanosti," uviedol ZMOS.
Podľa ZMOS-u systém duálneho vzdelávania nemá v súčasnosti dostatočne pozitívne renomé u verejnosti, čo môže obmedzovať jeho ďalší rozvoj. Poukázalo zároveň na to, že systém duálneho vzdelávania prináša množstvo výhod, tak pre zamestnávateľov, ako aj pre absolventov a celú ekonomiku. "Praktickými a neustálymi krokmi je potrebné zvyšovať kvalitu nastavenia a renomé systému duálneho vzdelávania," uviedol ZMOS.
Zo štúdie vyplýva, že monitorovanie uplatnenia absolventov stredných odborných škôl je kľúčovým predpokladom ďalšieho rozvoja systému duálneho vzdelávania. ZMOS poukazuje aj na vytvorenie systému sledovania uplatnenia absolventov s jednoduchou pochopiteľnosťou výsledkov pre verejnosť.
Združenie upozornilo, že dopyt po stredoškolákoch klesá a bude klesať aj v budúcnosti, zároveň sa však ich nedostatok zintenzívňuje. Uviedlo i to, že približne každé piate pracovné miesto si vyžaduje stredoškolského absolventa strojárstva alebo obchodu. Absolventi v budúcnosti nepokryjú ani polovicu dopytu v týchto oblastiach. Podľa ZMOS je potrené zahrnúť regionálne stratégie ľudských zdrojov do plánov výkonov škôl.
Analytická štúdia bola spracovaná v rámci národného projektu Podpora kvality sociálneho dialógu. Je prístupná na webstránke ZMOS.